Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОССЕ предлага помощ за ревизия на Изборния кодекс, нашите се правят, че не знаят

20 коментара
ОССЕ предлага помощ за ревизия на Изборния кодекс, нашите се правят, че не знаят

Ден преди инициирания от опозицията дебат за промяна на Изборния кодекс, с който управляващите категорично дадоха да се разбере, че няма да се съобразят, стана ясно, че международните наблюдатели от ОССЕ са ни предложили експертна помощ за поправка на закона.

Предложението е отправено в писмо чрез българското посолство във Виена и на 4 януари е пристигнало в Министерството на външните работи, откъдето е препратено към Централната избирателна комисия (ЦИК). Проверка на Mediapool показа, че институциите се правят, че такова писмо няма. Според някои мнения предложението е дипломатично напомняне, че Изборният кодекс има дефекти и е добре да се преработи. Шефът на правната комисия в парламента Искра Фидосова обаче отряза всякакви приказки на тази тема, независимо, че изборите през октомври показаха редица слабости и недомислия в закона.

Според текста на документа, с който Mediapool разполага, международните наблюдатели предлагат в страната ни да бъде изпратена мисия от експерти, която да помогне на законодателите да поправят нормативната уредба.

От ОССЕ са съгласни в удобно и за двете страни време екип да посети София. Целта е да се дискутират предложените препоръки и да се намерят начини останалите “предизвикателства” в изборното законодателство да бъдат решени.

От МВнР обясниха предложението като “съвсем обикновено придружително писмо”. От ведомството казаха още, че са го препратили малко след това до председателя на ЦИК Красимира Медарова и не знаят за по-нататъшното движение на документа.

Въпреки, че нито един от говорителите на ЦИК не бе открит за коментар, Mediapool научи неофициално, че комисията не знае какво да прави с този документ. Той не е обсъждан на заседание на Централната избирателна комисия. Членовете ѝ даже изразиха съмнения, че такова писмо изобщо е достигало до специалистите по изборно законодателство.

Членовете на ЦИК все още дори не са решили дали да напишат становище за забелязаните от тях слабости по време на изборите, какъвто ангажимент поеха.

След категоричния отказ от страна на Искра Фидосова да се ремонтира Изборния кодекс, в ЦИК по-скоро се обединяват около мнението да съставят вътрешни правила за работа, вместо да изказват мнение за пропуските на законодателя.

От ЦИК съобщиха, че са запознати с писмото, докладвано е в комисията, но от тях не зависи законодателната промяна. Съвместно с други институции от комисията ще решат кога да поканят представители на ОССЕ.

Преди седмица външният министър Николай Младенов заяви от парламентарната трибуна, че докладът на ОССЕ за провеждането на изборите в края на октомври у нас, е по-скоро положителен.

“Не заблуждавайте хората, че наблюдателите са казали нещо кой знае какво лошо, те отправиха нормални препоръки”, заяви външният министър в реплика към опозицията.

Международната организация, която изпрати наблюдатели на изборите за президент и за местна власт през октомври м.г., публикува окончателния си доклад, в който отправя доста препоръки за промени в изборното законодателство и практика.

В становището си ОССЕ припомни препоръката си от 2009 г. за изчистването на избирателните списъци от т. нар. мъртви души. Настоява се още българските власти да позволят на малцинствените групи да използват своя майчин език в кампаниите, както и да им се предоставя официална информация на съответния език.

Организацията поиска още премахването на забраната българите с двойно гражданство да се кандидатират на изборите, както и да отпадне ограничението за затворниците да гласуват. Според организацията от право на вот може да бъдат лишени единствено изтърпяващите наказания за особено тежки престъпления. Иска се и премахване на ограничения пред постоянно пребиваващите граждани на държава извън ЕС да пускат бюлетина за местна власт.

ОССЕ препоръчва създаване на законова възможност гласоподавателите да обжалват изборните резултати. Международната организация смята за уместно и предложението на главния прокурор Борис Велчев за използване на СРС при разследване на изборните престъпления. В момента такава възможност няма.

Международната организация настоява още да не се допускат забранителни списъци, да има държавна подкрепа за незавсимите кандидати, да се осигури безплатно телевизионно време в обществените медии, както и списък на реалните собственици на медиите в страната.

Към момента обаче остава загадка кой трябва да се свърже с ОССЕ, за да приеме или откаже помощта, която ни предлагат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    не е нужно да си чешеме езиците ами да се направи ниакакъв ефективен подход, защото до сега само се барбори и толкоз

  2. Анонимен
    #19

    Герб е голямо нищо. Волю неволю ще трябва да се съобрази със предложението на ОССЕ

  3. lubo
    #18

    "Към момента обаче остава загадка кой трябва да се свърже с ОССЕ, за да приеме или откаже помощта, която ни предлагат." България? Такава държава няма.

  4. Анонимен
    #17

    Не знам какво пише в писмото на ОССЕ, но последните избори бяха просто безобразни!!! Сумати народ не можа да гласува, заради "прекрасната" организация, която едва ли беше случайно толкова сбъркана!!!

  5. Анонимен
    #16

    Българинът от дума не разбира. Чува когато му опънат ушите. Това чакат управляващите.

  6. Анонимен
    #15

    Абе толкоз генийгербери имаме в ЕС - нели уж треба да поназнайват и некоя чуждоезикова дума, за да обяснят ПРОСТО И ЯСНО: немаме проблеми с изборния кодекс, който е ИЗПРАВЕН от ГЕРБ, начало с отвсякъде убедителната Фидосова, подкрепяна от БоБо и ЦвЦв и вся остальная... А иначе да се изказва мнение за нещо натъкмено от ГЕРБ си е една чиста загуба на време и преливане от пусто в празно, мисля си. Не знам защо...

  7. Анонимен
    #14

    Ни лук ял, ни лук мирисал...Те са на всеки сантиметър оттук до края на света.

  8. Анонимен
    #13

    Напълно се присъединявам към коментара на №9. Ограниченията в Закона имат за цел да се предотврати гласуването на лица, които нямат никакво отношение към изборните резултати и по правило са манипулирани. Те гласуват както се гласува за футболен отбор и не търпят последствията от грешния си избор.
    Трябва силно да се завишат изискванията към така наречените "независими" кандидати за депутати, главно по отношение на броя лица, които ги поддържат.
    Недопустимо е да се изисква агитацията преди избори да

  9. Анонимен
    #12

    Важен е не толкова механизмът на самото гласуване ,а това - за кого се гласува. Сегашната пропорционална система дава възможност на "лидерите " на партиите и другите ,задкулисни лидери ,да формират листите и по този начин още преди изборите се знае около 80% от поименния състав на парламента. А ние на изборите само дооформяме целия му поименен състав ,към подбора на който нямаме абсолютно никаква отношение. Промяна в така наречения политически елит може да има само при мажоритарните избори. Но и "кукловодите" и "лидерите" видяха ,че мажоритарните депутати им бъркат сметката и ги отрязаха след ВНС.

  10. Анонимен
    #11

    "Настоява се още българските власти да позволят на малцинствените групи да използват своя майчин език в кампаниите, както и да им се предоставя официална информация на съответния език. Организацията поиска още премахването на забраната българите с двойно гражданство да се кандидатират на изборите" - ей тез неща много ме притесняват. Oпределено не всяка препоръка е полезна за Бг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.