Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остър сблъсък на български евродепутати заради покушението над Доган

17 коментара
Остър сблъсък на български евродепутати заради покушението над Доган

Европарламентът в Страсбург стана свидетел в сряда вечерта на остър сблъсък между българските евродепутати, в който бяха въвлечени и съюзници от други държави по политически признак.

Дебатът за върховенството на закона и свободата в България излезе от конкретния си повод – покушението срещу Ахмед Доган – и стигна до призиви да се въведе пълно наблюдение над България, която не спазва елементарните демократични принципи, задължителни за държавите в ЕС, предаде пратеникът на в. "Сега" в Страсбург.

Депутатите от ГЕРБ бяха в отбранителна позиция и настояваха чрез съпартийците си в Европейската народна партия (ЕНП), че дебатът е безпредметен.

"Чудя се какво се дискутира днес”, даде тон депутатът от германския Християн-социален съюз (ХСС) Манфред Вебер, чиято партия бе силно ангажирана с израстването на Бойко Борисов като политик.


Британският либерал Греъм Уотсън, който предизвика дебата, заяви, че е очевидец на покушението над Доган като гост на конференцията на ДПС, и затова ще следи как наблюдението над България от Европейската комисия ще вземе предвид този инцидент. Самата комисия вече го определи като вътрешна работа на държавата и се постара да се дистанцира. Уотсън ѝ подсказа какво има предвид: "Българите се движат в правилна посока, но управляващите - не”.

Неговият сънародник консерватор Джефри ван Орден, който бе докладчик за България в ЕП и препоръча тя да бъде приета в ЕС през 2007 г., заяви, че е разочарован от нея, защото след шест години членство страната продължава да страда от проблемите, които ѝ е сочел преди приемането – нечестни назначения в съдебната система, връзки на политици с организираната престъпност, атаки против политически лидери и пр.

"Тези проблеми трябваше да бъдат решени отдавна, необходимо е да се предложи истинска промяна от българския народ”, каза той.

Репликиран защо е настоявал за приемането на България в ЕС при такава неподготвеност, той отвърна, че "беше правилно България да се присъедини, защото е част от европейската цивилизация и защото така бе спечелено доверието към нея на европейските инвеститори”.


Британският националист Джерард Батън заяви, че от 2014 г. българи и румънци се готвят да залеят страната му с имигранти. "Българите искат да напуснат страната си, защото е бедна и обхваната от престъпност. В България животът няма цена – много е евтин. Мафията в България си е купила държавата, няма свобода на словото. Предлагам да се спрат европейските фондове за България, за да не отиват милиони евро в джобовете на престъпници”, каза той.

След като имаше изказвания на депутати от Испания, Холандия и Франция започна бурна престрелка между български евродепутати.

"Сегашният дебат е безпрецедентен”, даде първи изстрел Андрей Ковачев от ГЕРБ. Той обвини БСП, че "иска да го използва за изборите и че не се колебае да дискредитира страната”. Според него е манипулация, че у нас липсва свобода на словото, защото опозицията от сутрин до вечер шества из медиите. "Девизът е: всички против ГЕРБ”, заключи той.

Илиана Йотова от БСП отправи призив за "цялостен мониторинг над България от ЕК на подготовката и провеждането на изборите”.

Филиз Хюсменова от ДПС поиска друг мониторинг: "ЕК да наблюдава делото за покушението над Ахмед Доган като дело с висока обществена опасност”.

Моника Панайотова от ГЕРБ скочи с обвинение срещу опозицията: "Социалистите и ДПС водят антиправителствена кампания в ЕП, която се превръща в антибългарска кампания. Това е компроматна предизборна надпревара”. Тя опонира с констатацията, че в България "сега има пълна прозрачност и свобода на медиите”.

Като изчете предварително подготвен текст, Панайотова се обяви остро срещу "спекулациите за миналото на нашия премиер”. Никой от депутатите обаче не бе повдигал до този момент въпроса за миналото на Бойко Борисов и фактически темата бе подхваната от неговата защитничка, която очевидно бе очаквала дебатът да вземе такава посока.

Станимир Илчев от НДСВ каза: "От сутрин до вечер правителството се грижи за своя образ чрез контролирания печат, а обществото е оставено само да се оправя с престъпността”.

"Днес българският гражданин е в опасна зависимост от държава, в която министър-председателят се изявява като неин собственик”, каза той.


"Този дебат унижава България”, отбеляза Надежда Нейнски от групата на ЕНП, която все пак се дистанцира от ГЕРБ, като добави, че при сегашното управление държавата остана извън Шенгенската зона.


Мария Габриел от ГЕРБ направи бърз отчет за успехите на правителството, според който България в момента се радва на "най-ниско ниво на престъпност, защото вече няма знакови фигури на престъпността под чадъра на политически партии”. По повод стрелбата срещу Златко Баретата пред Съдебната палата тя отправи призив: "Нека не броим трупове!”

За повече от час и половина обаче до заключения не се стигна, а въпросът доколко дебатът е засегнал важни проблеми, валидни за целия ЕС, или Страсбург е бил използван за предизборни цели, остана нерешен от Европейския парламент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  2. Анонимен
    #16

    Ами какво щеше да стане,ако този Октай се казваше Иван или Петър????????Тяхен човек нападна Доган,а те вдигнаха такъв шум и обвиняват българите за този инцидент.За мен е скалъпена работа.

  3. Анонимен
    #15

    Българските социалисти от БСП и "либералите"от ДПС да български предатели,за които България е средство ца политическа кариера!За да се доберат до властта са готови за опетнят името на страната си.Затона дълго ще останат в опозиция!

  4. Анонимен
    #14

    Понеже г-н Вебер се чуди какво да дискутира ще му направя едно предложение за тема: Как така в една европейска държава, член на ЕС, в който върховенството на закона е над всичко едно лице, доказано свързано с мафиотски структури от типа на СИК, ВИС и Мултигруп не е в затвора, а на върха на държавата. При разискването на тази тема би могло да стане ясно как се осъществи прехода в България и каква е ефективността на държавните органи днес, когато те са по-зависими от всякога от мафиотизиралите си служители

  5. Анонимен
    #13

    И аз подкрепям абсолютно номер 6.

  6. Анонимен
    #12

    до Либерало Покушенията между етнически турски депутати членове на ДПС нямат нищо общо със сегашното правителство на Р.България (за разлика от предишни правителства). "Британският либерал Греъм Уотсън, който предизвика дебата, заяви, че е очевидец на покушението над Доган като гост на конференцията на ДПС, и затова ще следи как наблюдението над България от Европейската комисия ще вземе предвид този инцидент. Самата комисия вече го определи като вътрешна работа на държавата и се постара да се дистанцира. Уотсън й подсказа какво има предвид: "Българите се движат в правилна посока, но управляващите - не”."

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  8. Анонимен
    #10

    Точно така 9! ГЕРБ на фона на Кобурга и "тройните" са едно прилично правителство, ББ може да е всякакъв, но умее да състави и управлява свестен екип от министри и най-важното - не се краде като при комунистите преди него!

  9. Анонимен
    #9

    абе герб са доста по-добре от последните две правителства на комунистите... ...но и аз съм твърдо за ДСБ - следя внимателно политическата сцена и само от там може да дойде нещо адекватно !!!

  10. Анонимен
    #8

    Добре е, че не са се били там

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.