Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оставането на Гърция в еврозоната се решава окончателно в неделя

Ключът е в ръцете на ЕЦБ: Ако няма политическо решение до края на седмицата, помощта за гръцките банки спира

12 коментара
Оставането на Гърция в еврозоната се решава окончателно в неделя

Гърция има пет дни да договори споразумение с кредиторите или да се изправи пред банкрут, след като европейските лидери заговориха открито за излизането на страната от еврозоната. Съдбата на Гърция ще се решава на извънредна среща в неделя. "Европа е подготвила детайлен сценарий за Грекзит (Grexit –излизане на Гърция от еврозоната)", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер във вторник вечерта, след като австрийският канцлер Вернер Файман каза, че План Б за Гърция е "друга валута".

В сряда гръцкият премиер Алексис Ципрас се ангажира пред Европейския парламент да представи на 9 юли конкретни, много специфични и надеждни предложения. Предната вечер председателят на ЕК съобщи, че крайният срок Атина да предостави подробен план за реформи е до петък, 8.30 ч. централноевропейско време.

Гръцкото правителство изпрати в сряда официално искане за нова спасителна програма по Европейския стабилизационен механизъм – структурата, която координира финансовата помощ за страните членки. Атина иска тригодишна програма, като казва, че реформите в данъчната и пенсионната система ще започнат да се прилагат от следващата седмица. Правителството на Ципрас обещава, че ще спазва финансовите си задължения "изцяло и навреме".

Засега Гърция е представила мерките само в общи линии, а до четвъртък вечерта трябва да го подкрепи с подробен план как правителството планира да реформира икономиката на страната и какви мерки ще предприеме в замяна на заеми, уточнява АП.

Най-критичният момент в историята на еврозоната

"Това е най-критичният момент в историята на еврозоната", коментира председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата във вторник вечерта. "Досега избягвах да говоря за крайни срокове, но тази вечер трябва да го заявя пределно ясно - окончателният краен срок изчита тази седмица. Всички сме виновни за кризата и всички имаме отговорност да я разрешим", каза Тукс.

В присъствието на Юнкер той директно предупреди, че ако не бъде постигнато споразумение с Гърция до края на тази седмица, следва банкрут.

"Всички страни в преговорите споделят отговорността за сегашното статукво. Затова днес призовах лидерите да опитат да постигнат консенсус, който би бил общият ни успех – без печеливши или губещи. Ако това не се случи, то ще е краят на преговорите с всички възможни последици, включително реализиране на най-лошия сценарий, при който всички сме губещи", коментира още Туск.

По думите му евентуалното реализиране на най-лошия сценарий "ще засегне цяла Европа, включително в геополитически план".

"Не изключвам възможност и да няма предложение, което да сложим на масата на лидерите в неделя", допълни Туск.

ЕК е готова за всякакво развитие на въпроса, свързан с Гърция, включително за напускането на страната на ЕС и еврозоната, както и за оказването на хуманитарна помощ на Атина, посочи Юнкер.

С думите, че "не е особен оптимист", германският канцлер Ангела Меркел заяви, че в неделя ще се реши дали да започнат преговори за сключване на двугодишна програма за Атина. По думите ѝ лидерите от еврозоната са обсъждали и вариант за създаване на паралелна валута за Гърция.

Най-задлъжнялата страна в Европа е по-близо от всякога до напускане на еднинната валута, след като на 5 юли гърците решително отхвърлиха условията на кредиторите за орязване на разходите и повишение на данъците. Гръцките банки са затворени от миналия понеделник, когато премиерът на страната Алексис Ципрас въведе и капиталов контрол. Финансовата система на Гърция е пред срив и все още се държи благодарение на животоспасяващите заеми от Европейската централна банка (ЕЦБ), която държи ключа за съдбата на Гърция.

ЕЦБ ще спре да поддържа Гърция, ако в неделя не се стигне до политическо решение

ЕЦБ трябва да спре да поддържа Гърция, ако до неделя не бъде постигнато политическо решение, заяви в сряда директорът на "Банк дьо Франс" Кристиан Ноайе, който предупреди за срив на гръцката икономика и опасност от хаос в страната.

Намираме се в ненормална ситуация, която не може да продължава повече - заяви пред радио "Юроп 1" Ноайе, който е и член на Управителния съвет на ЕЦБ. Според него тя не може да продължава да безкрай да поема рискове, за да поддържа гръцките банки, в които по думите му вече е инжектирала близо 130 млрд. евро.

Ако Гърция не изплати дълга си, това ще засегне данъкоплатците от другите страни, подчерта Ноайе. Той подкрепи нова помощ за Гърция, но само при обещаваща икономическа програма, каквато Гърция не представя.

"Гръцката икономика е на ръба на катастрофа, абсолютно е необходимо да се постигне споразумение до неделя, това е крайният срок, след който вече ще бъде късно и последиците ще бъдат тежки", каза Ноайе, който не изключва да се стигне до бунтове и безредици в страната. Той се съмнява, че гръцките банки ще могат да отворят в четвъртък, както е обявено.

Меркел: Орязване на дълга няма да има

"Тази вечер много от присъстващите на масата, включително и аз, казахме, че орязване на дълга няма да има – фактически това би било спасителна финансова помощ против правилата на еврозоната", заяви Меркел.

От изявлението ѝ стана ясно още, че условията за нов спасителен заем ще са по-тежки от досегашните и от тях зависят всякакви бъдещи разговори за намаляване на гръцкия дълг.

Въпросът за преструктурирането на гръцкия дълг може да бъде разгледан през октомври, ако преди това бъде изработена нова програма за подпомагане на Гърция, заяви след срещата на лидерите от еврозоната Жан-Клод Юнкер. Този въпрос може да бъде разгледан, ако към онзи момент страната изпълнява всичките си основни задължения към кредиторите, подчерта той.

Гърция настоява да бъдат опростени до 30 процента от задълженията ѝ и да се удължат сроковете за изплащане на останалата част от тях. Дълговете на Атина възлизат на 315 милиарда евро - над 175 процента от брутния вътрешен продукт на страната.

Пътят за излизане от еврозоната е неясен

Пътят за излизане на Гърция от еврозоната е неясен. Европейското законодателство третира еврото като "неотменимо" и не предвижда нищо за страна, която напуска валутния съюз доброволно или по принуда. Най-вероятният начин това да се случи е европейските правителства да не отпуснат нова финансова помощ на Гърция и ЕЦБ да преустанови животоспасяващите заеми за гръцките банки.

В такъв случай Гърция ще бъде принудена да издава IOU (I owe you – неформален документ за финансово задължение, който в по-късен етап ще бъде осребрен). По този начин ще бъде създадена втора виртуална валута в рамките на еврозоната.

Експерти, цитирани от Блумбърг, коментират като "добра новина" това, че на Гърция е дадена ясна възможност да представи своите конкретни предложения.

Франция вече даде сигнал, че ще адвокатства за компромис с Гърция. Германия, която е най-големият кредитор на Гърция, както и Холандия и Финландия настояват за строги икономии. Ирландия и Португалия, които вече приложиха мерки на бюджетни ограничения, също няма да подкрепят по-хлабав подход към Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  3. Nikola Nikolov
    #10

    Питам се - коя точно неделя, през кой месец и през коя точно година?????? Според мен, европейските "лидери" се превръщат в жалки, нерешителни палячовци !!!!

  4. Калико Джо
    #9

    Аз си мисля че Гърция ще напусне еврото и евентуално Ципрас ще загуби власта но ще бъде отгоре още няколко години (докато чугуненити глави в Гурция почнат да омекват). Явно такъв вариант го устройва - така че той се движи натам. И никакви реформи! Къде ли сме виждали това?

  5. Васил Митов
    #8

    Друга валута е решение за Европа, но въобще не е решение за Гърция, освен ако това не се съчетае с валутен борд. Но какъв валутен борд без подкрепата на МВФ, а Гърция си развали отношенията точно с МВФ.

  6. Entdecken
    #7

    Без коментар - от БРИКС, къдто членуват Русия, Бразилия, Китай, Индия и ЮАР смятат че на Гърция може да се отпусне кредит от тяхната банка "когато политическата обстановка се ускпокои". Събраният капитал в банката на БРИКС е около 100 милиарда долара. - за сметка на това гърците вече имат опростени едни около 100 милиарда евро и сега от дължимите 350 искат да им опростят сигурно още стотина.

  7. pinocchio
    #6

    европа явно е в ръцете или на некомпетентни или на корумпирани и злонамерени чиновници като меркел, оланд и копмания. как иначе да си обясним две взаимноизключващи се твърдения на екс-комсомолката от ГДР че: "орязване на дълга няма да има", но ще има "бъдещи разговори за намаляване на гръцкия дълг"? играта е изключително нечистоплътна както от страна на гръцките, така и от страна на западните политици и техните господари. губещи във всеки случаи ще сме ние, данъкоплатците. така е било още по времето на фараоните, само думите са се променяли: десятък; петдесятък та то ДДС, ДОД и прочие...

  8. Kamen Popov
    #5

    Като гледам тази физиономия на снимката се сещам за една пиеса от неотдавна със заглавие "Милият лъжец".

  9. Pavlova
    #4

    Бат Бойко трябва внимателно да слуша, гледа и да си записва как се извиват ръцете на Европа, а не да се свиваме и мизерстваме заради потупване по рамото от Меркел. Браво на Гърците, почти сигурно е че ще успеят, защото малък длъжник( като нас) - длъжник, голям длъжник(като тях) - партньор.

  10. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.