Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остават много неясноти за рисковете и крайната цена на АЕЦ "Белене"

72 коментара
Остават много неясноти за рисковете и крайната цена на АЕЦ "Белене"
Похарченото досега за АЕЦ "Белене" може да се окаже, че бледнее пред   парите, които тепърва ще се дадат за изграждането, коментира в неделя пред БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, според когото най-важното си остава дали проектът е печеливш.

Той изтъкна, че все още има много неясноти по отношение на рисковете и крайната цена на атомната централа и окончателното решение за бъдещето ѝ ще бъде взето през септември.

Общата цена на втората атомна централа може да излезе над 10 млрд. евро, "но всъщност никой не знае точно колко ще бъде, защото договорът за строителство не е договорен до край. Там има договорена базова цена, но не се е стигнало до край...при договорите, при разговорите за това колко може да се увеличи цената", съобщи министърът.

Учудвам се, че за "Белене" се говори едва ли не като проект, в който държавата ще инвестира огромни средства, коментира пред БНР депутатът от БСП и бивш министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, един от най – ангажираните с този проект български политици.

Овчаров: Проектът не е държавен

Проектът никога не е разработван като държавен, той е финансиран чрез проектно финансиране. Самият факт, че голям чуждестранен инвеститор като RWE продължава да отстоява позицията си за участие в проекта, е достатъчно доказателство, че проектът не е държавен, допълни Овчаров. Лидерът на БСП и бивш премиер каза през седмицата, че ще иска обяснение от новото правителство за съдбата на съвестните енергийни проекти с Русия, като обвини Бойко Борисов, че работи за "чужди интереси".

Всички трудни решения предстоят

"Тук трябва да започнем с отговор на въпроса след като г-н Станишев толкова държи на тези проекти докъде ги е докарал? Ами до там откъдето всички трудни решения предстои да се взимат тепърва", заяви в неделя министър Трайчо Трайков. По думите му разработени от консултантите сценарии предвиждат обща цена между 8.2 млрд. евро и 9. 7 млрд евро за "Белене", а хората, които работят по проекта, са почти единодушни, че той ще излезе над 10 млрд. евро.

Германската компания RWE, която е съакционер на НЕК с 49 процента в проекта, има желание той да се реализира и работи в тази посока, каза Трайков.

"Не сме се отказали от "Белене", защото искаме да направим възможно най-доброто от това, което вече се е платило, от усилията, които са направени. Сега, казвайки това, трябва да се знае, че когато започне един проект и когато се похарчат едни пари, което е факт, вече тежи едно голямо гюле над главата на този, който взима решения дали да се спре или да се продължи", посочи министърът.

В същото време той подчерта, че "винаги има възможност похарчените вече пари, които биха отишли напразно, ако се откажем, да бледнеят в сравнение с тези, които ще са похарчени напразно, ако се продължи и проектът се окаже неефективен".

"Така че това само по себе си не е причина проектът да се продължи. Това е един от аргументите при взимането на решение, но по-важно е в крайна сметка проектът да бъде печеливш", каза Трайков пред БНР.

"Този проект може да бъде печеливш", допълни той, но отново напомни, остават много неизяснени теми по отношение разпределението на рисковете и действителната цена.

Друг елемент, който се залага във финансовия модел и все още не е окончателно известен е колко ще струва произвежданият от втората атомна централа ток. Трайков каза, че засега е чул само предположения и различни оценки – от 4.5 до 5.5 и дори 6 евроцента за киловатчас, което е много повече от цената на произвежданата в АЕЦ "Козлодуй" електроенергия. Той потвърди, че при отказ от проекта "Белене", НЕК ще плаща неустока от 800 млн. евро.

От гледна точка на структурирането проектът е в начална фаза, но от гледна точка на реално предприетите действия, свързани с харчене на пари, фазата не е никак начална, коментира Трайков.

Той заяви, че ""Южен поток" твърдо е вариант и опция, която ще разгледаме с необходимата сериозност и ангажимент". "Бургас-Александруполис" също е в някакъв много напреднал вид и не можем просто да го зачеркнем, и не целим да направим това. Друг въпрос е, че печалбата от него (35 млн. долара годишно от транзитни такси при пълно натоварване -бел.ред.) е малка за България в сравнение с рисковете, които той предполага", коментира министърът.

На въпрос дали в България има енергийна мафия, Трайков отговори:  "Има лобита, които защитават различни, различни концепции в енергетиката...И според, така, медийното влияние и ресурсите, насочени в един или друг сектор на енергетиката, може да се предвиди доколко една или друга група по интереси е влиятелна в енергетиката."

ТЕЦ "Марица-Изток" 2 с по-голяма печалба от "Козлодуй"

Той каза, че директорът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов още не е подал оставка, както е съобщил, но когато го направи, ще бъде взето решение.

"Аз никога не съм казвал нищо конкретно за г-н Генов. Той реши да се обиди на това, което сме констатирали, но фактите са си факти", каза министърът по повод неизгодни договори, сключвани от централата.

Той посочи, че независимо от натрупаните с годините проблеми, включително с невъзстановен ДДС, ТЕЦ "Марица-Изток" 2 имат по-висока печалба и от АЕЦ "Козлодуй".

За първото полугодие атомната централа има 54 милиона печалба, "Марица-Изток" за над 60, което е голямо подобрение в сравнение със същия период за миналата година, каза Трайков.

Въпросът с премахването на регулирания пазар

Министърът посочи, че у нас либерализация на енергийния пазар няма заради квотата, определена от ДКЕВР за регулиран пазар с цел да се гарантират социално поносими цени за домакинствата и малкия бизнес.

"Това е до голяма степен и концептуален въпрос, защото целта на либерализацията в крайна сметка е чрез конкуренция да се стигне до по-ниски цени. Това невинаги се случва, когато има либерализация, и е добре да стане. В крайна сметка всичко ще е по-прозрачно,  разходната структура е по-ясна, няма да има просто седиране, въпросът е какъв ще е крайният резултат. В момента в България цените на тока са най-ниските в Европа", коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

Няма да наливат пари от данъкоплатците в "Кремиковци"

По отношение на "Кремиковци" той каза, че нещата зависят от частните акционери, но и от държавата.

"Ако държавата продължи да настоява в съдебния спор за 700-те милиона държавна помощ, тогава очевидно няма кредитори, които да приемат с тази тежест на врата на компанията да правят оздравителен план. От друга страна, ние като държава не можем да зачеркнем тази сума и да кажем, че се отказваме от нея", обясни министърът пред БНР.

Той смята, че има вариант една малка част от "Кремиковци" да продължи да работи и при двата варианта - и след оздравителен план, и след ликвидация. След ликвидация тя трябва да бъде придобита от инвеститор с интерес да развива това производство.

Но при всички положения най-важно е да няма допълнително наливане на средства от данъкоплатеца в "Кремиковци", каза Трайчо Трайков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

72 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #73

    Големи приказки, големи галимации за тази АЕЦ, а в този смешен форум, най-просташките! Ами дайте една 1 стотна от парите, който са откраднати досега по този проект на един кадърен икономист да ви изчисли, има ли реална печалба от инвестициите, които ще се дадат за строежа, вземете предвид останалите бг мощности за производството на ток, риска от подобно начинание, и евентуалните инфраструктурни плюсове за региона и ударете чертата. Ама то за цялата работа се изисква малко акъл, който в куха пожарникарска кратунка не вирее!!!!

  2. Да!
    #72

    сами ще си платим да ни я направят!

  3. xxx
    #71

    До един месец ще стане ясно, че министерските "критики" на руските мегапроекти АЕЦ-Белене и Бургас-Александруполис са прах в очите на обществото, което очаква решителни действия срещу мафията. Както вече ни беше разяснено от правосъдната министърка Попова, "нищо не можело да се направи за отмяна на закона, който амнистира всички престъпления от Станишевото управление"!? Подобен отбой ще бият и по руските проекти.

  4. Балканец
    #70

    Подсещаш ме.Как стоят нещата с урана?Тук има 6 находища(информацията ми е неофициална): кой копае,кой обогатява,кой разобогатява,кой прибира отработеното?Това `отработено`става ли за нещо?Ама,за "нещо"точно определено-става ли?Такива въпроси.Да не забравяме,че урана е много скъп.По-скъп и от петрол, и от газ и става отлично за политически натиск.Нещо за този уран,на които страната ни е изключително богата,не се говори.Защо?

  5. наблюдаващ
    #69

    Младо и нерешително момче.

  6. Енергетика
    #68

    Има ли нужда...няма ли нужда...Писна ми от хора който ги назначават и въобще не знаят защо са сложени на това място.Аз съм гласувал за ГЕРБ но ако знаех че министъра на енергртиката е с жълто по устата нямаше въобще да си мръдна и пръста да отида до урната. Не може на единствената индустрия която работи в момента в България да и сложиш Шеф който до вчера са му сменяли памперсите.

  7. njakoj
    #67

    "един от най-ангажираните с този проект български политици" е взел баснословни суми за ангажимента си и сега лошо му се пише, ако не спази договорката, руската мечка може и да го прегази...

  8. Карамфилов
    #66

    Трайчо Трайков е министър защото:а) Трябва да взима решенияб) Трябва да констатира слуховев) Трябва да се облича добрег) Трябва да бъде медийна звезда.

  9. генерал Столевов
    #65

    В Съветска Русия токът ще поскъпне.Това вече го казаха "от най-високо място".Никой ли не се запитва,ЗАЩО при това положение Съветска Русия не се обзаведе с 10 АЕЦ-а около Москва, 10 АЕЦ-а около Ленинград и по 5 АЕЦ-а за по-малкита градове.Ей така,за да им печелят и СВРЪХПЕЧЕЛЯТ тези АЕЦ-ове.Да,ама приспивните приказки за свръхпечалби са само за РАЯТА от Задунайская.МИЛИАРДИТЕ ЕВРО - за Съветска Русия.И по некой и друг милион за тукашните РУБЛАДЖИИ.Нещо да съм пропуснал....

  10. znam
    #64

    което никой не иска да изяде докрай. Кюфте, което дотук струва 1 милиард! Всички го обсъждат, а животът си тече. Джобовете ни са все по празни. АЕЦ "Белене" просто няма да има. Ако го построят - ще сме заложници всички ние. На тъпата си държава. Както си е било винаги. А за централата трябва да попитате и хората, които живеят в региона на Белене. Те ще ви обяснят...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.