Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остават шест месеца докато загубим Кипър

0 коментара

Съществува голяма опасност, която Турция трябва да знае. Тя е известна и на отговорните служители, но те не искат да я посочат пред вас.

Тази опасност е свързана с риска Северен Кипър да бъде загубен на 1 май 2004 г., ако не бъдат предприети необходимите мерки и не бъдат направени съответните стъпки за намиране на решение. Дотогава остават точно шест месеца.

Не ме разбирайте неправилно, Северен Кипър ще остане в ръцете на турската страна още малко. След недълго време обаче тези земи ще запустеят и със Севернокипърската турска република (СКТР) ще бъде свършено.

Питате се как ще стане това? Ето как:

Ако до първи май 2004 г. не бъде намерено решение или не започне сериозен преговорен процес, който да увеличи надеждите за уреждане на кипърския проблем, Република Кипър ще стане официално член на ЕС.

Кипърските гърци обаче няма да представят само себе си, а цял Кипър, тоест СКТР също. Те ще решават всичко, ще станат част от механизма на ЕС за взимане на решения. Ще сядат на масата на заседанията на министри и лидери, ще говорят от името на Кипър. Ще получат възможност да налагат вето и да спират всяко решение, свързано с Турция. Ще могат да попречат на Анкара да получи дата за начало на предприсъединителни преговори. Дори да не успеят да направят това, след започването на преговорите те ще може винаги да блокират всяко договаряне.

Добре, да речем, че ще действат на добра воля, да кажем, че няма да могат да направят всичко това. Тогава ще наложат вето на пълноправното членство на Турция в ЕС: "Или ще дадете Кипър, или няма да влезете в ЕС".

Турция не иска да загуби Кипър след шест месеца и да предоставя уникална възможност за шантаж на кипърската гръцка страна. Ако обаче иска да държи отворена вратата за членство в ЕС, има само един изход. Това не може да стане с Рауф Денкташ.

Единственият изход минава през плана на генералния секретар на ООН Кофи Анан, може би с малки изменения в документа. Друг начин няма.

Или ще получим някои важни придобивки с плана на Анан, или ще се изправим пред законодателството на ЕС (Aquis Communautaire), тоест едно нежелано от нас развитие в Кипър.

Тогава всеки, който живее на острова, ще може да ходи, където си пожелае, да се заселва навсякъде, и да купува, каквото си поиска. Въобще в страната няма да има никакво ограничение. Кипър ще бъде представян от кипърските гърци и цялото ръководство на страната ще остане в техните ръце.

Накратко казано, по силата на Aquis Communautaire цялата северна част на острова ще бъде отнета от Турция, върната на кипърските гърци и Кипър ще се върне назад не просто до 1974 г., а още по-лошо, в периода преди 1960 година.

Напълно логично е, че кипърската гръцка общност иска законодателството на ЕС. Те мразят плана на Анан, дори повече от Денкташ. Разправят, че така ще си върнат Кипър.

А ето предимствата на плана на Анан: Той дава възможност за самоуправление на кипърската турска страна и осигурява суверинитет върху определена територия. Предоставят се и други възможности освен независимост.

Козовете в ръцете на Турция бяха най-силни на срещата на върха в Копенхаген през 2001 година. Денкташ обаче попречи на уреждането на въпроса и загуби голяма част от силните си карти.

Сега трябва да бъдат използвани последните козове със сметката, че "каквото и да спасим от пожара, все е от полза". Или планът на Анан ще бъде подписан, или в средносрочен план ще загубим цял Кипър.

Какво можем да променим в плана? Изправени сме пред положение, при което освен някои козметични изменения, друго не можем да променим. За всяка промяна, която турската страна поиска обаче, ще следват четири от страна на кипърските гърци. Така те ще спечелят време, ще упорстват до 1 май 2004 г. и ще спечелят мача.

Ако турската страна иска да отложи малко подписването на предложения от Анан план, тя все пак има какво да направи: Да изтегли 20 хиляди военни от острова, да направи конкретни стъпки по въпроса за летището в Лефкоша (Никозия), Магоса (Фамагуста) и Мараш (Вароша, квартал на Фамагуста), да приеме принципно плана на Анан.

Така Турция хем ще спечели време, хем, което е най-важно, ще се избави от отговорността за Кипър.

Би било полезно планът на Анан да се преосмисли.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.