Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остри разногласия между новите ръководители на Либия

5 коментара
Остри разногласия между новите ръководители на Либия

Остри разногласия се появяват вече в редиците на новите управници на Либия между мюсюлманските консерватори и по-светски настроените представители, борещи се за надмощие, макар че ръководството вече се настанява в Триполи и започва да създава правителство след падането на Муамар Кадафи. Нарастващото напрежение, което става все по-видимо, може да заплаши усилията за възстановяване на страната и формирането на сплотена държава след шестте месеца гражданска война.

Всяка от страните обвинява другата, че се опитва да монополизира новото правителство. От едната страна са по-светски настроените технократи, някои от които дълго са живели в чужбина или навремето са били свързани с режима на Кадафи. От другата са консерваторите, вкл. организацията "Мюсюлмански братя", които от години са в опозиция на Кадафи в Либия и са пострадали от неговото управление.

"Има опасения, че това напрежение може да забави възстановяването или просто да доведе до разпад на всичко", каза пожелал анонимност западен представител в Триполи, който контактува с членове на ръководството от всички фракции.

Двете страни се противопоставят по фундаменталния въпрос, който стои пред новите лидери още от началото на въстанието в средата на февруари - как да бъде разпределена властта в държавата след падането на 42-годишния режим на Муамар Кадафи.

Между чука и наковалнята е Мустафа Абдул Джалил, председателят на Преходния национален съвет (ПНС), който е нещо като правителство на доскорошните бунтовници. Джалил е единствената личност в ръководството, който се радва на почти пълна подкрепа. Той е спечелил уважението на мнозина либийци с критиките си към режима даже по времето, когато бе министър на правосъдието.

"Абдул Джалил се опитва да запази мира и това е битка между две страни, между два могъщи лагера", казва близък до ПНС източник, пожелал анонимност. "Той се опитва да запази баланса между двата лагера и да удовлетвори очакванията на международната общност. Това е много трудно."

Засега изглежда споровете са предимно относно човешкия ресурс, а не дълбоко идеологически, но въпреки това разграничителните линии стават все по-ясни.

По-светски настроеният лагер е оглавяван от Махмуд Джибрил - получилият образование в САЩ действащ премиер, който спечели благосклонността на поддръжниците на революцията в западните държави. Но Джибрил, подобно на неколцина други от тази страна на разграничителната линия, е служил за кратко на режима на Кадафи, а освен това прекара по-голямата част от гражданската война в чужбина в опит да привлече международна подкрепа.

Една от най-изтъкнатите фигури сред ислямистите за момента е Абдел Хаким Белхадж, бивш боец от Либийската ислямска група за борба - войнствена организация, която отдавна се противопоставя на Кадафи. Сега Белхадж е командир на Военния съвет в Триполи.

Ислямистите, които контролират главната военна сила в столицата - Бригадите на Триполи, се опитаха са окажат натиск върху Джибрил, като призоваха за неговата оставка.

"Смятаме, че Махмуд Джибрил е загубил доверието на хората в Триполи, в Източна
Либия, в Мисрата и в по-голямата част от западните планини", казва Анес Шариф, говорител на военния съвет в Триполи.

В петък Джибрил пристигна в Триполи, близо три седмици след падането му, и в първото си публично изявление нанесе удар по групите, които, по думите му, са започнали "политическа игра", преди да бъдат определени нейните правила. Той не даде подробности, нито назова имена, но Наджи Баракат, министър на здравеопазването в правителството и бивш емигрант, каза, че коментарът му е насочен пряко към "Мюсюлманските братя".

Тази организация и Либийската ислямска група за борба (ЛИГБ) са били подложени на силни репресии от режима на Кадафи. Те изиграха ключова роля в апарата за сигурност на революцията, вкл. като бойци на фронта. Навремето ЛИГБ е поддържала връзки с Ал Каида, но групата се е отрекла от джихадисткото си минало и двете заедно с "Мюсюлманските братя" се кълнат в демократичните принципи. "Братята" нееднократно са понасяли удари от службите за сигурност на Кадафи и не са били в състояние да създадат стабилна организационна структура в страната.

Джордж Джофи, експерт по Либия в Кеймбриджския университет, казва, че "Мюсюлманските братя" са все още голяма сила в тази ислямска консервативна страна, въпреки своите трудности в миналото. "Не подценявайте тяхната важност", казва Джофи. Те имат отдавнашна традиция в Либия. Има много дълбоки чувства на симпатия към "Братята" и тяхното бързо възстановяване като структура."

Баракат критикува ислямистите, че разиграват политика, докато боевете продължават. Революционните сили все още се сражават с привърженици на Кадафи в бастионите на бившия режим Бани Уалид, Сирт и Себха, а самият Кадафи все още се укрива.

Едва-що пристигнали в Триполи, новите лидери на Либия предприемат несигурни стъпки към създаването на ново правителство. Работници подготвят правителствените сгради от ерата на Кадафи за чиновниците, които пристигат в столицата, за да работят в различните министерства.

В неделя Джибрил каза, че са положени усилия заплатите на чиновниците да бъдат изплащани навреме, като за август са предвидени премии. Той добави, че добивът на петрол е възобновен в едно от петролните полета на изток, без да уточнява кое.

Освен това ПНС се опитва да постави под свой контрол различните въоръжени бригади, които сноват из страната. И други разделителни линии възникнаха, след като революционните сили навлязоха в Триполи на 21 август, прогониха Кадафи от столицата и на практика поставиха край на управлението на диктатора.

Либийското въстание започна в Бенгази в средата на февруари и бунтовниците успяха да отвоюват от силите на Кадафи голяма част от източната половина на страната. Революционерите създадоха ПНС в Бенгази и в този орган преобладаваха хора от либийския Изток, в частност от Бенгази.

Триполи, който остана в ръцете на режима даже след освобождаването на източната част на Либия, сега се опитва да си поиска обратно своята престижна политическа позиция, като отхвърля революционното ръководство, в което преобладават хора от Бенгази.

"Пропастта между Триполи и Бенгази е доста голяма", заяви западният представител и добави: "Това е обезпокоително". Триполи отдавна е базата на властта в Либия. Населението на държавата е едва 6 милиона души, от които два милиона живеят в Триполи.

Могъщите столични политически играчи опъват мускули, като показват на ПНС, че няма да диктува бъдещето на Либия.

"Хората в Триполи знаят също, че самите те са създатели на революцията от 20 август и искат пълното признание за това", казва Джофи от Кеймбриджския университет. "И те не са сигурни, че искат да видят съвета в настоящия му състав да им казва какво да правят".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    http://bigpeace.com/dwest/2011/08/28/post-qaddafi-libya-the-triumph-of-the-bulgarian-nurses-affair-cabal/ Честито!

  2. Анонимен
    #4

    Да Кадафи си отиде и Либия ще се превърне в Афганистан. Въоръжени банди на крайните от "Джамаа исламия" и по-светски настроените довчерашни врагове на Кадафи, сега ще се бият помежду си и никой не знае колко ще продължи това....

  3. Анонимен
    #3

    това се очакваше "остри разногласия",които ще станат още по остри,тъй като това е истинския манталитет в тия страни. Но да не се притисняваме толкова тъй като Саркози и Камерон заминаха за Либия днес и ще "оправят" положението...150 полицай са изпратени предварително от Франция да подготвят терена!?? държава без правителство-какво ли ще търсят там?,но може би Саркози има право,нали това е негова война и всеки трябва да си пази кокала,че има и други гладни кучета,които чакат само едно малко отвличане на вниманието.....

  4. Анонимен
    #2

    Я, плъховете в трюма вече са "ръководители"!

  5. Анонимен
    #1

    упса,по4на се.сега да намерят бързо гадафи да ги оправи.прост вапрос:може ли да саществува демокрациа без да се изостави теокрациата.НЕ.е за кви демократи4ни промени в либиа може да става на вапрос????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.