Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остров край Созопол ще се развива като световен културен център

3 коментара
Остров край Созопол ще се развива като световен културен център

Остров "Св. св. Кирик и Юлита", край Созопол, ще се развива като световен център на изкуствата. Идеята за това ще бъде представена от министъра на културата Боил Банов, съобщи Министерството на културата.

Банов е домакин на среща с представители на Френската агенция за музеите, френското посолство у нас, Френския институт и Посолството на ОАЕ в България, която ще се състои в Созопол в четвъртък.

На срещата ще бъде обсъдена в детайли идеята за превръщането на острова в световен център на изкуствата - пространство за представяне на културното наследство, място за творчество и обмен на културни проекти. В програмата на делегациите е включено посещение на острова.

Създаването на световния център цели утвърждаване на страната ни като водещ фактор в междукултурния диалог с различни страни по света и включването в част от мрежата, свързваща музея "Лувър" в Париж и музея "Лувър" в Абу Даби, посочват от Министерството на културата.

Остров "Св. Св.Кирик и Юлита" е разположен на 250 м северозападно от Созопол. Площта му е около 80 дка. Предполага се, че на острова се е намирало известното в древността светилище на Аполон със статуята на Каламид. Още през 1965 г. островът е обявен за паметник на културата и е включен в границите на резерват "Созопол".

До 2005 г. на острова има военноморска база на Българския военноморски флот. Това е и причината доскоро той да бъде забранена военна територия. На нея са изградени 38 масивни сгради с обща застроена площ над 10 000 кв. м, три подземни склада и хидротехнически съоръжения, използвани от Министерството на отбраната като военно пристанище.

През 2007 г. правителството прехвърли стопанисването на острова на Министерството на регионалното развитие и благоустройството с намерението той да се превърне в туристическа атракция. Според експерти обаче това ще застраши архитектурно-археологическата, както и биологичната му уникалност.

От 2009 г. на острова се извършват разкопки под ръководството на Кръстина Панайотова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #3

    Божидар Димитров се пресели в един по-добър свят, ала божидар-димитровщината няма никакво намерение да напуска нито родното му място, нито черепните кутии на властимащите културтрегери. Мегаломани, смешници, крадци, герои едновременно на Алеко, Елин Пелин и Стоян Михайловски... Гербаджийски кратуни, сър!

  2. Калико Джо
    #2

    През 1965 г. е обявен за паметник на културата и застроен с военни сгради и забранен за посещения до 2005 г. Ега ти световната култура е имало там! И ако Абу Даби има петродолари да си плаща за името и картините, ние с европари ли ще си правим Лувъра там или просто ще вдигаме пушек?

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Мястото е централно и културно, от утре става и световно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.