Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остров Ливингстън - това е АНТАРКТИДА

3 коментара
Остров Ливингстън - това е АНТАРКТИДА

Това ли е краят на света? Без преувеличение? Питам се и сама си отговарям: когато леденият пейзаж, с плаващи в океана замръзнали блокове, айсберги и ниски облаци изпълни очите и душата ти, отговорът е само - да. Целият ми скептицизъм от първите стъпки на остров Кинг Джордж изчезва, когато с чилийското 30-годишно корабче "Карпух", дълго само 25 метра и  преустроено като научно-изследователски съд , прекосяваме пролива Бренсвилд. "Бушуващите вълни".

След като сме чакали около 5 часа на брега на Кинг Джордж (добре че любезните чилийци ни подслониха и нахраниха), в 21 ч., опаковани като за през океана, един "Зодиак" ни отвежда на "Карпух". Впрочем, от залива Максуел отплават различни кораби - военни, научно-изследователски, дори круизни. Круизите тук са скъпи, но пък доста измислени. Свалят те на брега, поразходят те малко с лодка и - обратно в лукса. Ако имаш късмет с времето. Ако не, си стоиш на кораба, снимаш се на фона на снежен хълм и в цивилизацията се хвалиш, че си бил на АНТАРКТИДА.

Нашият случай не е такъв. Изживяваме всичко с пълна сила. Поне аз. Почти 17 часовото пътуване до българската база "Св.Климент Охридски" на полуостров Хърт минава безпроблемно, морето е относително спокойно, само Живко лежи в трюма и се моли да не "нахрани рибите"... Затова пък имаме вечер на "българо-чилийската дружба", която продължава до 3 след полунощ и подробностите за нея спестявам. Без излишен патриотизъм ще кажа, че българската база е много добре позната тук, капитанът Хорхе и колегите му са ни били на гости, много им се иска пак да слязат на брега, но няма как. Ние пристигаме, а групата преди нас си тръгва обратно с тях.

По пътя акустираме за 2 часа на Уилямс пойнт, в северната част на Ливингстън, да приберем Стефан, Петър и Кристин, които 10 дни работят на палатковия лагер, разбирай палатки, по съвместен българо-чилийски проект за изследване на палеофлората от епохата на динозаврите.

Качват се на кораба, леко охладени, но много доволни от свършеното. Пият чай и още нещо - по нищо не личи че са били почти на открито ... на края на света. Това са полярниците.

И така - след 3 полета, 1 кораб, 2 Зодиака, няколко джипа и таксита, сменили 3 хотела, преспали 4 нощи в Great Wall и преминали през 3 континента, на 30 януари, в 15 30 ч. стъпваме  на българска земя. С площ от 798 кв. км остров Ливингстън е втори по големина в архипелага след Кинг Джордж. Според австралийския алпинист Гилдей островът има може би най лошото време на света. Но днес не е така, спокойно е и темепературите са около 3-5  градуса над нулата. Чакат ни с нетърпение и ни превозват до брега облечени с непромокаеми костюми "Викинг", снабдени със спасителни жилетки.

В базата в момента работят 21 души. Веднага запомням Иглика Трифонова и командира на базата Йордан Тодоров, от които можеш много да научиш. Времето е дори топло за сезона, няколко дни преди да дойдем е валял дъжд, ми каза Иглика. Настаняват ни в спалните, които напомнят на хижи, столовата е уютна, кухнята е нова, а Юлето, която си тръгва с втората група,  ни е сготвила агнешко. От утре—дежурства. Аз съм с музиканта Хари - и двамата не сме много по готвенето, но няма да се изложим. В базата има строг дневен режим и ПРОФЕСОРЪТ, както всички наричат проф. Христо Пимпирев, е безмилостен!

Той заедно с Румен,Теодосий и Хари пристигат 12 часа след нас с испанския Есперидас, защото няма място за цялата ни група на един кораб.

В 3 30 ч. всички от базата са на брега, Иглика снима как "Зодиакът" акостира в тъмното, после разговори до сутринта...

Само дългогодишните професионални и приятелски контакти на Христо Пимпирев осигуряват нашето присъствие тук, видях го с очите си. И още нещо - в сезонната ни база в момента се работи по 4 морски, 2 геоложки и 1 социологически проект. И то все от млади хора, мотивирани да изследват как се променя  климатично и геоложки Земята. Защото тук личи най-добре. Да запалиш младите не става само от академичната банка... За работещите на АНТАРКТИДА, не само българи, тази земя не е само ледове, тюлени, айсберги и ледници, а и сериозен научно-изследователски труд с перспектива, за който трябват не само мотивация, но и средства. Защо това не го разбираме докрай у НАС?

Първият ден на базата започва с инструкции за реда и най важното - безопасността.

Безопасността е тема номер 1.

Без излишен драматизъм, но много категорично, Данчо, командирът на базата, ни обяснява какво трябва и какво не трябва да се прави тук.

Снегът се е разтопил, ледът е тънък, има опасни пукнатини, най-безопасно е да ходим по брега, а не по ледника, да не излизаме сами. Гледай си в краката, а не в небето... В района са се появили 3-4 леопардови тюлени, те не са агресивни, но към тях трябва да се отнасяш с респект, а не да ги гониш с микрофона.

Първият ден правим разходка около базата – първо музея Куцото Куче - основната наша сграда  от 93-та до 98-ма година. Най старата запазена постройка тук, обявена за исторически паметник. Побирала е 5 човека, а шестият е трябвало да спи на корабната маса. Какво ли няма  вътре - от първата новогодишна елха и картата на доцент Никола Василев, до първата китара и първите ски. После към двата параклиса. Старият Свети Иван Рилски, чиято врата е занитена - няколко пъти я намирахме отнесена надолу от силния вятър, обяснява Данчо. И новият - всички икони в него са изрисувани на място.

Отиваме и до мястото  където ще се строи новата научна лаборатория. Там вече работят. Но подробности за нея - утре.

На обяд Стефан ни изненадва - в цивилизацията на дамите се подаряват цветя, а тук на нас ни подарява фосилизирани цветя на около 90 милиона години.

Денят ми е пълен. Особено след разходката с Данчо по ледника до Крумов връх с моторна шейна. Гледката е само лед и бяла тишина...

Пия си кафето и гледам айсберга, отчупил се преди дни от ледника Перуника...

Следва продължение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #3
    Отговор на коментар #2

    Не говорим за професор Пимпирев а за г-жа Бончева.

  2. BLM
    #2
    Отговор на коментар #1

    А може би трябват умения, познания, образование, предварителни обществено признати резултати.

  3. Преслав
    #1

    Все пак не всички сме с връзки, няма нужда от самодоволство по тоя повод. Иначе ми е мечта, но цените започват от около 5000$ с тръгване от Пунта Аренас или Ушуая при предварителна резервация от поне година напред (някой дори две години) и засега не мога да преодолея психологическата бариера.Това на някой руски изследователски кораб.Специализираните круизи за по-претенциозни туристи почват от 10-12 хил.$ за общо десетина дни. Някой ден ще му дойде времето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.