Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Освобождението от "Газпром" можело да дойде след 4-5 години

Освен в Черно море, за пръв път започват и проучвания на находища в Южна България

51 коментара
Освобождението от "Газпром" можело да дойде след 4-5 години

Ако започващите проучвания на собствени залежи на газ оправдаят очакванията, след четири-пет години България може да си осигури независимост на газовите доставки. Това прогнозира изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов по повод подписания през седмицата договор с френската компания "Тотал" (Total) за търсене и проучване на нефт и газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух" в Черно море.

Без да назовава руския монополист "Газпром", с когото в момента българското правителство се опитва да договори нови по-изгодни условия за следващия газов договор, Андонов каза, че започналите проучвания на собствени находища създават "доста притеснения на всички доставчици на газ в България и тези, които искат да транзитират газ през България".

Тази седмица бе обявено и началото на първите проучвания за находища на конвенционален газ и нефт в Южна България.

"Ако България успее да постигне това, което е направено като предпроектни и предварителни проучвания за тези големи залежи в находище "Хан Аспарух", оттук насетне всички големи играчи на газовия пазар ще се съобразяват с доставките на наша територия. Ако това се докаже след 4-5 години от сондажа, който ще бъде изпълнен, ще имаме 25-30 години независимост от газови доставки за България", заяви Михаил Андонов в неделя пред БНР.

"Ние консумираме годишно 3-3.2 млрд. куб. метра. При тези предварителни разчети, които са направени - това са между 25 и 30 години независими доставки или това значи собствен добив", добави Андонов. "Дълбоководните сондажи се извършват на над 5000 метра дълбочина, това е тежък процес, защото при тези дълбочинни изследвания процесът е бавен, а технологиите са специални", поясни той.

По думите му "това, което в момента се прави, наистина създава доста притеснения на всички доставчици на газ в България и тези, които искат да транзитират газ през България. В близките 4-5 години, ако това находище докаже тези капацитети, България ще стане доста сериозен играч на пазара на газ и ще бъде на 100% независима от всички останали доставчици".

Ако в разработвания от "Тотал" блок бъдат открити залежи, компанията ще има и правото за добив, от който България може да  получи  безплатно до 30%, заяви след подписването на договора на 29 август министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев. По думите му този газ ще е с около 35-40% по-евтин от този, който в момента купуваме от Русия.

Междувременно правителството преговаря за нови договори с "Газпром" за доставка на газ, които да влязат в сила от 1 януари. Руският монополист, от чиито доставки към България е почти изцяло зависима, обвързва тези преговори с договореностите за газопровода "Южен поток". Преди седмица във Варна бяха подписани протоколи, с които България се ангажира до 15 ноември да подпише инвестиционното решение за "Южен поток", а към същата дата би трябвало да се договорят и новите споразумения за газови доставки.

Total, която ще работи в консорциум с ОМV и Repsol, получава правото в продължение на пет години да проучва територията на дълбоките води на Черно море за залежи на нефт и природен газ. Държавата ще получи "бонус" от 40 млн. евро, който се смята за рекорден. Цялата инвестиция за проучването, която Total трябва да осигури, е около 1 млрд. евро.

Шефът на БЕХ каза в неделя, че "бонусът" от 40 млн. евро, който ще бъде платен до седмица, е нормална практика навсякъде в света, където се взима концесия.

Същия ден министър Делян Добрев заяви, че за първи път започва проучване за находища на конвенционален газ и нефт в Южна България. Първо ще бъде проучен "Блок 1-18 Тракия", който обхваща общините Свиленград, Маджарово, Харманли и Любимец. Теренът е част от така наречения нафтогазен басейн, който попада на територията на три държави - България, Гърция и Турция. Само от турска страна в района са открити 24 газови и три нефтени находища.

"Има такива изследвания, правени на територията на Република Турция, в близост до блока, който сега в момента ние проучваме, и ние се надяваме, че геоложката структура от българска страна на границата ще бъде подобна и ще открием количества нефт и газ. Разбира се, прекалено е рано да се говори за потенциала на този блок”, каза Делян Добрев пред бТВ.

Българо-руското дружество "Овергаз“ получи правото да извърши проучванията за конвенционален природен газ и нефт в блок "Тракия” след разрешение на Министерски съвет в края на 2010 година.

Проучването ще продължи близо две години и ще струва на концесионера над 7 милиона евро. Дълбочината, на която се очаква да бъдат открити залежите, е до 1500 метра. Търсенето ще става със специализирани камиони, които по метода на вибрациите определят какви точно скали има в дълбочина, без да е необходимо да се сондира.

"Става въпрос най-общо за едни вибрационни изследвания, които по никакъв начин нито нарушават почвата, нито създават някакви особени проблеми. Това, което естествено ще бъде нарушено - компанията гарантира ще бъдат обезщетени хората”, обеща кметът на Свиленград Георги Манолов.

Ако проучванията са успешни, добивът в района може да започне най-рано след четири години. В момента страната ни средно годишно консумира около 3 милиарда кубически метра газ, от които едва 10 на сто са от собствен източник.

Относно поскъпването на горивата шефът на БЕХ Михаил Андонов изтъкна, че цените се вдигат в целия свят.

"Всичко е вързано. Няма как България да остане остров и да не се повлияе от тези изменения на цените на международните пазари. Правителството взема адекватни мерки как да се процедира и как да се излиза от тази ситуация", смята той и даде пример: "От 1 октомври има вероятност цената на газа да се намали с 1-1.5%, какво по-добро от това. Всичко, което правим, го правим за доброто на икономиката на България".

Пред БНР Андонов опроверга публикации за трудното финансово положение на БЕХ и декларира, че не е възможно холдингът да фалира.

Мерките, които сме предприели, дават положителни резултати, подчерта той.

Той посочи още, че заплатата му като директор на холдинга е 1886 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #51

    Този Михаил Андонов верно е голем рапон. Европа консумира 470 млрд. куб. метра газ годишно. Ние с нашите 3 милиарда, което е в рамките на статистическата грешка сме щели да притесним доставчиците.Смях.

  2. Анонимен
    #50

    Хага Може да не намерят, дано намерят, но недостиг на енергия, измислен или реален недостиг, Не е извинение Министерството на правосъдието, ДКВЕР, банки и прочее "институции" да действат и бездействат години преди и Сега в Престъпен Антиконституционен Антиграждански тандем, солидарно с всевъзможна корупция. "Освобождението от "Газпром" можело да дойде след 4-5 години Освен в Черно море, за пръв път започват и проучвания на находища в Южна България"

  3. Анонимен
    #49

    Поредното залъгване за светло бъдеще. Явно навиците от съциализма още са живи и актуални. Развихря се трагикомична истерия, а вероятността да има залежи, те да са качествени и особено технически изгодни за добив е нищожна. Това дори не е игра на тото.

  4. Анонимен
    #48

    Блажени са верующите, в Царството небесно газът ще е Райски и при това напълно безплатен. Аз обаче ще заложа на сигурното. Ще играя на тото.

  5. Анонимен
    #47

    А може и да НЕ дойде...

  6. Анонимен
    #46

    Изтърпяхме 66, ще преживеем още 4-5. Не знам дали хората си дават сметка, че "Газпром" е основният инструмент за руския икономически терор над България.

  7. Анонимен
    #45

    "Освобождението от "Газпром" можело да дойде след 4-5 години".............блажeни са вярващите(идиоти).

  8. Анонимен
    #44

    След като "България ще получи БЕЗПЛАТНО до 30%" от добивания газ от "Хан Аспарух", как така това количество "ще е с 35-40% ПО-ЕВТИНО" от днешната цена на руския газ?

  9. Анонимен
    #43

    Даже е съвсем сигурно, че ще сме като Нигерия. Магистрали, задръствания от стари коли, небостъргачи, колиби и изсечени гори. И корумпирани управници на всички нива. И задължителият за това прост народ.

  10. Анонимен
    #42

    Ако открият голямо находище от газ, може да изнасяме за цяла Европа. А пък ако открият и голямо находище от нефт, ще станем богати, като Катар. Обаче по-скоро като Нигерия. Щото и там други вадят богатствата отдолу, а нигерийците си ги купуват от тях. Много е изгодно, да знаете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.