Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От 1 януари 2004 г. ще се въведат нулеви мита за внос на пшеница

0 коментара

От 1 януари 2004г. да се въведат нулеви мита за внос на пшеница ще обсъди правителството на редовното си заседание в четвъртък. Целта на тази мярка е да се спре спекулативното покачване на цените на брашното и на хляба, заяви правителственият говорител Димитър Цонев.

Предвижда се и въвеждане на нулево мито от 1 януари до 30 юни 2004г. и при вноса на ечемик, овес и ръж. При царевицата безмитният внос е от 1 януари до 30 септември, съобщи Цонев. Той добави, че според анализите нулевите ставки имат за цел поддържане на ценово равновесие на пазара на фуражно зърно.

В същото време днес бе съобщено, че русенските хлебопроизводители подготвят стачка и протести срещу бездействието на правителството при спекулативното, според тях, ползване на пшеницата на Държавния резерв от седем крупни групировки. Това съобщиха заместник-председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Петър Миланов и десетки собственици на фурни. За да се организират протестите, на 4 декември се свиква разширено браншово заседание в София.

Според хлебопроизводителите, по-голяма част от хлебното зърно на Държавния резерв е в частните складове и се използва от седем големи групировки, чийто хляб се продава на дъмпингови цени. Така те задушават производителите по места и обсебват пазара.

Не може да се обясни по друг начин продажбата в Русе на хляб, транспортиран от Добрич и Разград, с цена 32 - 35 - 40 стотинки при положение, че себестойността му е най-малко 70 стотинки при цена на брашното над 700 лева за тон, каза Петър Миланов. Според хлебопроизводителите, правителственото бездействие за ревизия на Държавния резерв е показател, че в спекулата със зърното участват високопоставени политици.

След 4 декември хлебопроизводителите в Русе ще затворят демонстративно фурните и ще блокират входните магистрали на града, за да не допуснат камионите с дъмпинговия хляб на групировките. Подобни действия ще има и на други места в България, каза Миланов.

От регионалният съюз на хлебопроизводителите във Видин съобщиха, че от понеделник белият хляб в града е поскъпнал средно с 20 стотинки и вече се продава по 1.10 лв. за килограм. Новата цена на килограм типов хляб е 1 лев за килограм.

Това е третото повишение на цената на хляба в дунавския град за последния месец и половина, съобщава БТА. Основната причина за поскъпването е увеличената цена на брашното, което в момента се търгува за 630-650 лв. На тон, но хлебопроизводители прогнозират до седмица да скочи до 780 лв. за тон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.