Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От 150 години преброяванията следват всички значими събития в историята

2 коментара
От 150 години преброяванията следват всички значими събития в историята

От близо век и половина преброяванията у нас следват всички значими събития в българската история, посочват от Националния статистически институт (НСИ) в неделя.

През 1880 г., с указ на княз Александър Първи Батенберг е създадено Статистическото отделение към Министерството на финансите, чиято първа задача е да организира и проведе преброяване. На 1 януари 1881 г. е първото преброяване на населението в княжество България. В младата българска държава тогава живеят 2 007 919 души, като домакинствата са средно по шест лица.

9-МИЛИОННИЯТ БЪЛГАРИН?

През 1887 г., след Съединението, населението на България нараства до 3 154 375 души в 556 400 домакинства. По това време едва 10 на сто от населението е грамотно.

Населението на България расте до 1985 г. въпреки двете световни войни и националните катастрофи. През 80-те години на миналия век така и не се ражда 9-милионният българин. Всъщност намаляването на раждаемостта започва още през 70-те поради урбанизацията на страната и достига своя пик в края на 90-те години.

Върху намаляването на населението след демократичните промени започва да влияе и външната миграция. За 30 години преход населението е намаляло с 1 570 769 души. През 2001 г. отново за първи път сме под 8 милиона.

ПЪРВОТО ЕЛЕКТРОННО ПРЕБРОЯВАНЕ

През 2011 г. България провежда първото преброяване като държава - членка на ЕС. Тогава е и първото електронно преброяване у нас. Населението е 7 364 570 души, като 42 на сто са се преброили онлайн. Средният брой на членовете на едно домакинство е едва 2,4 души. У нас най-много са били едночленните домакинства - близо една трета.

Освен преброявания на населението, са правени и други видове преброявания - на столетниците, държавните чиновници, добитъка и транспортните средства.

В ТЪРСЕНЕ НА СТОЛЕТНИЦИ

Едно от най-интересните изследвания е преброяването на столетниците през 1927-1928 година. Тогава са живели 158 столетници, като двама са били на 111 и 112 години. За да издирят столетниците, анкетьорите са изминали 18 055 км и са работили общо 1 120 работни дни. През 1904 г. по данни от преброяването им държавните чиновници са били 27 939, като най-много са работили в Министерството на войната - 6 455, а най-малко - в Министерството на външните работи - 224.

2020 година беше кризисна за целия свят заради пандемията. Тази година НСИ отчете едно от най-високите нива на смъртност в историята на държавата. Данните са сравними с годините на т.нар. испански грип. В същото време за първи път от години беше отчетена по-висока вътрешна миграция по направлението град - село.

Най-точни демографски данни за това колко сме, кои сме и как живеем ще имаме след националното преброяване на населението и жилищния фонд. То започва след честването на 136-годишнината от Съединението на България, точно в полунощ на 7 септември.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #2
    Отговор на коментар #1

    Бpaвo, тoчнo тaкa ! Aкo пък ли мнoгo дъpжaт дa ни нaтякнaт пo кoмуниcтичecки, чe пъpвият бългapин в дъpжaвaтa ни нe бил бългapин, a гepмaнeц, нeкa пoнe дa нapичaт pуcкия cи цap с династическото му име „Aлeкcaндъp Holstein-Gottorp“, зa дa нe ce oбиди. Щoтo тoй e пoвeчe гepмaнeц oт бългapcкитe влaдeтeли нa Тpeтoтo Бългapcкo Цapcтвo, кoитo ca имaли и фpeнcкa, бaвapcкa, итaлиaнcкa, мaджapcкa и пpoчиe кpъв. И oбeзaтeлнo дa пpипoмнят, чe цap Фepдинaнд нapeдил нa гeнeaлoзитe cи дa дoкaжaт, чe бил бългapин

  2. redoven.chitatel
    #1

    mediapool, кога ще се научите, че се казва "княз Александър I", а не "Александър Батенберг"? Монарсите се назовават само с първо име, следвано от римска цифра.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.