Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От 31 декември България започва да получава природен газ от Азербайджан

4 коментара
От 31 декември България започва да получава природен газ от Азербайджан

От 31 декември т.г. България започва да получава природен газ от Азербайджан, съобщи пресслужбата на кабинета. Съгласно подписания договор на "Булгаргаз" с азербайджанската нефтена компания SOCAR, в страната ни ще се доставят 1 млрд. куб. м природен газ годишно от находището "Шах Дениз 2" за срок от 25 години.

"Гарантираме, че на 1 януари следващата година имаме вече не само диверсификация, а и доставки на азерски газ, който влиза на територията на България през Гърция. На 1 януари 2021 г. ще посрещнем азерския газ, за който толкова поколения политици говориха с Азербайджан", е заявил премиерът Борисов на днешното правителствено заседание.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова е отбелязала важността на договора с Азербайджан. "Това е един изключително важен договор, който е свързан с изпълнението на нашите приоритети - диверсификацията на доставките на природен газ . Той ще ни даде възможност от 31 декември тази година България да има нов, различен източник", е заявила Петкова.

До началото на октомври следващата година природния газ ще получаваме през временна възможна точка на доставка - "Кулата", която свързва газопровода TAП с гръцката газопреносна система, се посочва в прессъобщението. Междувременно продължава изграждането на Междусистемната газова връзка Гърция - България . Именно точката на свързване между TAП и IGB - Комотини, ще бъде точката на доставка на азербайджански газ след този преходен период.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Roko
    #4

    Пунта Мара. Медиапул, така наречената министерка говори фантасмагории.На точка Кулата има договорза 3 милярда загодина в посока Гърция - непрекъсваеми доставки. От там към България не може да се транспортира този 1милиард за 1 година. До тук лъжата я схващате. Уважаемата разчита на суап и в това няма нищо лошо, прави се в цял свят, но примиера говори за азерски газ и за деверсификация, което Ви гарантирам, че няма как да стане.Азерските молекули газ ще се разхождат в Гърция , а в България, както е видно през последните 50 години ще се разхожда съветско / руски молекули. Защо ручаме жабетата и говорим за диверсификация, като на практика я нема?

  2. Мони Монев Тиранофоб
    #3

    "И ние обаче понеже сме вързани с нефтеноиндексирани цени, които са много високи, се оказва, че имаме прекалено много газ, но лошото е, че имаме прекалено много много скъп газ, И тогава вече нещата стават, както се казва, кървави, защото хем имаш задължението да купиш много газ, хем няма как да го пласираш, хем единственият начин да го пласираш, е да го пласираш на своите потребители, и целият този масраф от тази „великолепна стратегическа визия” и дългосрочна политика, и мъдрост на правителството, този целият масраф ще се плати чрез по-високите цени от българските потребители.

  3. Десен бесен
    #2

    На каква цена сме го договорили? Да не се окаже по-скъп и от руския? Какво ше правим толкова много газ, ако нямаме възможност за реекспорт към съседите ни?

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    "Ние на 1 януари ще се окажем с едни количества, които трябва да купим, някъде към 2.5 милиарда по задължителните количества от „Газ Експорт“, плюс 1 милиард, който е договорен азерски газ, и няма никаква възможност „Булгаргаз“ да купи и кубик втечнен природен газ, просто защото той не може да се справи с 3.5 милиарда, които са му задължителни за изкупуване, а камо ли да мисли за втечнен природен газ. "

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.