Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От академичната реформа на Игнатов не остана нищо

58 коментара
От академичната реформа на Игнатов не остана нищо
От първоначално планираната от просветния министър Сергей Игнатов академична реформа половин година след приемането ѝ няма и помен. Основни моменти от нея бяха отменени в началото на октомври от Конституционния съд, което наложи пренаписването на Закона за академичния състав. Новата му редакция вече е внесена в парламента от депутата Ирена Соколова (ГЕРБ) и група народни представители и предстои през тази седмица да се гледа от образователната комисия в Народното събрание.

От внесените поправки става ясно, че на практика цялата философия на реформата на Игнатов е подменена. Така например се реабилитира научната степен доктор на науките и в новите текстове дори се казва, че “при равни други условия, лицата, придобили научна степен "доктор на науките" ползват предимство при заемане на академичните длъжности“.

Мнението на Игнатов е, че тази научна степен е абсолютно излишна. Първоначално идеята бе да има само една степен – доктор, но в крайна сметка степента “доктор на науките“ бе оставена само заради тези, които вече са я придобили. По-високата степен обаче не даваше никакви предимства на притежателите ѝ спрямо носителите на степента доктор. След като този текст бе отменен от КС, сега вече тежестта на по-високата степен се връща.

Друг основен момент в реформата също е вече в историята – автономията на ВУЗ-овете да произвеждат по собствени правила учени. Така бяха попарени мечтите на просветния министър Сергей Игнатов да създаде “модерен рамков закон“, който да дава само основни насоки, а висшите училища да решават всичко сами. С новите текстове се въвеждат диференцирани изисквания към дисертационния труд за придобиване на степените “доктор" и “доктор на науките", както и диференцирани изисквания за заемане на академичните длъжности “доцент" и “професор".

Поправен е и друг спорен текст - процедурите да се обжалват пред Арбитражен съвет, чийто решения обаче не подлежат на съдебен контрол. С новите разпоредби се предвижда всички актове на университетите, свързани с кариерното израстване да могат да се обжалват пред съда по реда на Административно процесуалния кодекс.

Наред с предложенията на ГЕРБ депутати от Коалиция за България също са внесли предложения по Закона за академичния състав. Те предлагат Висшата атестационна комисия (ВАК) да продължи да работи до 30 юни 2011 година. Депутатите от левицата се аргументират с това, че решението на Конституционния съд и липсата на действаща правна уредба са създали сериозни проблеми пред процедурите за развитието на хората, занимаващи се с висше образование и наука.

В мотивите им е записано, че предложението “цели да се нормализира процесът на придобиване на образователната и научната степен “доктор” и на хабилитацията на учените, чиито процедури са стартирали по реда на отменения Закон за научните степени и научните звания“.

Новият Закон за развитието на академичния състав беше приет от депутатите през април, след което президентът Георги Първанов му наложи вето. Мнозинството на ГЕРБ обаче не се съобрази с мотивите на Първанов и затвърди вече гласуваното веднъж. Последва обаче ново изпитание за реформата. Леви депутати оспориха закона пред Конституционния съд, който в крайна сметка отмени общо 15 текста в него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. doctortshe
    #60

    Jasno e tshe bitkata na tshervenite kadri shte produlzi dulgo. Jasno e tshe predlaganite promeni sa sakusneli s 20 godini. Jasno e tshe VAK e poslednija bastion na tshervenata psevdonauka v Bulgaria. Jasno e obatshe, tshe Ignatov shte uspee, sashtoto inatshe ispadaneto ot svetovnata nauka e neisbezno. Ne e sigurno obatshe, dali rodnija ni provincializum ne e po-moshten ot estestvenija otbor.

  2. един
    #59

    един от малкото министри, които се опитват наистина да реформират нещо. Не че го прави по най-добрия начин, но се опитва. Само че не става... В БГ никога нищо не става. Паралелна вселена

  3. KoMuncho
    #58

    Nie tezi akademichni pozicii s podlost i intrigi sme vzemali, pri vse bezkrajnata si typotia sme udyrzhali, i sega da se predadem bez boj???

  4. 07
    #57

    .

  5. бивш млад учен
    #56

    Синодалните старци се самоунищожават, това е. Лошото е, че с тях ще трябва да погребем и университетите.

  6. do cent 5ko
    #55

    Действията му в комбина с проамериканеца Дянков са насочени към това да се размаже тотално научното лице на страната. А то е създавано повече от век с таланта и творческите усилия на хиляди достойни българи. Доживяхме обаче съдбата на най-светлото лице на България да бъде подложена на просташки издевателства от страна на тези двама некадърници и изменници на родината. До скоро младите ни учени имаха известен интерес да остават тук. Сега вече не знам какво ще става, като виждат мизерните заплати на техните по-възрастни колеги.

  7. Мокеле-Мбембе
    #54

    А може, по-иначе може...Игнатов има качествата да стане острие на реформите в образованието, научните изследвания, иновациите и технологиите, но!! при друго правителство, наистина реформаторско.Сегашното правителство на популизма и грабежа последователно преследва всичко, което носи в себе си заряда на развитието. Знанието и стремежът за развитие са врагове на мутрите!Ако свестните българи се обединим, сиреч ако се браним един друг и си помагаме в бедите, за мутрите няма да има шанс.Искрено съжалявам, че добронамерен и смел човек като Игнатов не бе подкрепен от академичната общност. Тогава той би бил много по-силен в отстояването на интересите на тази общност.

  8. ст. преподавател
    #53

    В българските университети има една категория преподаватели по чужди езици и физическа култура, които имат звания съответно "преподавател" и "старши преподавател". В новия закон те дори не се споменават - редно е ако в бъдеще ги няма, сегашните такива да бъдат еквивалирани, например на "асистент" и "главен асистент". Или се цели тяхното премахване като нещо ненужно? Ужас! Българският студент без езикова и физическа подготовка???

  9. 123
    #52

    не му се връзвайте - виж ту му лексиатасамо

  10. Юх-Як
    #51

    Кат й забием още няколко ре-контри, таман ще наловим цял тир риба от имотите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.