Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От БАН поискаха оставката на Сергей Игнатов

128 коментара
От БАН поискаха оставката на Сергей Игнатов

Общото събрание на БАН поиска във вторник оставката на министъра на образованието Сергей Игнатов. Искането дойде няколко часа след като премиерът Бойко Борисов посети Централната лаборатория по обща екология при БАН.

Като повод да се поиска оставката на министъра учените посочват интервюто му за в. ”Труд” от края на януари, в което той заявява, че институтите на БАН трябва да станат част от университетското пространство.

”Това е пътят и той бе очертан на срещата в Цюрих, където се обсъдиха плановете за наука и образование в ЕС. Всъщност там промених позицията си. Казано бе в прав текст, че академии в този вид няма да има в Централна и Източна Европа. Защото изследователските звена ще са част от вузове. Това е европейската политика”, посочва в интервюто Игнатов.

От БАН са възмутени, че министърът прави подобни изказвания в момент, когато текат структурни промени в академията.

На следващия ден след публикуването на интервюто от ръководството на БАН се обърнали към организатора и домакин на срещата на 16-17 януари 2010 г. в Цюрих - Асоциацията на ръководители на европейски научни съвети (EUROHORCs). Поставен е бил въпросът дали изказването на министъра отразява официалната позиция на форума и какво точно е дискутирано на този форум.

Отговорът на президента на организацията, който е бил получен във вторник в академията, гласи: ”Ролята на академиите не е била главен въпрос за разглеждане на работната среща на високо равнище в Цюрих, но е имало достатъчно време за дискусии, по време на които този проблем може и да е бил засегнат. Като се има пред вид характерът на работната среща, не са били водени протоколи и няма да бъдат подготвяни официални документи.”

От БАН смятат, че Игнатов е дезинформирал и подвел българската общественост за целите и характера на дискусиите на срещата в Цюрих с манипулативно становище в ущърб на БАН.

Според учените Игнатов е искал да внуши, че значими европейски институции провеждат целенасочена политика на закриване на академиите от този вид в Централна и Източна Европа и по този начин да вдигне отговорността от себе си за последователната си политика против БАН.

Самият Игнатов заяви, че неговото предложение е било институтите на академията да сключат рамкови договори с университетите по собствен избор. Това означавало да се създадат общи научни съвети, да се синхронизират изследователските планове, институтите да отворят своята база за обучение на студенти и самите учени да участват в процеса на обучение.

"Смятам, че бъдещето на институтите в академията е в тяхното тясно сътрудничество с университетската среда и това е заложено в желанието на самите учени от БАН да се титулуват "асистент", "доцент" и "професор", така както е в университетите", посочва министър Игнатов.

Игнатов не е на мнение, че реформата в БАН трябва да се състои в механично сливане на институти, каквото, според него, се прави в момента. ”БАН не трябва да се закрива, но механичното сливане на институти няма да доведе до създаване на нови, по-добри условия за научна дейност”, каза Игнатов. Според него може да се получи така, че да се съберат несъвместими колективи, което ще доведе до конфликти.

Преди два месеца, когато течеше обсъждането на бюджета за тази година, финансовият министър Симеон Дянков обоснова намалението на средствата за академията с това, че тя не е реформирана и в нея работят ”феодални старци”, но тогава учените не му поискаха оставката, а само се обидиха. Преди ден стана ясно, че поради намаления бюджет парите за режийни разноски на академията свършват в края на този месец, а в бюджетната субсидия на академията от 74 милиона лева са предвидени средства само за заплати.

Макар че позицията на финансовото министерство е, че БАН трябва да реши финансовите си проблеми със съкращения, във вторник академичният председател акад. Никола Съботинов даде да се разбере, че на мястото на пенсионираните учени ще постъпят млади хора, а няма да се закриват щатове. Той каза, че над 400 учени са в процедура по пенсиониране и 10% от местата вече са заети от млади учени.

Пред бТВ той обясни, че младите хора търсят реализация в областта на информационните и комуникационни технологии, биотехнологиите, нанотехнологиите. По-малко са желаещите да постъпят в институтите, в които се извършва оперативна научна работа, обясни той.

"Ние сме една от страните, която има малък брой учени на глава от населението, и не би трябвало да мислим за съкращения. В България има 3.5-4 учени на 1000 души активна част от населението. В Европейския съюз те са 8–8.5”, посочи Съботинов.

По думите му младите хора все пак проявявали интерес към работа в БАН въпреки ниското заплащане. Той обясни, че един млад учен би получавал месечно 350-400 лева според това в кой институт работи. ”Предишното правителство повиши стипендиите на докторантите на 450 лв. чиста заплата, а в същото време, след като завършат докторантурите, ако искат да продължат научната си кариера, трябва да преминат на 350-400 лв. Това е недопустимо”, каза Съботинов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

128 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. zagrijen
    #131

    Игнатов ще съсипе нсичко! Първо науката, а после и образованието! Идеята за целодневното обучение сама по себе си е чудесна, но как го виждате това - трябва да има достатъчно кабинети за всички ученици. Сега се учи на две смени и два класа споделят една обща класна стая. Ако минат на цял ден, как ше се случи тава споделяне. Ще се наложи да се намали броя на паралелките, следователно и на децата. Същевременно се планира да започне прием на два випуска - 04 и 05 едновременно! Първо трябва да се обмислят

  2. Антиигнат
    #130

    blue, не чакай такова!

  3. помнещ
    #129

    ако можеше с фасони и важнечене да се управлява наука той щеше да е в първте 10 както обичат да казват министрите на Борисов. Но той е бил ректор на НБУ който е бизнес не университет. Ако беше Университет щеше да изкара за вече 18 години поне едни учен на пазара. КЪДЕ СА ТИ УЧЕНИТЕ ИГНАТОВ ИЗЛЯЗЛИ ОТ НБУ. Къде са ти стойностите ПРЕПОДАВАТЕЛИ излязли от НБУ. То със студетти дето влизас тройки и учат защото могат да си плащат наука не се прави. ИГНАТОВ- ОСТАВКА.

  4. аман
    #128

    Аман от старата социалистическа структура на БАНТия са непоправими и Дянкове прав, че са отживелица

  5. Ivan
    #127

    Г-н Игнатов,Браво! Никакво преструктуриране, а закриване на БАН!

  6. мила
    #126

    С Вас сме!

  7. бос
    #125

    на Боросив. Всички на преглед при психиатър. А този надет пуяк да си вземе двете тънки книжки по египтология под мишница, в които ни преразказва неща прочетени в чужда литература и да пътувааааааааааа.

  8. Велин
    #124

    Институтите на БАН да се интегрират с факултетите на Университетите. Иначе закриване.

  9. ина
    #123

    shte smenia ministri! da ne e za sevte, sviknahme veche.

  10. ceci
    #122

    Абе да закриват университетите заедно с БАН и да се свърши таз мъка... който издрапа до държавен пост ще праща чадата у немско и те толкоз. Тук пък ще се съюзим с Турция, имат опит от 500г. управление, все някаква заетост ще измислят на раята.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.