Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От догодина ще връщаме старите лекарства в аптеките

Сега изхвърлянето им в боклука е забранено, но фармацевтите не ги приемат обратно

4 коментара
От догодина ще връщаме старите лекарства в аптеките

От средата на 2012 г. аптекарите ще бъдат задължени да приемат от гражданите лекарствата с изтекъл срок на годност, съобщи пред Mediapool зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.

 

В момента в българската нормативна уредба не е регламентирано връщането на старите медикаменти, които се използват в домашни условия. Хората обикновено ги изхвърлят в контейнерите за битовите отпадъци или - което е по-лошото - пускат хапчета и изливат сиропи и антибиотици в канализацията.

 

Въпреки че на всяка листовка на лекарствата изрично пише, че след като изтече срокът на годността им те трябва да се върнат за унищожаване при фармацевтите, опит на Mediapool да предаде стари медикаменти в няколко аптеки приключи безуспешно. Отговорът беше: "Не сме задължени да правим това. Хвърлете ги в кофите за боклук или в тоалетната."

 

След около половин година обаче това ще се промени. Работи се по нормативни промени, но освен задължението да приемат всички предадени им лекарства с изтекъл срок на годност, аптеките ще трябва да имат и специални помещения за целта, коментира Манева. На какви изисквания ще трябва да отговарят те, ще реши работна група от експерти на ековедомството и здравното министерство, която до няколко месеца се очаква да излезе с конкретни предложения.

 

В момента само аптеките и болниците могат да връщат закупените от тях лекарства с изтекъл срок на годност обратно на търговците на едро, вносителите и производителите. А те от своя страна са задължени да ги дадат за унищожаване на организации, получили разрешение за тази дейност от екоминистерството.

 

В същото време наредбата забранява хвърлянето на лекарствата в съдовете за битов боклук, тъй като медикаментите се третират като особено опасен отпадък, но на практика всички са принудени да го правят, ако не искат да превърнат домовете си в склад за стари лекарства. В същото време не се е чуло да са наложени глоби за хвърлени в контейнери за боклук медикаменти. Парадоксалното е, че "препоръчваният" от аптекари и добил гражданственост метод за изхвърляне на старите лекарства в канализацията, не е изрично забранен от наредбата, макар че е изключително опасен за водите.

 

Ако в наредбата се разпише изискване аптеките да събират старите лекарства, няма проблем да ги събираме и предаваме заедно с количествата, които ние самите връщаме за унищожаване“, коментира пред Mediapool председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Той обаче посочи, че за самите аптеки сегашната процедура е много тромава, тъй като е свързана с детайлно описване на всяка една опаковка и връщането ѝ точно на този дистрибутор, от който е купена при положение, че от момента на доставката ѝ са минали години.

 

Тромава е и процедурата по самото унищожаване на медикаментите. “В най-добрия случай трае три месеца и половина“, заяви пред Mediapool Бойко Бонев, който е управител на фирмата за унищожаване на стари лекарства “Екомедикъл“. Той обясни, че първо се чака разрешение от районната екоинспекция, а след това се чака и проверка от Агенцията по лекарствата, която проверява на място дали заявеното за унищожаване количество съответства на реалното. Едва след това се преминава към транспортирането на лекарствата, които се унищожават в инсенератор. “Ние унищожаваме лекарствата в инсенератора на Александровска болница“, посочи Бонев.

 

Той обясни, че фирмата годишно приема за унищожаване около 3 000 килограма стари медикаменти, но не се ангажира с прогноза какви количества се унищожават общо на пазара. По негова информация в страната действат още петнайсетина фирми със същия предмет на дейност, като всички те горят лекарствата в инсенератори в различни градове.

 

Запознати с процеса по унищожаване на лекарствата обаче коментираха пред Mediapool, че някои търговци изобщо не стигат до фирмите за унищожаване, заради тромавата процедура, а и да пестят пари. Така те директно се освобождават от количествата, хвърляйки ги в контейнери за боклук и дори направо в реки, което е още по-опасно от изсипването им в тоалетната чиния, тъй като отпадните води се пречистват, макар и не от химични вещества типични за лекарствата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Ново двайсет!Поредната глупост на това правителство!Не,че няма логика,но като как ще стане това? Кой ще ме хване като хвърля лекарството в контейнера за боклук?

  2. Анонимен
    #3

    На гол тумбак Манева ни върза чифте пищови...Ама нека да опитаме все пак....Белким се научим

  3. Анонимен
    #2

    майкъл ..там (в аптеките) ще ги препакетират и отново ще ни ги предлагат- на двойна цена.

  4. Анонимен
    #1

    Очевидно е достигнат някакъв връх в надценките и за да се обоснове допълнителен растеж на цемите трябва да се измисли още една таксичка - сега за унищожаване, която обаче ще бъде още при производителя, за да може процентите по веригата до пациента да са върху по-големи суми. Не разбирам от бизнес, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.