Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От догодина таванът за фермерските субсидии ще е 300 хил. евро

Дребните стопани с помощи до 1250 евро годишно, намаляват се с 5% плащанията на 150 хил. евро

1 коментар
От догодина таванът за фермерските субсидии ще е 300 хил. евро

От догодина максималните директни плащания, които фермерите могат да получат за обработваема площ, ще са 300 хил. евро. Над тази сума пари няма да се изплащат, предвижда актуализираната от земеделското министерство концепция за прилагането на директните плащания за селските стопани в периода 2015-2020 г.

 

Предишният вариант за разпределение на плащанията за единица площ бе оспорена от редица браншови организации, в новата разработка били взети предвид техните предложения и становища, твърдят от агроведомството.

 

Все пак от документа става ясно, че въпреки протестите на земеделските организации остава предложението на държавата всички дребни фермери да получават до 1250 евро помощи годишно.

 

По настояване на асоциациите директните плащания за обработваема площ на стойност между 150 хил. и 300 хил. евро ще бъдат редуцирани с 5 процента. От нова намаление и слагането на тавана от 300 хил. евро за субсидията ще се икономисат между 2.7 млн. евро и 6.4 млн. евро през отделните години. Спестената годишно сума ще се прехвърли към Програмата за развитие на селските райони за мерки, свързани с развитие на животновъдство, зеленчукопроизводство, овощни и трайни насаждения, биопроизводство, пчеларство, етерично маслени култури и за малки ферми.

 

Прилагането на намаление на размера на директните плащания ще се отрази на стопанства, надхвърлящи 3834 ха през 2015 г. като през годините този размер ще намалява в резултат от увеличението на единната ставка и ще достигне до 2527 ха през 2020 г., пише в новата концепция за директните плащания.

 

От този вид субсидии ще се изваждат разходите за заплати, данъци и вноски за социално осигуряване, свързани с трудовата заетост, действително заплатени и декларирани от земеделския стопанин преди прилагане на намалението и тавана на плащанията, уточняват от земеделското министерство. Според негови изчисления от Кампания 2013 г. се очаква през различните години в периода 2015-2020 г. намалението да засегне между 35 и 78 фермера.

 

Ведомството обяснява, че от намалението на плащанията не може да бъдат изключени животновъдите, каквото искане са отправили браншови организации.

 

Отделно за първите 300 дка на стопанствата ще се дават около 15 лв. за декар или близо 56 млн. лв. само през следващата година.

 

Няма да могат да получават директни плащания физически и юридически лица, чиито земеделски площи са основно (над 50%) площи, естествено поддържани в състояние, подходящо за паша или обработка и върху тях не се извършват минимални земеделски дейности. В срок до 31 януари 2015 г. предстои определянето на минималните земеделски дейности. Ще се приложи и негативен списък на физически или юридически лица, които не могат да получават директни плащания. Това ще са лица, които експлоатират летища, железопътни услуги, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти, спортни игрища и места за отдих.

 

Негативният списък за България ще се допълни с включването на държавни и общински органи и учреждения. За България ще се приложи и допълнителен критерий, според който селскостопанските дейности не трябва да са незначителна част от икономическата дейност на кандидатите за директни плащания, като ще се приложи максимално допустимото според европейското законодателство изискване за минимален праг на приходите от селскостопанска дейност, пише в концепцията.

 

Запазва се планираното и преди плащане на надбавка от 25 на сто върху директните плащания за фермери на възраст под 40 години. Те обаче ще могат да ползват тази допълнителна помощ само до пет години и за първите 30 ха от стопанствата на младите фермери.

 

Вече селските стопани ще са длъжни да разнообразяват културите, които отглеждат на площите си, надхвърлящи 10 хектара. Стопанства с обработваема земя между 10 и 30 ха трябва да отглеждат поне 2 култури, като основната не бива да заема повече от 75% от общата обработваема площ. Стопанства с обработваема земя над 30 ха следва да имат поне 3 култури. Основната култура не следва да бъде на повече от 75% от обработваемата площ. Двете основни култури не трябва да са на повече от 95% от обработваемата земя.

 

От земеделското министерство допълниха, че поддържат становището, че схемата за дребни земеделски стопани трябва да бъде приложена от 2015 г. "Чрез нея се цели повишаване на конкурентоспособността на малките стопанства и осигуряване на допълнителна доходност в техните стопанства. По този начин директните плащания стигат до най-малките производители по един по-улеснен начин с намалена административна тежест", посочва ведомството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Валентин
    #1

    най после нещо смислено Отлична регулация

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.