Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От Ирак се изтегли и последният американски войник

7 коментара

Последният американски войник напусна Ирак след близо девет години война, съобщи в неделя военното командване на САЩ, цитирано от световните агенции. Последната автоколона навлезе в Кувейт при изгрев слънце. Войниците надаваха радостни възгласи, размахваха юмруци и се прегръщаха в изблик на облекчение.

Мисията струваше живота на близа 4500 американци и на над 100 хиляди иракчани, както и 800 милиарда долара на хазната на САЩ. Въпросът дали си е струвала цената все още няма отговор, посочва АП.

 

Агенцията цитира 28-годишния капитан Марк Аскю, един от последните отпътували от Ирак, според когото отговорът на този въпрос ще зависи от това какъв ще бъде Ирак след години - дали ще бъде демократична страна, спазваща човешките права и съюзник на САЩ.

 

Преди осем години и девет месеца американските сили преминаха тази граница в обратната посока по време на операцията "Иракска свобода", припомня АФП, цитирана от БТА. Впоследствие тя се превърна в най-оспорваната война след виетнамската, избухнала половин век по-рано.

 

Армията на САЩ напусна 505 бази в Ирак. Там ще останат едва157 американски войници, натоварени с обучението на иракските сили, и контингент морски пехотинци за охрана на посолството.

 

След отказа на Ирак да предостави имунитет от съдебно преследване на хилядите американски военни инструктори президентът Обама реши на 21 октомври да изтегли изцяло войските на САЩ от страната. Американците я оставят затънала в политическа криза, след като светският блок "Иракия" на бившия премиер Ияд Алауи обяви, че от събота спира да участва в работата на парламента.

 

Образувала втората по големина парламентарна група с 82-ма депутати след шиитската коалиция със 159 гласа, "Иракия" обвини премиера Нури ал Малики, че "упражнява еднолично властта".

 

"Този начин на действие поражда у хората желание да се отърват от желязната ръка на централната власт, още повече че конституцията им дава това право", обяви блокът по повод неотдавнашните гласувания за автономия в провинции, населени предимно със сунити - Анбар, Салах ад Дин и Диала.

 

Почувствали се засегнати от правителството, в което преобладават шиити, сунитите - някога привърженици на централизираната държава, днес са обхванати от центробежно движение и се стремят да управляват своите региони самостоятелно, като кюрдите, което носи заплаха от разцепване на страната.

 

Ирак изнася около 2,2 милиона барела петрол на ден, което му носи месечно близо 7 милиарда долара; ред основни инфраструктурни мрежи обаче все още често се повреждат - например системите за електроснабдяване и подаване на питейна вода.

 

Местните жители обаче изглежда са доволни, че американците напускат страната. "Гордея се, както трябва да се гордее и всеки иракчанин", заявява Сафа, 26-годишен хлебар от централния багдадски квартал Карада.

 

"Американците свалиха Саддам Хюсеин, но след това животът ни се влоши", добавя той.

 

Занапред иракските сили, наброяващи 900 хиляди души, ще имат тежката задача сами да гарантират сигурността в страната, където бунтовниците и по-специално Ал Каида, макар отслабени, може отново да пролеят доста кръв. Местните сили ще трябва да възпрепятстват също евентуално възраждане на милициите и ново избухване на верски войни между шиити и сунити, каквито причиниха смъртта на десетки хиляди души през 2006 и 2007 г.

 

Така приключва нахлуването в Ирак без одобрението на ООН, което целеше да бъдат издирени оръжия за масово унищожаване, предполагаемо укривани от Саддам Хюсеин. После стана ясно, че такива оръжия няма.

 

Окупацията на страната през 2003 г., превърнала се през 2005 г. в "чуждестранно присъствие, поискано от правителството на Ирак", явно е била твърде скъпоструващо начинание.

 

Пентагонът отпусна за нея към 770 милиарда долара в течение на 9 години; същевременно в Ирак намериха смъртта си 4474 американски войници, 3518 от които загинаха в сражения. Ранени бяха над 32 хиляди военнослужещи на САЩ. А загубите сред мирното население от март 2003 г. насам са между 104 035 и 113 680 души, сочат изчисления на британската организация "Иракбодикаунт".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Последният войник напусна....,но остават 75000 частни охранители,въоръжени до зъби и които са на издръжка от бюджета на САЩ.Дезинформацията е вса пак нещо,без която американците не могат дори да се присиват.

  2. Анонимен
    #6

    Тези откачалки се бъркат навсякъде,където не им е работа.Не можаха във Виетнам,не успяха и в Ирак.Само бъркат световния ред и създават кризи.Има приказка такава:"Бог е дал на децата,пияниците и Съединените щати един и същ ангел-пазител".

  3. Анонимен
    #5

    Крайно време беше янките да си Гоу хоме.

  4. Анонимен
    #4

    другара Тодар Живков За тея 9 годин България е дала таман 2 пъти повече, а САЩ къде 70 пъти повече жертви от автомобилни катастрофи от тея 4474 загинали американски войници в Ирак, по данни на Евростат. Жестоко нещо е статистиката.

  5. Анонимен
    #3

    Само в US посолството в Багдад има 17000 военни а посолството на брега на р.Тигър е колкото 15 футболни стадиона още 50хил от мисионери на частни платени охранители Black Water etc. оттеглиха редовната армия за Коледа да си почине и смени състава и през Йордания на сирийската гпаница ....

  6. Анонимен
    #2

    Глупости! К'ъв "последен войник" ? Остават поне 10,000 в Багдад. Изтеглят основния контингент към Бахрейн и Кувейт, защото започват бомбардировки над Иран, а амер. части из Ирак не бяха добре защитени срещу Иранска контра-атака.

  7. Анонимен
    #1

    Чичо Сам си върна профуканите милиарди, че и повече - от претакането на банковите сметки на иракския режим, от експлоатацията на петролни кладенци, разни програми "Петрол срещу храни" и т. нат. и т. нат. Американската военна промишленост работеше на високи обороти. Но ... заслужаваха ли си тези хиляди жертви от двете страни? Невъзстановена все още и зависима от петрола индустрия, политическа нестабилност и бедност, чудовищна бедност-какъв ще бъде оттук нататък пътя на Ирак, сещате ли се?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.