Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От Искров зависи дали новият шеф на БНБ ще встъпи през юли или октомври

1 коментар
Иван Искров и Менда Стоянова

Новият управител на БНБ ще бъде избран до 10 юли, а ако дотогава Иван Искров спази обещанието си да подаде оставка, това може да стане и по-рано, съобщи председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова в четвъртък. Преди седмица тя обяви, че Искров ѝ обещал да подаде оставка на 19 юни и ако не направи това, тя щяла да отиде да го "набие". От БНБ отвърнаха с неизменното уверение, че Искров няма да се поддаде на натиск.

Неговият мандат изтича през октомври и по закон новият управител може да бъде избран три месеца по-рано.

"На 10 юли е най-ранният срок, в който Народното събрание може да избере новия управител, съгласно сегашния закон за БНБ, а именно три месеца преди изтичане мандата на сегашния управител. Така че, дори господин Искров да не е подал оставка, ние бихме могли да изберем новия управител. За съжаление, обаче, ако господин Искров продължи да не подава оставка и след избора на новия управител, съгласно закона той ще трябва да встъпи в длъжност едва на 10 октомври", коментира Менда Стоянова.

Депутатите от комисията по бюджет и финанси одобриха промяна в Закона за БНБ, според която, ако член на управителния съвет подаде оставка предсрочно, новоизбраният ще започне нов мандат. Промяната се налага, тъй като според действащите текстове, ако Искров подаде оставка предсрочно, новият управител на БНБ ще трябва да довърши мандата му до 10 октомври. С променените текстове той ще започне нов 6-годишен мандат.

Маневрите около подуправителя

Кандидатът на ГЕРБ за гуверньор и Димитър Радев, който досега беше съветник в МВФ, а преди това е бил зам.-министър на финансите. Партията на Меглена Кунева ДБГ издигна кандидатурата на бившия шеф на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Бисер Манолов, а Патриотичният фронт също излъчи кандидат – ректора на Висшето училище по застраховане и финанси Григорий Вазов.

Предположенията са, че реформаторите ще подкрепят Радев за управител на БНБ, а очакването на ДБГ е той да предложи Манолов за подуправител. Не е ясно каква е играта на ПФ с кандидатурата на Григорий Вазов, който, според запознати, няма шансове да получи какъвто и да е пост в ръководството на БНБ и патриотите най-вероятно го лансират за нещо друго.

Мнозинството най-вероятно ще се обедини около кандидатурата на Радев

Депутатите от управляващото мнозинство се очаква да изяснят позициите си другата седмица. Партиите от Реформаторския блок (РБ) пък все още не са решили застават ли единно зад предложението на ДБГ за Бисер Манолов, отговорът се очаква във вторник.

По-рано депутатът Мартин Димитров от РБ заяви, че трябва не всяка партия да номинира кандидатура, а да има обединение за една, за да може тя да получи одобрение в пленарната зала. Съпредседателят на РБ Радан Кънев също смята, че мнозинството трябва да внесе заедно предложение за един или повече кандидати за управител на БНБ, а това още е въпрос на преговори: "Смятам, че най-важно е мнозинството да има обща кандидатура, а ако може тя да бъде подкрепена от много повече от 120 народни представители, това ще е много добър знак. Няма нищо общо с качествата на Бисер Манолов. Не знам да има народен представител от Реформаторския блок, който да не го харесва. Ние сме работили с него изключително много като експерт".

"Този въпрос предстои да се дискутира на следващата група, но аз мисля, че ние не сме се отказали от господин Манолов, а и не смятаме да отдръпваме до вторник, така че предстои да се реши въпросът. Явно ще има гласуване", коментира депутатът от РБ Димитър Делчев, който е член на ДБГ.

Менда Стоянова подмина критиките на 14 авторитетни организации към приетата процедура за избор на управител на БНБ и изчисли на глас направи изчисления на глас за дата 10 юли, на която евентуално ще настъпи освобождението от Искров.

Надява се Искров да спази обещанието за оставка

"Чисто технологично процедурата включва седем дни, в които трябва да се направят предложенията, след това текат нови седем дни, в които на сайта НС тези кандидатури ще бъдат на разположение на цялата общественост и чрез сайта ще имат възможност да зададат своите въпроси и да изкажат своите становища. След 14 дни от вчера, ние предвиждаме да направим изслушване в Комисията по бюджет и финанси на номинираните кандидати. Една седмица след обсъждането бихме могли да направим избор в зала - 10 юли е съвсем реалистичен срок", уточни Стоянова.

"Дори Искров да не е подал оставка, бихме могли да изберем новия управител. За съжаление, ако Искров продължи да не подава оставка след избора на нов управител, съгласно закона той ще трябва да стъпи в длъжност едва след 10 октомври. Надявам се, че Искров ще спази своето обещание, което нееднократно е декларирал пред медиите, че в момента, в който имаме номинирани кандидати за управители на БНБ, той ще подаде оставка, за да даде възможност на НС да избере негов наследник", посочи Менда Стоянова.

Според нея няма нищо лошо и самият Иван Искров да бъде поканен за изслушване в комисията.

Стоянова не пожела да коментира конкретно дали оставка на председателя на БНБ ще има на 19 юни. "Темата се оказа много преекспонирана, излязох най-голямата побойничка на републиката. Г-н Искров също реагира изключително остро, за мен абсолютно необосновано. Нека да не ровим повече", призова тя.

Шефът на "Банков надзор" трябва да бъде излъчен бързо от новия управител

По повод нагласите на ДБГ кандидатът им Бисер Манолов да стане управител или подуправител на БНБ, Стоянова напомни, че преди да бъде избран новият управител на БНБ, няма как да бъдат направени номинации за подуправител.

"След избора на нов управител, в рамките на няколко седмици той трябва да е направил своите консултации и да има номинация, която да предложи на НС. Давам такъв кратък срок, защото наистина постът на банковия надзор е изключително важен и там практически една година работата е спряла. Без подуправител е ясно, че не могат да се взимат никакви решения и да се поема отговорност. Мисля, че колкото по-рано се реши този въпрос, толкова по-добре ще бъде цялата система", каза Менда Стоянова.

Тя отказа да изтъкне предимствата на кандидата на ГЕРБ, защото не се е запознала с останалите кандидатури. "За разлика от г-н Димитър Радев, който "развеждах" по парламентарните групи с цел те да се запознаят с него, неговата биография и визията му за това как смята да работи, ако бъде избран за управител на БНБ, за останалите кандидати нямам никаква информация", завърши Менда Стоянова.

Преди ден Народното събрание прие процедура за избора на управител на БНБ. Тя бе разкритикувана от 14 юридически и граждански организации, сред които Българският институт за правни инициативи. Експертите настояваха да се заложат механизми за предварителна проверка на качествата на издигнатите кандидати, включително и на имущественото им състояние. Другият проблем, който те откроиха, е краткият срок от публикуване на документите на кандидатите до гласуване на номинациите им. Опасенията са, че сегашната процедура, която копира дословно регламента за избор на ръководители в други държавни институции, като например Сметната палата и КЕВР, създава предпоставки за претупан и непрозрачен избор.

Гражданските организации смятат, че след кризата с КТБ и цялата критика, която се изля върху БНБ, новото ръководство трябва да бъде излъчено при по-прецизна процедура и ясни критерии.

"Считаме, че проектът за процедурни правила не създава в пълна степен предпоставки и механизми за задълбочена проверка и истинско състезание между излъчените кандидати", посочва Български институтът за правни инициативи, чиято позиция е подкрепена от още 13 организации като "Български център за нестопанско право", "Програма достъп до информация", "Риск монитор" и други. Според тях е необходимо да се създаде специална комисия за избора, която да направи пълна и задълбочена проверка на кандидатите и да изисква допълнителна информация за тях в по-голям обем, отколкото е предвиден в Закона за БНБ. "Излишно е да припомняме неудачните избори на висши държавни служители, които бяха извършени от 42-ото Народно събрание. Избори, при които не само че нямаше процедура, но и предложените кандидати преминаваха без никакви проверки по важни критерии като професионализъм, етика и почтеност", пишат в писмото си 14-те организации.

Те посочват добрите практики на Хърватия и Великобритания по отношение на публичните назначения, за да се гарантира справедлив и ефективен конкурс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mlaleva5
    #1

    изборът е вече предопределен.кого заблуждават с този избор. за съжаление обаче Радев е непрофесионалист и не виждам нито какви идеите му, нито как ще се справи с поста.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.