Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От кабинета на Блеър признават пропуски в докладите за Ирак

0 коментара

Един от най-близките съветници на премиера Тони Блеър - говорителят Алистър Кемблъл - обещал на тайните служби, че правителството ще подхожда с далеч по-голямо внимание отсега нататък, когато използва разузнавателна информация, съобщи Би Би Си.

Аластър Кембъл уверил разузнавателните служби, че кабинетът ще внимава за въздействието върху престижа им на доклади, разгласени от правителството.

Публикуваното през февруари второ досие за Ирак беше силно критикувано, когато стана ясно, че част от него е преписана от разработка на американски студент, писана преди 12 години. Първият документ, който послужи за аргумент на правителството за война срещу Ирак, беше публикуван миналия септември. Сега той се разследва от парламента.

От "Даунинг стрийт" 10 обаче отричат думите на Кембъл да са извинение.

Премиерът Блеър е под нарастващ натиск за начина, по който правителство е защитило военната интервенция в Ирак, след като коалиционните сили все още не са открили оръжия за масово унищожение там.

Опозиционната Консервативна партия на няколко пъти настоя за независимо разследване за това дали данните на разузнаването са били променени с цел да усилят аргументите на кабинета за военна операция.

Междувременно в. Индипентът писа, че тайните служби са били загрижени по повод изискванията на правителството към информацията за Ирак и затова пазят подробни записи на комуникацията с екипа на премиера.

Сънди Телеграф пише, че Алистър Кембъл е пратил лично писмо до сър Ричард Диърлав, директор на външното разузнаване MI6, за да поиска извинение за злепоставянето на тайните служби. Според вестника високопоставени служители от разузнаването били бесни, че докладът съдържал сведения, събрани по думите им от различни източници и компилирани от екипа на Кембъл.

Говорител на Даунинг стрийт обясни, че Кембъл е говорил с хората, отговори за фабрикуването на доклада, за да поиска по-строги процедури.

Двете досиета за Ирак
Септември 2002: В доклада се твърди, че Ирак продължава работа по програмата за биологични и химически оръжия и се опитва да придобие ядрени материали от Африка.
Февруари 2003: Докладът се позовава на редица източници, но е известен като "фалшив", тъй като части от него са взети от дипломна работа, писана преди 12 години.

Въпросът дали премиерът и неговото обкръжение умишлено са манипулирали обществеността и парламента, преувеличавайки заплахата от Саддам Хюсеин, предизвиква сериозна полемика във Великобритания.

Към Даунинг стрийт бяха отправени обвинения, че е "напомпал" предишен доклад от септември, в който се твърди, че иракските оръжия за масово поразяване могат да бъдат задействани за 45 минути.

Лидерът на торите Дънкан Смит заяви пред Би Би Си: "Авторитетът на правителството и на министър - председателя са под въпрос, защото вече никой никога няма да вярва на това, което казват. Единственият начин да се изяснят нещата и нашите служби и нашите войски да се ползват с доверие през следващите няколко години на възстановяването на Ирак е, да се направи независимо разследване", каза той.

Второто британско досие за Ирак бе разпространено по време на визитата на Тони Блеър във Вашингтон, където се обсъждаха плановете за войната. По-късно обаче избухна скандал след разкритието, че части от доклада са преписани от интернет. Според Съдни Телеграф документът не е бил преглеждан от разузнаването преди да бъде публикуван. Тайните служби са одобрили първия доклад, публикуван през септември.

Тайните служби на бившия иракски президент Саддам Хюсеин са създали мрежа от тайни химически и биологически лаборатории, но в тях не се е произвеждало оръжие, пише Сънди Таймс, като се позовава на пожелал анонимност генерал от бившия иракски режим.

По думите на иракския генерал тайните лабораториите са били разположени в подземните етажи на къщи в околностите на Багдад.

Целта ни беше да останем в крак със съвременните технологии и да имаме готовност да подновим незабавно разработването на химически и биологически оръжия, ако санкциите на ООН бъдат вдигнати или ако се появи необходимост, посочва генералът от бившия режим на Саддам Хюсеин. Пред изданието той заявява, че в Ирак няма да бъдат открити забранени оръжия.

САЩ ще открият оръжия за масово поразяване в Ирак, заяви днес Кондълиза Райс, съветничка по националната сигурност на президента Джордж Буш.

Според Райс вече има важни знаци за забранени иракски оръжия, например откритите лаборатории за биологически оръжия. Тя заяви по телевизия Ен Би Си, че когато цялата история за иракския арсенал излезе наяве, ще стане ясно, че Саддам е лъгал света дълго време.

Иракската оръжейна програма бе разработвана тайно и САЩ винаги са знаели, че ще отнеме време да се разкрият всички подробности за нея, каза още Райс. Тя защити разузнавателната информация за Ирак и изтъкна, че тя е предоставена от няколко различни служби за сигурност.

Сенатът на САЩ също води разследване за това достоверна ли е била информацията за заплахата от иракските оръжия преди началото на войната през март т.г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.