Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"От лактите и колената надолу": Дерматолози съветват колко е безопасно да се излагаме на слънце

0 коментара
Сн: Pixabay

На прага на летния сезон дерматолозите съветват да ограничим умишленото излагане на слънце, за да намалим риска от развитие на рак на кожата. Това означава да седим повече на сянка, да ползваме слънцезащитни продукти, да носим шапки и слънчеви очила с UV защита, да сме облечени с фотопротективни фланелки с дълъг ръкав и бански тип бермуди. Препоръки, които повечето хора са чували и знаят, но малко от нас прилагат системно и в пълен обем през летните месеци.

"Защо да се предпазваме от UV лъчите, когато те синтезират така необходимия витамин Д?" - този въпрос задават често пациентите на дерматолога доц. Жана Казанджиева. И тя отговаря: "Достатъчно е 2 часа на ден, 3 пъти в седмицата ръцете от лактите надолу и краката от колената надолу да бъдат незащитени, за да синтезираме необходимия за нашия организъм витамин Д". И то при положение, че 60% от българското население има недостиг на витамин Д.

Това не означава изобщо да не се излагаме на слънце или да не ходим на море, но като прилагаме съветите на дерматолозите, намаляваме риска от развитие на злокачествени заболявания. Особено трябва да се внимава с малките деца, защото дори еднократното слънчево изгаряне в детството увеличава повече от два пъти риска за развитие на меланом по-късно в живота. За децата трябва да се ползват водоустойчиви слънцезащитени кремове с висок фактор и да се излагат на слънце рано сутрин или късно следобед, когато слънцето е по-слабо. Хората със светла коса и кожа също са в по-голям риск от излагането на слънце. 

"Комулацията на слънчевото облъчване води до развитие на злокачествени образувания на кожата. Смята се, че кожата има буквално биологичен часовник, който брои колко часа, колко дни, колко седмици и месеци сме стояли на открито и когато се прехвърлят определени часови, започва патологията или стареенето на кожата", посочи дерматологът д-р Гриша Матеев.

"Мъжете са с 10% по-голям риск да развият рак на кожата и с 4% по-голям риск да загинат от меланом от жените, вероятно защото на мъжете повече не им пука. Другата причина е, че много мъже работят на открито. Като тръгнем лятото за морето всички ремонти се правят от мъже, които разсипват асфалт и всички са голи до кръста и работят така по 8 часа на ден", коментира д-р Матеев .

Той съветва да се преглеждаме редовно сами за бенки по тялото с помощта включително на огледало за трудно видимите зони и да наблюдаваме дали има изменения по тях.

Дерматолозите дават и насоки за какво да гледаме:

  • Бенката асиметрична ли е?
  • С неравни граници ли е?
  • Съдържа ли различни цветове?
  • По-голяма ли е от 6 мм в диаметър?
  • Нараства ли с времето?

Ако отговорите на тези въпроси е "да", то трябва да се консултираме с лекар.

Пан-европейската кампания за профилактика и превенция на рака на кожата "Евромеланома" тази година започва на 10 май и е фокусирана върху подобряване на поведението на тийнейджърите по отношение на слънцезащитата.

Анализът на 394 681 клинични прегледа показва, че хората, които са претърпели тежко слънчево изгаряне с мехури преди 18-годишна възраст, са с 18% по-склонни да имат подозрителна лезия, установена от дерматолог в зряла възраст.

Дерматологът д-р Валерия Матеева обяснява защо фокусът тази година е върху т.нар. поколение Z: "Младежите между 15 и 20 години или т-нар. генерация Z са изключително информирани и ориентирани към здравословния живот, хранят се здравословно, мнозинството от тях не пушат, пият по-малко алкохол от милениълите, половината от тях биха предпочели фитнеса пред ходенето на бар, сред тях има ниски нива на нежелана бременност. Но UV протекцията им е едно сляпо петно". Затова тази година кампанията е насочена към тях, а официалният плакат прави препратка към предпазването по време на секс. "Очевидно това поколение знае за презервативите, знае как да се предпази от нежелана бременност и полово предавани болести, но не мисли за слънцето, защото ефектът от него няма да се види скоро", обяснява д-р Матеева.


Тя цитира и данните от проучване, което показва, че хората в голямата си част са запознати с вредите и рисковете за кожата от слънчевите лъчи, но малцинството носят шапки, дълги ръкави, слънчеви очила, а половината ползват слънцезащита. "Т.е. почти всички знаят, но половината правят, това, което ще им помогне", обобщава тя.

Въпреки че често знаят за опасностите от почерняването, много млади хора все още искат да имат тен, за да се впишат в определени критерии за красота. Специалистите съветват, ако много държат на тена, младите хора да се запознаят с кремовете, които сами придават загар на кожата, без излагане на слънце.

На 10 май, в рамките на кампанията "Евромеланома“, в различни градове на страната ще се извършват безплатни прегледи. Списък с дерматолозите, участващи в тазгодишната кампания на Евромеланома можете да откриете ТУК

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.