Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От лавиране към реалния избор

0 коментара

Какви са като цяло последиците за Русия от иракската война? Общо взето, за нея играта още не е завършила. Явно е провален оптимистичният /според Путин и съветниците му/ сценарий, на който те заложиха обосновано, но при все това - прибързано. Все пак Русия има още няколко привлекателни и достъпни възможности, разположени някъде по отсечката между действителния финал и "катастрофата", предизвикала тъй много опасения преди коалицията бързо и решително да постигне военните си цели в Ирак.

Наистина, също както и мнозина песимисти на Запад, руските "оптимисти" смятаха, че военните трудности ще надхвърлят значително предположенията на стратезите от Пентагона, а политическите проблеми след това - масовото недоволство и "мирната съпротива" на иракското население, евентуалната турска и може би иранска интервенция, дестабилизирането на съседните с Ирак държави - ще надвишат далеч възможностите на САЩ самостоятелно да се справят със ситуацията. Според тези прогнози Вашингтон би бил принуден в крайна сметка да поиска помощ в следвоенното уреждане в Ирак и съответно да предостави инициативата на Русия и други държави, заинтересовани от изграждането на регионален и световен ред, съвсем различен от онзи, който САЩ тъй агресивно налагаха.

Е, няма да стане така.

Доколкото Москва не се е научила още да си взема радикални поуки, можем да предположим със сигурност, че Русия по-скоро ще продължи да води изтънчена и сложна борба със САЩ и съюзниците им, вместо да предприеме обмислени и последователни стъпки, за да възстанови атмосферата и съдържанието на партньорството от периода след 11 септември. Тази борба ще се води поне на четири фронта.

Първо, ще продължат опитите съвместно с Франция и Германия да се постави ООН "в центъра на картинката" или колкото може по-близо до него. С ясното разбиране, че ООН за Русия при това е и най-сигурната сфера на международно влияние; арената, на която САЩ са най-уязвими и откъм ловкост, и откъм придобити умения.

Второ, управляваната от Кремъл армия от неофициални посредници ще експлоатира естествената двойственост спрямо Русия, характерна и за американската, и за британската политика - а да не говорим за финансовите среди в двете страни. Тези среди ще чуят не само поредното напомняне колко е опасна "изолацията" на Русия. С лекота ще им се демонстрира, че за САЩ е крайно ценно енергийното партньорство с Русия и енергийните ѝ доставчици в Ирак през целия дълъг и труден преходен период, докато се задействат отново иракските петролни ресурси.

Трети фронт ще стане самият Ирак - там Русия за разлика от САЩ разполага с изобилие от информация, знания и контакти сред професионалния и технически елит, чието съдействие е от жизнена важност за възстановяването на страната. Освен това ще бъдат издирвани и намирани различни "мишени на възможностите". Например "доказателства", че истинските нарушители на режима на санкциите върху Ирак са всъщност Украйна и България. /Макар днес да е очевидно, че- подобни "ходове" и "активни мероприятия" все повече губят от своята привлекателност и ефект./

Четвърто, Русия за пореден път ще се подложи на изкушението да подцени сложността на положението и височината на препятствията - а те несъмнено се множат.

На първо място е традиционно и неотклонно пренебрегваната от Москва сила на общественото мнение в Америка /включително Конгреса на САЩ/, което просто няма да допусне Русия да получи някакво отличие или награда за своето двуличие и "предателство". Дори ако администрацията на Буш направи опит да върне отношенията с Москва в стария "коловоз", тя надали ще се старае особено и със сигурност няма да инвестира в усилията си твърде голям политически ресурс, за да се противопостави на общественото мнение и на Конгреса.

На второ място е опасно да се подценява формиращият се сред елита /в Съвета за национална сигурност, министерството на отбраната и ЦРУ/ консенсус по отношението към Русия. Времената, когато Русия трябваше да се разглежда като "специален случай", а не подобно на всяка "обикновена" държава, според общото мнение са безвъзвратно отминали. Сега се смята, че Русия също като другите страни трябва да се оценява според реалните ѝ национални интереси и реалното ѝ поведение. И водената от Русия изтънчена, сложна борба няма да дезориентира този елит - нещо повече, ще съдейства за неговото разширяване и засилване, както по брой, така и по убеждения.

Трето: Русия скоро ще осъзнае, че в сферите, крайно важни за реалните ѝ интереси - Калининград, Шенген, Световната търговска организация - външният ѝ алианс с Франция и Германия е лишен и от смисъл, и от съдържание.

Силата на руската политика, както и на руската политическа култура, е в постоянния сблъсък с ред противоречия и в умението тези противоречия да бъдат експлоатирани. Днес, както и в миналото, това умение най-вероятно ще помогне на Русия да получи някои изгоди в краткосрочен план, но при това ще пострадат нейните дългосрочни стратегически и икономически интереси. Тези интереси изискват от Москва да поеме непознат и труден за нея курс - да направи един реален избор.

Пръв сигнал за такъв реален избор би могъл да стане неафишираният отказ от абсурдни публични изявления от рода на това, че Русия /по думите на Игор Иванов/ "в течение на последните дванайсет години" ни най-малко не е нарушавала санкциите на ООН спрямо Ирак. Още по-изразителен сигнал би дал Путин, ако отстрани съответния кръг от съветници и приближени, вкарали го в днешната задънена улица.

-------------------

*- Джеймс Шер е главен специалист в изследователския център по конфликтите към Британската Кралска военна академия, лектор в Оксфордския университет

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.