Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От Лондон до Ню Йорк спални кабинки за хора, които всеки ден пътуват за работа

2 коментара
От Лондон до Ню Йорк спални кабинки за хора, които всеки ден пътуват за работа

Лондончани си плащат да спят, след като трябва всеки ден да правят дълги, изморителни пътувания за работа, при които е невъзможно човек да се прибере вкъщи преди края на деня, и се мъчат да издържат на забързаното всекидневие в съвременния град, пише агенция Ройтерс.

Заети пътници, купонджии с натежали глави и нови родители, копнеещи да подремнат, могат да си починат за 18 британски лири (23 долара) на час в т.нар. спални кабинки - в тъмни стаи, ароматизирани с лавандула и оборудвани със слушалки и маски за очи.

Концепцията "Поп енд рест" беше въведена в шикозния лондонски район Шордич. Един от нейните създатели Маурисио Виламисар каза, че целта му е да "залее" града със спални кабинки - на жп гари, в офиси и университети.

"Има нужда от действително изграждане на лично пространство насред града. Ние обичаме да го наричаме оазис на спокойствието", заяви Виламисар пред Фондация Томсън Ройтерс.

Кабинките, които никнат в градове по целия свят - от Ню Йорк до Мадрид, бяха вдъхновени от това, че все повече хора работят далеч и всекидневно пътуват по много време, както и от популярността на заведения и кафенета, които не са нито дом, нито офис.

Великобритания преживява жилищна криза, след като жилищното строителство намалява от 70-те години на 20 век и това повишава цените на имотите по-бързо от заплатите. Това принуждава хората, работещи в града, да живеят по-далеч от центъра, каза Виламисар.

Според британското синдикално обединение Конгрес на профсъюзите броят на работещите хора, които всекидневно пътуват по над два часа, се е увеличил с 34 процента за последните 10 години, а лондончани пътуват най-дълго за и от работа.

След като все повече хора работят далеч от домовете си, хранят се навън и посещават работещи денонощно спортни зали, някои смятат спането на път за естествено продължение на натовареното всекидневие, а други се тревожат, че това променя представата за дома.

Нанси, която е дошла от Амстердам в Лондон като турист, каза, че "градът може да бъде доста изморителен и човек просто иска да намери място, където може да си почине малко". "Мисля, че това може да бъде допълнение към дома, така че защо не?"

Шинийд Хан, която се занимава с организиране на събития, каза, че спалните кабинки отразяват влиянието на високите цени на имотите върху живота на хората.

"Вземането на пари от хората за сън е малко етичен проблем, но в същото време това е град и като се има предвид цената на жилищата и това, че имотите са толкова скъпи, все пак това е обитаемо пространство и трябва да бъде стока", каза тя.

"Просто това е начинът, по който се движи светът . . . но не мисля, че това някога ще измести представата да имаш установено място, където се прибираш, и дом, защото няма друго място като дома."

Да подремнеш, за да имаш сила

24-годишната специалистка по спортен масаж Виктория Хикман, която редовно използва спалните кабинки, каза, че те предлагат повече уединение и удобство от спането в парк или на друго място в града и подхождат на нейния напрегнат начин на живот на човек, работещ на свободна практика.

"Предпочитам да дам пари за действително презареждане и наистина добър сън, отколкото да отида в кафене и да завися от кофеин или да купувам храна само за да държа тялото си будно", каза Хикман.

"Сънят е толкова съществена част от здравето и мисля, че понеже има такава промяна в начина, по който мислим за благополучието, особено в градовете, а в тях всекидневието е толкова забързано, те (спалните кабинки) определено ще печелят популярност."

Държавната агенция "Обществено здраве - Англия" препоръчва от седем до девет часа сън на нощ и предупреждава, че липсата на сън може да доведе до високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и физически и психически здравни проблеми.

С появата на смартфоните, а също при по-топлото време много британци спят по-малко, показват данни на консултантския орган Съвет за сън. Той е установил, че почти една трета от хората не спят добре през повечето нощи и посочва стреса като главна причина за това.

За Матиас Шух - минувач, обаче да плащаш за сън е "много странно . . . защото всеки би трябвало да може да спи".

Номадски живот

Един от създателите на "Поп енд рест" Йоан Дьомон каза, че спалните кабинки са част от по-голямо движение "умни градове", и се надява те да бъдат разпространени в още градове във Великобритания.

Концепцията се застъпва за по-взаимносвързано използване на общественото пространство и удобства за предлагане на ефективни услуги, което според Дьомон се харесва на хората от поколението, родено между 80-те години на 20 век и началото на 21 век, които работят повече часове и създават семейство на по-късна възраст.

"Това е част от тенденцията да бъдеш номад . . . ние прекарваме по-малко време у дома", каза той.

Вместо да "монетизира подремването", Дьомон каза, че се надява в бъдеще да предлага подобни спални услуги на работещи хора с ниски доходи и бездомници.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Тия напълно изтрещяха с тяхното забързано ежедневие ! Но така е в страната , където времето е пари ! Добре е че България устоява все още на тази лудост !

  2. lindentown
    #1

    Тия кабинки общи ли са или поединични? Щото ако е второто, кабинките за дремване са си направо секс-бърлоги....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.