"Никой не трябва да бъде оправдан". Това е едно от указанията на съветския гражданин от български произход Георги Димитров, което той спуска на 21 декември 1944 г. с телеграма, написана на руски език до ръководството на Българската работническа партия (комунисти) в София по повод започналата дейност на т. нар. народен съд.
Това не е единственото му нареждане, олицетворяващо неговата жестокост и жажда за реваншизъм. Димитров, който по това време ръководител на Международния отдел на ЦК на Всесъюзната комунистическа партия (болшевики), дава от Москва през януари 1945 г. и следната заповед към съдебните състави на "народния съд":
"И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля".
Днес се навършват 76 години от произнасянето на смъртните присъди на Първи и Втори съдебни състави на "Народния съд", с които са избити тримата регенти, 22-ма министри, 67 народни представители от 24-то Народно събрание, 47 генерали и висши офицери и 8 царски съветници.
Обезвреждане на "всички виновници"
В емисия от 11 септември 1944 г. на базираната в Москва радиостанция "Христо Ботев", по която се предават указанията на Задграничното бюро на БРП (к), Вълко Червенков приканва правителството да предприеме бързи и смели действия за "обезвреждането на всички виновници за тригодишното съучастие на България в хитлеристките престъпления".
То трябва да изпълни решението си да арестува "прогерманските министри, депутати, бюрократи, джелати и тем подобни". Вълко Червенков подчертава, че тези "предатели на България" трябва "да бъдат съдени и сурово наказани". В подобен дух на 11 септември 1944 г. Георги Димитров дава указание на ЦК на БРП (к) да пристъпи към създаване на народни съдилища за разглеждане делата на "предателите" и "фашистките престъпници".
В отговор три дни по-късно ЦК съобщава в Москва: "В първите дни на революцията стихийно бяха уредени сметките с най-злостните врагове, попаднали в наши ръце. Сега се вземат мерки за това с тези неща да се занимават съответните наказателни органи. Министърът на правосъдието работи по създаването на народни съдилища и следствени комисии."
Създаване на противоконституционния "народен съд"
"Народният съд" е създаден е с Наредба-закон в разрез с действащата Търновска конституция от Отечествения фронт (ОФ) – властта, установена след окупацията на страната от Червената армия и 9-септемврийския преврат през 1944 г.
Официално т. нар. Народен съд е създаден за съдене на управлявалите страната от 1 януари 1941 до 9 септември 1944 г., довели страната до участието ѝ във Втората световна война.
Заедно с това обаче чрез извънредното законодателство се "узаконяват" убийствата без съд и присъда, извършени веднага след окупацията на Царство България от Червената армия.
До започване на съдебните процеси от "народния съд" убитите и безследноизчезналите са между 18 000 и 30 000 души. Т. нар. Народен съд е важен механизъм за неутрализирането на политическия и интелектуален елит на Царство България и ликвидирането на неблагонадеждни и евентуални противници на режима, установен след окупацията и 9-септемврийския преврат.
На 30 септември 1944 г. Министерският съвет приема единодушно Наредба-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу Съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея.
Наредбата-закон е гласувана не само от БРП (к), но и от съюзниците ѝ от ОФ по това време, като земеделците на Никола Петков и социалдемократи и политически сили. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването ѝ в "Държавен вестник" – 6 октомври 1944 г.
Политически назначения на съдебните състави
По-голямата част от съдиите се избират от Отечествения фронт, а останалите, включително председателите на съставите — от министъра на правосъдието Минчо Нейчев, т. е. от политически орган или от изпълнителната власт.
Обвинителите и главният обвинител са назначени от Министерски съвет. Изискване за образователен ценз, включително и юридически, няма.
"Народният съд" се състои от върховни и областни състави. Върховните състави са 13-членни, а областните се състоят от 5 члена. Общият брой на областните състави е 68.
Черната статистика
От 20 декември 1944 до 2 април 1945 г. са организирани 135 масови процеса в цялата страна. Арестувани са 28 630 души. Срещу 10 919 от задържаните са повдигнати обвинения, съдбата на много от останалите е неизвестна.
Процесите се извършват в Софийския университет, в Съдебната палата и в цялата страна. За около 4 месеца са издадени 9 550 присъди, с които осъдени на смърт са 2 730 души, а 305 души получават доживотен затвор.
Така спасителят на българските евреи Димитър Пешев е осъден от Народния съд на 15 години затвор "за фашистка дейност и антисемитизъм", а Константин Муравиев е единственият оцелял министър-председател на България от преди 9 септември 1944 г.
Избити са повече български генерали и висши офицери, отколкото са загинали във всички войни, които България е водила след Освобождението от османска власт в 1878 г.
За сравнение на Нюрнбергския процес са осъдени 19 души, от които на смърт 12 души.
Чрез "народния съд" е ликвидиран политическият, военният и част от интелектуалния елит на България. Присъдите се произнасят в името на "Симеон Втори, цар на българите", тъй като все още действа Търновската конституция, въпреки че тя не позволява извънредни съдилища, каквото е "народният съд".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
От едните да видиш това, а от другите -онова. Рая-роби-раби,мръсен късмет. И де ни е азбуката? На гейтсовите плочи е.
Вечна да е паметта на мъчениците , изтребени от комунистическите сатрапи !!! Що се отнася до националния предател - алкохоллика гошо тарабата , този жалък продажник е бил пионка , марионетка в кървавите ръце на сатрапа джугашвили и е блестящ пример за ролята на руШнЯшките империалисти в историята на майка България - орките винаги са били вредни за нас , българите , които сме плащали с кръв алчните домогвания на “братушките” . Още от времената на Волжка България ...
ех някой да бе издал заповед всичките соц функционери да бъдат избити 90те....сигурно прехода щеше да е приключил още тогава.. а не да се точим над 30г вече, и дори сега нялко да изпълни такава заповед пак ще е в полза на Родината, повече от 300 човека точат държавата и без тях ще сме по-добре
В тези две изречения на Жоро Тарабата се съдържа цялата доктрина на болшевишкия комунизъм и на българските му слуги !
. На победените страни от хитлеристката коалиция, включително на България, са били наложени условия, които те са длъжни да изпълнят. Във всички подписани документи - и в примирието през 1944 г., и в Мирния договор през 1947 г., който днес упорито се премълчава, а Втората световна война за нас свършва едва след подписването му, България се задължава да накаже колаборационистите на Хитлер и виновниците за включването на страната в Тристранния пакт. Когато днешните т.нар. политици от десницата предизборно …
залагат пак на картата с черепите и предъвкват клишетата за "кървавия четвъртък, 2 февруари", за "престъпленията на комунизма", когато ги вкарват в учебниците, те съзнателно "пропускат" тези факти. Хайде стига внушения за "жертвите на Народния съд" - "онези ангели, които мръсните комунисти са утрепали"!
От днешна гледна точка схващанията на Чърчил и Рузвелт за хитлеристките престъпници и колаборационисти може да изглеждат жестоки - но това е сега, а не тогава. А парадоксът е, че именно Чърчил и Рузвелт искат престъпниците да бъдат директно разстрелвани, а "сатрапът" Сталин е този, който отстоява проводниците на фашизма да бъдат съдени, преди да се екзекутират. При това в собствените им страни.
На първо място Великите сили са решили да бъдат съдени всички фашистки правителства в Италия, Унгария, Румъния, България, Норвегия, Финландия и пр.
Списъкът на лицата включени за съдене от НСъд е подписан от представителствата/посолството/ на Англия, САЩ, СССР и Франция.
Отговора на въпроса Ви sloth(#7) е описан от Милован Джилас в Срещи със Сталин - Трайчо Костов, Георги Димитров, Милован Джилас и др. очакват Сталин, който влиза и отива при тях, сваля очилата от лицето на Трайчо Костов с думите "Това ли е предателят Трайчо Костов" и ги стъпква, при което Гееорги Димитров побледнява! Това са написаните думи на Милован Джилас!
Добре е да се добави, самият Трайчо Костов е подписал многобройни смъртни присъди след 9.9.44 год.и че днес БСП е, според нея партия самата, …
приемник на БКП с председател Корнелия Нинова, фотографирана да поставя цветя пред паметника на Тодор Живков!Това е истината, както и, че сме обявили война на САЩ и Великобритания, не и на СССР - резултати бомбардировки с жертви и разушения и съветска окупация с паметник на Съветската армия и днес в София! Българино, знай си историята или жабетата ще куркат в чеврвата ти!
Демократична България
8 часа ·
Днес почитаме жертвите на комунизма
На 1 февруари 1945 година 147 души от политическия елит на Третото българско царство, в това число регенти, министри, офицери, общественици, получават смъртни присъди от самопровъзгласилия се за „народен“ комунистически съд. Хиляди са изчезналите и убити без съд и присъда. Извършено е непростимо зло.
Въпреки желанието си да гледаме в бъдещето, а не да ровим стари престъпления, истините за комунистическия режим трябва да са живи …
в спомените и поуките не трябва да се забравят, както и националното предателство, извършено от БКП, подарила българската независимост и суверинитет на Съветския съюз.
В историята не само на България, а и на много други държави, XX век е белязан от политическо насилие, жертви на което в Европа са милиони. Жертвите на това насилие са помнени и почитани, а у нас все още се чуват призивите да забравим миналото.
Не. Без минало няма бъдеще. Ние, Демократична България, сме гаранти за това.
В този смисъл датата 1 февруари повече трябва да ни обединява, отколкото да ни разделя.
Повече от 30 години след краха на тоталитарния режим свободата и демокрацията за нас не са даденост. Те трябва да се отстояват и сега. Свободата и демокрацията не просто трябва да се ползват, те трябва да се защитават всеки ден.
Много достойни българи са доказали това. Демократична България държи на правилния прочит на най-близката ни история като задължително условие, за да приемем ценностите на демокрацията, върху които се гради нашето общество.
Това е един от пътищата за постигането на независимост, справедливост, на истинска парламентарна република, към които продължаваме да се стремим и днес.
Да почитаме паметта на пострадалите в защита на достойнството на българските граждани и демократичните принципи в годините на тоталитаризма е важна част от процеса на изграждане на съвременна и просперираща България.
ПОЛАГАНЕ НА ВЕНЦИ:
https://www.facebook.com/demokrati.bg/photos/pcb.1846834522147380/1846834312147401
А престъпната партия БСП/БКП продължава да съществува необеспокоявана и даже се радва на голяма популярност сред българите (виж изборните резултати). И после се питаме защо българите емигрирали...
И в тази нещастна територия има все още град, който носи името на този изpoд тарабата...
Хех, ами то по време на Априлското въстание има по малко убити. Зле е работата !