Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От ноември заводите стават енергиен резерв

Ще им се плаща да ограничават или спират производствените си мощности при нужда

3 коментара
От ноември заводите стават енергиен резерв

От 1 ноември 2018 г. големите индустриални потребители също стават част от енергийния резерв на страна. За разлика от електроцентралите, на които се плаща да държат мощностите си в готовност за работа и да си пускат при необходимост, обаче заводите ще ограничават своята консумация на ток, за да може освободените количества да се насочват към бита в тежките зими.

Това предвиждат дългоочаквани от бизнеса Правила за провеждане на търгове за закупуване на разполагаемост за бавен третичен (студен) резерв от потребители на електрическа енергия, които "Електроенергийният системен оператор" (ЕСО) публикува в понеделник. .Заедно с документа е обявена и процедура за предварителен подбор на кандидатите, да участват в бъдещия търг за такъв резерв, който ще се обяви през октомври и ще се отнася за периода от 1 ноември 2018 г. до 28 февруари 2019 г.

За тази възможност се говори отдавна, но едва през март тази година ЕСО пое ангажимент да приложи тази практика като част от увеличените мощности за студения резерв от 500 на 650 МВ от юли месец. От тогава трябваше да стартират и търговете за допускането на заводи до осигуряването на студения резерв, но промяната в правилата за търговия с електрическа енергия бе забавена. Одобрението от енергийния регулатор стана едва преди седмица и след обнародването на корекциите на 31 август ЕСО на свой ред приема правила за търговете за енергийните консуматори.

Според изискванията на ЕСО заводите, които ще участват в търговете за енергиен резерв, трябва да предлагат освобождаване на не по-малко от 5 МВ енергиен товар в рамките на до 4 часа, след като получат диспечерско нареждане да ограничат потреблението на ток в договорените обеми. За да не им се пречи на основната производствена дейност, заводите ще могат да са в състояние на активен резерв най-много между 3 и 5 дни в седмицата и не повече от 21 дни за целия период, за който се ангажират да намаляват при порискване потреблението си.

Според индустриалците намаляването на тяхното потребление е по-бързият начин за покриване на нуждите от електроенергия при рязко повишена консумация на ток в много студените зимни дни, или има аварии в електроцентрали и има недостиг на енергия. За включването на заделените на стендбай режим електропроизводствени мощности се изисква това да става до 8 часа от диспечерското нареждане, което в извънредни ситуации може да се окаже критично. Друг проблем стана ясен през първите месеци на 2017 г. въглищните централи на бизнесмена Христо Ковачки, на които се плаща да са в  готовност да заработят, не успяха да се активират с мотива мокри въглища и бяха глобени за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pavel pavlov
    #3
  2. kompetenten
    #2
  3. pavel pavlov
    #1

    !!!!!!!!?????? е това не го разбрах.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.