Да се въведе обучение по правна култура в училищата; да се направи сайт, в който да бъдат обявявани имената на всички магистрати, заради чиито актове България е била осъдена в Страсбург; да бъде основан Консултативен съвет за анализ на проблемите в съдебната система; да се раздели прокуратурата на две – една към съдебната система и една към изпълнителната власт.
Това са само част от предложенията за подобряване на съдебната реформа, които десетки граждани направиха по време на дискусията "Ефективна и справедлива съдебна система", организирана от президента Росен Плевнелиев във Военния клуб в сряда. На събитието присъстваха и редица юристи, магистрати, представители на неправителствени организации и членове на протестни сдружения.
Дискусията бе открита от държавния глава, който обяви, че "България е избрала да бъде демократична държава, член на ЕС и демокрацията се базира на три важни фундамента - системата на правораздаване, пазарната, а не олигархичната икономика, и медиите - обективни, а не зависими". Това са и трите теми, по които президентството инициира обществени дебати.
"Вече никой не очаква да се появи поредният месия на бял кон..."
"Вярвам, че в България вече никой не очаква да се появи поредният месия на бял кон, за да ни реши проблемите. Убеден съм, че правилният подход е да се посочват проблемите и стъпка по стъпка да се търсят техните решения и реализация в прозрачен процес и в диалогичност с всеки", заяви още Плевнелиев в началото на дискусията.
След него думата взе националният омбудсман Константин Пенчев, който опонира на държавния глава, че промяната трябва да се извършва "без революция, постепенно".
"Съмнявам се. Вече е доста късно, твърде много отлагахме, твърде много туморни образувания има по "снагата" на съдебната система. Трябва да режем много надълбоко", каза бившият председател на Върховния административен съд, пояснявайки, че нужда от ефективна, независима и прозрачна съдебна система имат политиците, бизнесът и най-вече гражданите.
"Политиците, защото когато една съдебна система е твърде любезна с управляващите, тя е твърде нелюбезна с опозицията, а сме виждали "този филм" – как управляващи и опозиция се сменят. Бизнесът, защото когато една съдебна система е корумпирана, никога не знаеш кой ще плати повече от теб и ще спечели делото и най-вече хората, защото гражданите имаме нужда от ефективна, работеща, съдебна система, прозрачна, почтена", обобщи Пенчев.
След него водещата дискусията Надя Обретенова пожела да даде думата на председателя на Съюза на юристите в България Владислав Славов, но рязко бе прекъсната от Николай Колев-Босия, който се възмути, че събитието се провежда по предварителен сценарий.
След кратка разправия той все пак получи микрофон и ядосано запита държавния глава защо първите редове са били запазени за официалните лица при положение, че така се разединявали хората. Самият Колев седеше на първия ред, което обясни с факта, че собственоръчно накъсал листовете с надписи "запазено", които били поставени от служители на президентството. В крайна сметка той призова "по същество" да се спре с "фризирането на комунистически институции", тъй като това било "все едно да се облагороди сифилис".
Съдебната реформа отдавна тъпче на едно място
Според Владислав Славов пък съдебната реформа отдавна тъпче на едно място и през последните години дори се връща назад. Той препоръча съдебната власт да си върне независимостта, която частично ѝ е била отнета през 2006 г., когато управлението на имуществото на Темида мина в ръцете на правосъдния министър. Като лош пример посочи и факта, че трета поредна година бюджетът за правосъдие не се увеличава, а настоящите управляващи дори искат да го намалят.
Политическият лингвист Любима Иванова пък предложи да бъде изработен интернет сайт, в който да се качват имената на всички съдии, прокурори и следователи, заради които България е била осъдена в Европейския съд по правата на човека. Добави и че лично тя има 15 заведени дела в Страсбург, повечето от които за бавно правораздаване.
В дискусията се намеси и собственичката на радио "К2" Илияна Беновска, която взе думата след кратък скандал с водещата Обретенова, вследствие на който гневно я запита колко пари е получила БНТ, за да предава на живо събитието. След като се успокои, Беновска изрази мнение, че Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да се структурира само от представители на съдебната власт без в него да участва правосъдният министър, който в момента има ролята на председателстващ съвета.
Нов Консултативен съвет при президента
Иво Божков от "Протестна мрежа" пък прочете дълго становище от името на съмишлениците си, за което помоли да бъде увеличено времето му за изказване от две минути, което предизвика леко недоволство сред присъстващите. Едно от основните му предложения бе президентът да сформира отделен Консултативен съвет, който да се занимава с анализ на проблемите в съдебната система.
След него думата взе Добрин Стоянов, деен участник в протестите пред ВСС, който разпалено разказа за печалния си опит с родното правораздаване. В заключение той също настоя "всеки магистрат, издал незаконен акт, да носи персонална отговорност".
Второкурсник от Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" пък го репликира, че основният проблем на съдебната ни система е ниската правна култура на българите. По тази причина студентът препоръча в програмата за средно образование да бъде включено обучение по "стабилна обща правна култура".
Идеята му бе подкрепена от журналиста от сп. "Диалог" Даниела Горчева, която подчерта, че един от най-сериозните проблеми в тази сфера е фактът, че прокуратурата се подчинява на един-единствен човек – главния прокурор. "Съдът е единствената институция в съдебната система, която що годе действа", заключи тя, с което предизвика бурно негодувание в залата.
Независим главен прокурор не означава независима прокуратура
Тезата ѝ бе развита от Христо Иванов от Института за правни инициативи, който допълни, че независимостта на държавното обвинение в момента се изчерпва с независимостта на неговия ръководител, докато редовите прокурори все още не разполагат с необходимата свобода за работа. Като сериозен проблем пред съдебната реформа той посочи и структурните проблеми във ВСС, който едновременно администрира съда, прокуратурата и следствието, но "не произвежда нито легитимност, нито доверие".
Интерес сред аудиторията предизвика и идеята на адвокат Ася Манджукова, която коментира затруднения достъп на много граждани до правосъдие заради дължимите такси при подаване на искови молби и силно формализирания процес, който задължава хората винаги да ползват адвокат. Според нея чрез създаването на съд за малки съдебни искове (до 4000 лева – бел. ред.) би могъл значително да се улесни достъпът до справедливост на хората с по-нисък социален статус.
Сред останалите предложения бяха и обичайните призиви магистратите да бъдат лишени от функционален имунитет, "да се избират директно от народа", както и да бъдат отзовавани от работа чрез подписки.
"Защо не пуснахте Петното?.."
Сподвижникът на известния с многократните си задържания по протестите Бисер Миланов-Петното Йордан Бонев, също се включи в дискусията, като използва случая, за да попита президента, защо Петното не бил допуснат до дебатите. "Защо не пуснахте Петното, щеше да ви каже всичко за съдебната система", каза Бонев, без да споменава за проблемите на приятеля си с правосъдието в Русе.
"Президентът е готов да сезира винаги Конституционния съд и затова е тук - за да има чуваемост и, когато има причина и категорични аргументи, ще го направи. Готов съм да инициирам и промяна на Конституцията, но е важен подходът, защото основният закон не може да се променя на парче, но не изключвам тази възможност", заяви президентът Плевнелиев в края на дискусията, добавяйки, че е "лично задължен" на всички участници в нея.
По думите му всички предложения ще бъдат разгледани от екипа му, който стриктно е слушал дебатите. След това всяка от идеите щяла да бъде публикувана в официалния сайт на президентството.
Това бе втората от поредица дискусии под надслов "Диалог с гражданите". Първата бе по темата за пазарната икономика, а третата, която е планирана за края на ноември, ще бъде свързана с медийната свобода.
_______________
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Общо взето - НИЩО НО ОТ СЪРЦЕ!
Магистрати, заради чиито актове България е била осъдена в Страсбург - ето това трябва да е основен критерий при годишното оценяване на магистратите. Който е бил "наказан" от Страсбург - намаление на заплатата с 10% и забрана за растеж в кариерата за 2 години.
ДОКАТО В СЪДЕБНАТА СИСТЕМА РАБОТЯТ ТАКИВА СЪДИИ КАТО ПЕТЯ КРЪНЧЕВА И БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА КОРУМПИРАНИН ДО МОЗЪКА НА КОСТИТЕ СИ НЯМА ДА ИМА ПРАВОСЪДИЕ И СПРАВЕДЛИВОСТ
БРАВО, ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ! СМЕЛО НАПРЕД В БОРБАТА ЗА ЧИСТИ РЪЦЕ!
Вместо да въвежда просташкото военно обучение от 5 часа,което е пълен абсурд, да се въведат часове по правна култура и да се изучава конституцията на страната.
Като цяло дискусията беше крайно необходима и мина много добре като изключим няколко меко казано "странни" мнения от странни хора. Идеята да се качи дискусията на сайта на президенството е прекрасна. Много от изказванията и предложенията наистина показаха реално илизане от тоталната криза в съдебната система. Не съм привърженик на Плевнелиев, но го поздравявам за инициативността му по този въпрос и разискванията за съдебната система трябва да продължат в още десетки подобни форуми.
ТРИ ПОПАДЕНИЯ "В ДЕСЯТКАТА" !
""" Второкурсник от Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" пък го репликира, че основният проблем на съдебната ни система е ниската правна култура на българите. По тази причина студентът препоръча в програмата за средно образование да бъде включено обучение по "стабилна обща правна култура". """
ТОЧНО !
ЗАТЪПЕН НАРОД ПРЕЗ ПОЛОВИН ВЕК КОМУНИЗЪМ, ПО ОТНОШЕНИЕ НА ОБЩА ПРАВНА КУЛТУРА КЪМ 1989 Г. НА НИВО НОВОРОДЕНО И ОТ 1989 ОСТАВЕН ДО ДНЕС БЕЗ НИЩИЧКО ЗА НАВАКСВАНЕ …
НА СТРАШНАТА СИ ПРАВНА И ОБЩЕСТВЕНА ИЗОСТАНАЛОСТ, Е ЛЕСНА ПЛЯЧКА ЗА ЛУМПЕНИЗИРАНЕ ОТ ВСЯКАКВИ ПРЕДПРИЕМАЧИ ! ДОКАЗА СЕ С ОГЛУПЯВАНЕТО МУ ДА ДАДЕ ПРЕЗ 2001 Г. ПОЛИТИЧЕСКАТА ВЛАСТ В ДЪРЖАВАТА НА "СПАСИТЕЛ" НЕЦАРУВАЛ "ЦАР" ! ДОКАЗА СЕ С ОГЛУПЯВАНЕТО МУ ДА ДАДЕ ПРЕЗ 2009 Г. ПОЛИТИЧЕСКАТА ВЛАСТ В ДЪРЖАВАТА НА "СПАСИТЕЛ" ДОЛНОПРОБНА КОМУНИСТИЧЕСКА УЛИЧНА МУТРА ! ДОКАЗА СЕ ПРЕЗ 2013 Г. С "ПРОТЕСТИ", МОДЕЛ ЛЕВИЧАРСКИТЕ В ЕВРОПА ПРЕЗ 1968 Г. И "ГРАЖДАНСКИ СЪВЕТИ", МОДЕЛ "СЪВЕТИТЕ НА ВОЙНИШКИТЕ, РАБОТНИЧЕСКИТЕ И СЕЛСКИ ДЕПУТАТИ" В РУСИЯ ПРЕЗ 1917 Г. !
""" Идеята му бе подкрепена от журналиста от сп. "Диалог" Даниела Горчева, която подчерта, че един от най-сериозните проблеми в тази сфера е фактът, че прокуратурата се подчинява на един-единствен човек – главния прокурор. "Съдът е единствената институция в съдебната система, която що годе действа", заключи тя ... """
КАЗАНО "ПРАВО КУМЕ, ТА В ОЧИ !" ОТ ЗАПАДЕН ЖУРНАЛИСТ, ПОЗНАВАЩ ОТЛИЧНО И БЪЛГАРСКАТА ПОСТКОМУНИСТИЧЕСКА КОЧИНА, И ДЕЙСТВИТЕЛНАТА ЗАПАДНА ДЕМОКРАЦИЯ !
""" ... с което предизвика бурно негодувание в залата ... """
КАК НЯМА ДА ПРЕДИЗВИКА БУРНО НЕГОДУВАНИЕ ОТ ДОКАЧЛИВИ ОБИТАТЕЛИ НА ПОСТОМУНИСТИЧЕСКА КОЧИНА, ЗНАЕЩИ СИ САМО НЕЯ И БРАНЕЩИ СИ КОМУНИСТИЧЕСКОТО Й ! ТАКИВА ПРЕД 1945 Г. БУРНО НЕГОДУВАХА И ЗОВЯХА "НАРОДНИЯ СЪД" "СМЪРТ ! СМЪРТ ! СМЪРТ !" ПОД ПРОЗОРЦИТЕ НА СЪДЕБНАТА ПАЛАТА В СОФИЯ И БУРНО НЕГОДУВАХА ПО УЛИЦИТЕ НА СОФИЯ СРЕЩУ ПОРОБВАНЕТО НА ЗАПАДНИТЕ НАРОДИ ОТ ИЗЕДНИЦИТЕ-КАПИТАЛИСТИ ! ДА НЕ БИ И ДНЕШНИТЕ ДА СА СТЪПВАЛИ В ХОЛАНДИЯ ИЛИ В ШВЕЦИЯ, ТА ДА ЗНАЯТ, ЧЕ ТАМ ГЛАВЕН ПРОКУРОР НЯМА АБСОЛЮТНО НИКАКВА ВЛАСТ НАД НАЗНАЧЕН И ВЧЕРА ПРОВИНЦИАЛЕН СТАЖАНТ-ПРОКУРОР И ЗАТОВА НЯМА КАК ПОЛИТИЦИ ДА ВЛАДЕЯТ ПРОКУРАТУРАТА, ОВЛАДЯВАЙКИ САМО ВРЪХ НА СТАЛИНИСКА ПРОКУРАТУРА-ПИРАМИДА - ГЛАВНИЯТ Й ПРОКУРОР С КРЕПОСТНА ВЛАСТ-СОБСТВЕНОСТ НАД ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ КРЕПОСТНИ МУ ПРОКУРОРИ НА ДЪРЖАВАТА !
"""" Независим главен прокурор не означава независима прокуратура
Тезата й бе развита от Христо Иванов от Института за правни инициативи, който допълни, че независимостта на държавното обвинение в момента се изчерпва с независимостта на неговия ръководител, докато редовите прокурори все още не разполагат с необходимата свобода за работа. """
НЕЗВИСИМОСТТА НА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР В БЪЛГАРИЯ С БЕЗЦЕННА ЗА ПОЛИТИЦИ И ПОЛИТИКАНТИ НЕВИЖДАНА В ЗАПАДНА ЕВРОПА КРЕПОСТНА СОБСТВЕНОСТ В РЪЦЕТЕ СИ НАД ВСИЧКИ ПРОКУРОРИ НА ДЪРЖАВАТА, СЕ СЪСТОИ В НЕЗАВИСИМОСТТА МУ НЕЗАВИСИМО ДА ИЗБИРА КОГА, КОМУ, КАК И ЗА КОЛКО ДА ПРЕДОСТАВЯ "НА ПАРЧЕ" УСЛУГИТЕ НА ПРОКУРАТУРАТА СИ !
ПЪРВИЯТ ГЛАВЕН ПРОКУРОР СЛЕД 1989 Г. - НА МАКЕДОНСКИТЕ СИ ХАРАМИИ !
ВТОРИЯТ ГЛАВЕН ПРОКУРОР СЛЕД 1989 Г. - НА СЕБЕ СИ И НА МАДРИДСКО НИЩОЖЕСТВО !
ТРЕТИЯТ ГЛАВЕН ПРОКУРОР СЛЕД 1989 Г. - НА МАДРИДСКО НИЩОЖЕСТВО И НА ГЕРБОВИ МУТРИ !
ЧЕТВЪРТИЯ ГЛАВЕН ПРОКУРОР СЛЕД 1989 Г. - НА ДЕСЕТИЛЕТНА ДРУЖКА БАШ-МУТРА НА ГЕРБ, УРЕДИЛА ГО НА ПОСТА МУ !
ИЗГЛЕЖДА, ЧЕ БЪЛГАРИЯ Е "НА ПЪТ" СЛЕД САМО НЯКОЙ И ДРУГ ВЕК ЗАТЪПЯЛИТЕ И ЗАКЪРНЯЛИТЕ Й ОБИТАТЕЛИ ДА ПРОУМЕЯТ, ЧЕ С ПРОКУРАТУРА, СОБСТВЕНОСТ НА ГЛАВЕН ПРОКУРОР И ПОЛИЦИЯ, СОБСТВЕНОСТ НА МИНИСТЪР НА МВР НА ПАРТИЯ НА ВЛАСТ ПОСТКОМУНИЗМЪТ ИМ Е ГАРАНТИРАН ВЕЧЕН НЕПРЕХОДЕН !
Нито един от трите фундамента - "системата на правораздаване, пазарната, а не олигархичната икономика, и медиите - обективни, а не зависими" НЕ ПРИСЪСТВА РЕАЛНО В БЪЛГАРИЯ! При това положение за какво говорим? За да движим въздуха!