От утре столичани няма да плащат отделно такса мощност в сметките си за парно. Тя влиза в общата цена на топлоенергията, която ще е 72,30 лв. за мегаватчас, съобщиха от "Топлофикация София" АД в петък. Така на практика дружеството избра да прилага еднокомпонентната вместо двукомпонентната цена. И двата вида тарифи бяха определени в решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за повишението на цените на топлоенергията от 1 юли 2006 г. Правото на топлофикациите да избират коя от двете тарифи ще прилагат е дадено и в Наредбата за регулиране на цените на топлинната енергия на ДКЕВР. Но досега дружествата предпочитаха да прилагат двукомпонентната структура на цената, за да могат да си осигуряват постъпления и през летния сезон, както и ежемесечни средства от имотите с прекъснато топлоснабдяване, вместо да се чакат изравнителните сметки за реалното потребление, в които са разпределени общите разходи на входовете.
Сега, явно под твърдо изразяваната от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров воля за отпадането на таксата мощност още в закона за енергетиката, топлофикациите започват сами да се отказват от фиксираната месечна сума, плащана за правото да се топлиш и за отдаваната през сградната инсталация температура. Овчаров и в петък бе категоричен, че с обсъжданите в момента промени в енергийния закон ще падне такса мощност и ще се засили контролът върху топлинните счетоводители така, че да се получават справедливи сметки за парното.
Вече от 1 юли топлинната енергия с топлоносител водна пара ще струва 114,372 за мегаватчас, а тази с гореща вода - 72,30 лева за мегаватчас. Последната е използваната в бита. Преференциалната цена за регистрирани асоциации на собствениците, които си плащат парното накуп, ще бъде 68,688 лева за мегаватчас. Всички цени са с включен ДДС.
В същото време омбудсманът на България Гиньо Ганев връчи на председателя на парламента предложения за промени в закона за енергетиката, които също предвиждат отпадане на такса мощност, но само за онези потребители, които са махнали не само радиаторите, но и са спрели топлата си вода. За онези, които продължават да ползват централно загрята вода, да плащат половин такса мощност, предлага Ганев.
Подобна бе и идеята на председателя на ДКЕВР проф. Константин Шушулов, но Румен Овчаров заяви, че този вариант е неприемлив, тъй като се усложнявала много структурата на ценообразуването.
Омбудсманът поиска още да се отнеме на топлофикациите правото да се снадбяват с изпълнителни листове срещу длъжниците си само на базата на извлечение от неплатените им сметки, както и да се отмени санкцията за тези, които не са инсталирали средства за отчитане на дялово разпределение на топлинна енергия.
И Гиньо Ганев заяви, че искат в ДКЕВР да се регистрират или лицензират фирмите за дяловото разпределение на консумираната топлинна енергия. Това е предвидено в разглежданите в парламента промени в енергийния закон.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
И то ще се плащат и загубите - да кажем 20% отгоре на тези 7.2.А на пара - на цената на електоенергията, при която КПД-то на нагревателите е над 80%.
са виновни!
Ако хората си спомнят добре тази такса се въведе от Кобурга. Къде беше тогава Овчаров и БСП.Депутат от ДСБ успя да прокара закон против такса мощност, но Шушулов бързо направи така, че да остане. Ей тия не се наядоха. Аз от 2000г не ползвам парно и топла вода, но сметките ми идват ли идват. ССега Шушулов да ми ги плати!
Tova e izobretenie na komunizqmata. Da prokarvash kilometri trqbi za centralno otoplenie e krayno neefektivno. Da samo ako toplinata ti e otpadna (ot proizvodstvo na el energiya ili neshto drugo) ili mnogo eftina kato geotermalna toplina moje da ima nyakakqv smisql. Inatce vsitcko drugo e po-rentabilno. Da gorish gaz v golyam kotel i da transportirash para ili topla voda e meko kazano tqpo. Samo razhodite za pompane na fluida shte te razoryat da ne govorim za toplinni zagubi koito sa po-golemi. …
Ot ekologitcna gledna totcka malko kotle gori tolkova tcisto kolkoto i golyam kotel. V dneshno vreme na pazara ima ( e v strani na zapad ot Berkovica) gazovi systemi za otoplenie s nad 93% kpd s kondenzaciya na vodnata para na izgorelite gazove. Tova ne moje da se postigne v golemiya kotel koyto proizvejda vodna para za otoplenie. Druga altenativa za toplene e termalna pompa na tok koyato prez lyatoto obrqshta cikqla i stava na air conditioning (s tiya jegi taya alternativa izglejda dosta dobra may?). Kolkoto e po- studeno tolko po neefektivna pompata ama pak e po-eftino ot tiya cifri. Normalno s kilovat el. eneriya pompash mnogo povetce ot kilovat toplina i v dvete posoki. A i v tiya panelni i tuhleni bloktceta malko izolaciya tryabva da se sloji. Kakva e tya divotiya ministerstvoto da regulira toplofikaciya i kolko da im plashtam kato ne im polzvam uslugite. V normalna strana kato mi pratyat smetki za moshtnost i az ne gi platya i te trqgnat da si sqbirat parite, az shte gi sqdya i taka do sega da sa falirali milion pqti dosega. Za kakvo gi hrantutime? Koy iska parno da si go plashta ama nyama da moje da ocelee finansovo nito klienta nito kompaniyata. To tova e pqlna idiotshtina kolkoto po bqrzo se nameri alternativa tolko po dobre za vsitcki. Na tok da se toplish s obiknovenna reotanena petcka e po eftino kakto pisaha po-dolu (kpd e mnogo blizo do 100%).
За теб е неефективно защото строено преди идването на "демокрацията".По онова време нямаше термални помпи, а цената на отоплението излизаше символична, защото се караше на голямо производство, а и цените на горивата са били ниски.Това че сегашната ни "пазарна икономика" след започването на приватизациите убслужва приватизаторите вече е друг проблем. Това че фирмите си позволяват да включват и изграждане на сауна в разходи, а ремот на фонтани като инвистиция си е друга тема.
За тези, които не са завършили "топлотехника" в ВМЕИ (сега Технически университет) ще кажа следното:Всички ТЕЦ-ове задължително произвеждат топла вода. Това е част отпроизводствения процес, при производството на електроенергия.Големите кули, с хиперболична образувателна, които се виждат при всеки ТЕЦ не са нищо друго, освен охладители на отработената пара при производството на електричество!От тях излиза топла вода - това е абсолютно неизбежно: за да се произвежда ток, отработената пара от турбините …
на ТЕЦ-а трябва за се охлади. Дали тази топла вода ще отиде в Искъра, или ще се излее в канализацията е все едно.Следователно, за производството СПЕЦИАЛНО на топлоенергия за бита НЕ СЕ ИЗПОЛЗВА ГОРИВО ОТДЕЛНО ОТ ТОВА, КОЕТО СЕ ИЗПОЛЗВА ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ!И така, горивото за производството на електоенергия се калкулира: веднаж в електроенергията, която заплащаме от година на година все по-скъпо и по-скъпо и втори път - в топлата вода, която ни продават за отопление и която била по-скъпа, защото, видите, ли било поскъпнало горивото.Това е положението!
Какви са били цените "Преди демокрацията" няма никакво значение. Точно защото икономиката не е била пазарна. Тогава и цените и заплатите и въобще всичко се оценявало от управляващите, които имайки евтини руски суровини на разположение са могли да предлагат различни "бонуси" на хорицата - бензин за москвичите, парно за панелките. На всички по равно. На някои по-равно. Това е като да сравняваш 6ст. билет за транспорт тогава със 70ст. сега - тогавашните стотинки по никой начин не са равни на сегашните, …
нито тогавашния транспорт е същия като сегашния (като разходи, приходи, натоварване) и т.н.Парното и в момента е един от най-изгодните начини за отопление. Точно защото е "масов". На ток излиза по-скъпо, на газ излиза по-скъпо, само на дърва може би е по-евтино (най-вероятно заради поголовната незаконна индустриална сеч), но трудно приложимо.А относно това, че всеки ТЕЦ произвежда и топла вода - да така е. Въпросът е къде се намира ТЕЦ-ът и къде потребителите на топлата вода. Така че по-скоро е вярно обратното - една Топлофикация би могла да произвежда и ток (т.н. когенерация). Много вече и го правят. А относно горивото - обикновено е мазут или природен газ. Цените им наистина се покачват. Логично е и цената на топлоенергията да се повиши (с колко точно е друг въпрос; как да се разпределя вътре в блоковете - също. От гледна точка на Топлофикация клиент им е сградата зад основния топломер. Това че жителите в съответната сграда са си избрали калпава фирма да прави вътрешно разделение на общата сметка си е техен проблем. Домсъветът да регистрира едно дружество и то да се захване с тази дейност (която сама по себе си е проста - събираш показанията, преобразуваш ги в киловати, делиш пропорционално на общата сметка - която идва от топлофикация; събираш или не и от "неползващите" - и готово).
Топлофикация-София все още не е приватизирана. Както и Пловдив, Шумен, Варна, Русе, Перник, Сливен.
Какво ще стане с първите и последните етажи, особено в сгради без покрив, само на плоча без въздушна възглавница? В такива апартаменти радиаторите за с 3 пъти повече ребра от другите жилища в сградата. Междинните и вътрешните апартаменти се топлят само от вертикалните щрангове, а ще плащат само първия и последния етаж. Как ще стане това?
По света , в нормалните държави, където има топлинно счетоводство, тръбите не минават през стайте, а са скрити и изолирани. И тогава не се топли един, а да плаща друг. Другаря Овчаров като живее на 381 кв. м и е получил 5500 лв доход за миналата година, с какво се топли? Как гледа и 4 дечица? Да не би да си има частна атомна централа в апартамента? Нещо не мога да пресметна как се е справил. За една стая 12 кв.м на последния етаж се плаща 150 лв парно, а как се топлят 380 кв.м? Граждани, помогнете да се разбере? При вас как е?