По време на традиционната аудиенция на българската делегация при папата по случай Деня на българската просвета на славянската писменост 24 май премиерът Марин Райков е приел поздравите на папа Франциск към българския народ, двамата са разговаряли за социалните проблеми в страната и икономическата криза, както и положението на Западните Балкани. След срещата Райков призова Скопие да поемем отговорността си за общото минало, да го честваме заедно и да не спорим за костите на Самуил и наследството на светите братя Кирил и Методий.
След продължилата половин час аудиенция Райков съобщи още, че България е на път да има много скоро посланик във Ватикана, като не пожела да назове име. Това трябва да направи президентът, а Ватикана да го одобри, каза премиерът.
Повече от година и половина България няма свой посланик във Ватикана, след като Светият престол не издаде агреман на Кирил Маричков, син на музиканта Кирил Маричков.
В края на март Райков съобщи, че се е спрял на подходяща кандидатура, но каза името, което според медийни публикации е на младия философ и писател д-р Кирил Карталов, син на директора на операта Пламен Карталов. Кирил Карталов е кореспондент на Папския комитет за исторически науки и изследовател на архивите на Ватикана.
"Светият отец отправи поздрав към всички българи, както към българите католици, така и православните българи. Смятам, че всички българи могат да бъдат щастливи, могат да бъдат почетени от уважението, което той изрази, по отношение на нашата култура, по отношение на мястото, което заема България", каза Марин Райков след срещата си с Франциск.
Премиерът е посочил пред папата, че българският принос към съвременната европейска идентичност е в продължаващото развитие на делото на светите братя Кирил и Методий.
“Негово Светейшество Йоан Павел II обяви светите братя за покровители на Европа. Ние българите сме особено горди, че носим мисията на нация, която е изпълнила ролята на евангелизатор на славянството, и следователно тези ежегодни срещи имат огромно значение за нас”, допълни Райков.
Със Светия отец са разговаряли и за предизвикателствата пред християнските малцинства в нехристиянските страни, като например Сирия и Ирак.
По протокол дарът за папа Франциск от българския премиер беше копие на обкова на Черепишкото евангелие, Райков получи от главата на Римо-католическата църква бронзов нож за отваряне на писма.
Положението в Западните Балкани е било обсъдено от Райков с държавния секретар на Ватикана Тарчизио Бертони. Българският премиер заяви категорична подкрепа за европейската перспектива на всички страни от региона, но допълни, че това няма да бъде безусловно.
“Разбира се, при условие, че те всички се откажат, което е факт за повечето от тях, тези идеологии, които ги противопоставят на съседните страни, включително и най-вече на страните, които са членки на ЕС, очевидно е, че имам предвид сестринската република Македония.“, каза Райков.
"След като споделяме една обща история, след като заедно да отдаваме почит на Светите братя, а що се отнася до гроба на св. Кирил, разбира се, няма нищо по-нормално от това да бъдем заедно пред него. Смятам, че това е един наложителен, европейски подход и отново ползвам тази възможност, за да се обърна към ръководителите в Скопие, да се обърнат с лице към историческите реалности, така както ние, българите от Република България, признахме политическите реалности. И, признавайки тези исторически реалности, да си подадем ръка, и заедно да поемем отговорността за своето общо минало. Да го честваме заедно, в един европейски дух, без конфронтация, без да спорим за костите на Самуил и за наследството на Светите братя", отбеляза премиерът.
Министър-председателят и българската делегация поднесоха венци и цветя на гроба на Св. Кирил Философ в базиликата “Сан Клементе“, на българската плоча в базиликата “Санта Мария Маджоре“, където славянските книги са получили официално признание, и на паметника на Капитан Петко Войвода.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
46 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
43 Да точно така - плочата е поставена в Сан Клементе от бай Тошо - през 1929 г. - сигурно цар Борис го е пратил... Бай Тошо имаше таланти но не такива...
Ние нямаме общо минало с БЮРМ. Тази изскуствено създадена държава има история от 1945г. Това е историята на Югославия.Всичко преди това е единствено и само историята на България!
уточнение
Има такава легенда, че Москва се напъва да е "Трети Рим",
но е доста фалшива.
Ако Константинопол се брои за "Втори Рим",
тогава "Трети Рим" е Български Преслав, или Плиска, или Търнов.
По-важен е преходът от предхристиянска към Християнска Цивилизация,
който официално се осъществява и символизира от Константинопол,
от 4ти век насетне.
След като през 14ти век християнска България пада под мохамедански
нашественици, а през 15ти век и Константинопол,
руският москвич Иван Грозни се вживял …
в идеята за Москва като "Трети Рим" и самият той, разбира се, като цар, император на Русия...
християнизирана преди това от България.
При Петър Велики Русия има нова столица: (Санкт) Петербург,
Петроград, която, ако не се лъжем, остава да е руска столица
до марксисткия преврат от 1917 г.. След който болшевиките
правят Москва столица на Русия (и СССР).
Впрочем, Москва е била столица на Русия и през други времена.
При нашествието на Наполеон, който превзема Москва като "пирова победа". Полша също е превземала Москва.
По-важно обаче е... Християнски "Рим".
Марксистка Москва (столица на бившия СССР) определено не е била таков "нещо".
Столицата на Българския цар Симеон Велики е била един Християнски "Рим" или "Константинопол". От тогава е Независимостта на
Българската Православна Църква: от 917 г.
Безбожният марксистки преврат от 1917 г.
(родил "империята на злото" СССР 1921-1991)
е 1000 години по-късно.
България е (била) цивилизатор на Европа и Русия...
39
Сега ни говори от Ватикана, после вероятно ще ни говори от по-високо, Москва?
До 34, Върви в Рим на гроба на Св. Кирил Философ, и ще видиш, че първата плоча поставена там в знак на признателност - е от България. След нас са всички останали -украинци, руснаци, македонци и т.н. Поставена е там от Тодор Живков...
Гицка Заклещено между Римска и Българска Цивилизации, Скопие нема как веке да разиграва античния си Буцефал "От Ватикана Райков призова Скопие да поемем отговорност за общото си минало Папата поздрави българите за 24 май и изрази уважение към културата ни"
38 ми, а ми ти си супер будала! Ами да не издава, за да не би да назначи някого на местенцето, дето е запазил за себе си, гербещарския мазник !
Сега ни говори от Ватикана, после вероятно ще ни говори от по-високо, Москва?
ЕU ГЕРБ 97 > БСП 84 Защо БСП и ДПС бързат, подпомагани от "Атака"? Турско робство ли целят или колониално? 377 "В писмото си до Президента на Република България Росен Плевнелиев от 28 февруари 2013 г. ние изрично препоръчахме: "Служебният кабинет да не предлага, а президентът да не издава укази за назначаване на посланици и постоянни представители до встъпването в длъжност на правителство, избрано от парламента след изборите", заявяват от БДД. Според тях "Прибързаността на решението за изпращане на нови посланици дни преди формиране на ново правителство...
БДД: Служебното правителство и лично Марин Райков продължават практиката на непрозрачност
Подходът на служебното правителство е продължение на практиката на непрозрачност, задкулисие и безпринципност, което е пречка в изграждането на професионална дипломатическа служба и подкопава доверието в нея, се заявява в декларация на Българското дипломатическо дружество относно назначаването на посланици.
Във връзка с информацията за решение на служебното правителство да се поискат агремани от съответните …
страни за 8 нови посланици и самопредложението на самия премиер да бъде изпратен за посланик в Рим, Българското дипломатическо дружество заявява:
"В писмото си до Президента на Република България Росен Плевнелиев от 28 февруари 2013 г. ние изрично препоръчахме: "Служебният кабинет да не предлага, а президентът да не издава укази за назначаване на посланици и постоянни представители до встъпването в длъжност на правителство, избрано от парламента след изборите", заявяват от БДД.
Според тях "Прибързаността на решението за изпращане на нови посланици дни преди формиране на ново правителство в България поставя под съмнение вярната оценка на потенциала на кандидатите за изпълнение на отговорните задачи по развитие на двустранните отношения. Това неминуемо ще се отрази на мнението на съответната държава относно сериозността и значението, което българската страна отдава на същите.
Решението създава условия за конфликт между президента и новото правителство, натрапвайки на последното тези назначения при това по един безпринципен и очевидно политически мотивиран начин. Такъв подход не съдейства за изграждане на авторитет на Дипломатическата служба пред българското общество и пред света и не стимулира самите дипломатически служители за скъсване с досегашни порочни практики на политически назначени, дългогодишни посланически мандати за определени хора и задкулисни кадрови решения.
Порочна е и практиката за назначаването като щатни служители на Министерство на външните работи на хора извън системата на МВнР и изпращането им след това на мандат като формални професионалисти. Освен това, мястото на постоянен секретар на МВнР бе създадено в Закона за дипломатическата служба от 2007 г., на който Българското дипломатическо дружество е съавтор, именно за да се запази професионалното ръководство при смени на правителствата и затова е странно, защо заемащият тази длъжност от 2012 г. за 5 годишен мандат Иван Сираков трябва да го прекъсва заради посланически пост и в неизпълнение духа на Закона.
Служебният премиер Марин Райков като професионален дипломат, познаващ Закона за дипломатическата служба, правилата и дипломатическата практика е длъжен да даде пример и да демонстрира морал. От правна гледна точка може и да няма проблем, но не изглежда особено състоятелна процедурата, при която господин Марин Райков оглавява правителството, вземащо решение за негово посланичество по предложение на министерството, което той оглавява; По закон всеки български дипломат може да се изпраща на нов мандат след минимум 2 години престой в София; Изцяло противоречи на нормалната дипломатическа практика е да се мести току-що пристигнал в страната на акредитация и даже все още не връчил акредитивните си писма посланик само за да освободи мястото на нов. След като повече от година България бе без посланик в Рим, това ще бъде нов крайно негативен знак към Италия; Извън всякакви нормални междудържавни отношения е премиерът на една държава да прави посещение в друга държава (Премиерът Марин Райков води делегация в Рим), в която вече му е поискан агреман за посланик.
Предвид горното, ние призоваваме президента Росен Плевнелиев и служебния премиер Марин Райков към адекватни реакции и решения, отговарящи на достойнството на институциите, които представляват и длъжностите, които заемат и на авторитета и достойнството на държавата България и нейната външна политика", се заявява в декларацията на УС на БДД.