Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От юли тръгва виртуалната газова търговия у нас

Ще се икономисва от преносни такси, подписани са споразумения с Гърция и Русия, въпрос на дни е документът с Румъния

1 коментар
От юли тръгва виртуалната газова търговия у нас

От 1 юли 2016 г. става възможна виртуалната газова търговия у нас, при която доставчиците няма да е задължително физически да внасят количествата синьо гориво, а ще могат да ги договарят от където преценят до входно-изходните точки на газопреносната ни мрежа. Тези обеми ще остават за ползване в Гърция или Румъния, а българският газов оператор ще си приспада капацитети от транзита на руския газ или други източници.

Този пробив в реалната диверсификация на газовите доставки у нас става възможен след подписаното в петък споразумение между газопреносните оператори на България и Гърция – "Булгартрансгаз“ и ДЕСФА (DESFA) за междусистемна свързаност. С Русия преди дни е подписано споразумение за освобождаване на капацитет за виртуалната търговия, а също до дни ще бъде парафиран документ за междусистема свързаност и с Румъния.

Договорката с ДЕСФА е за обратен виртуален пренос на природен газ на българо-гръцката граница на пункта Кулата – Сидирокастро.

Виртуалната газова търговия не само ще даде възможност за разнообразяване на доставките на синьо гориво у нас и разбиване на монопола на руската "Газпром", но и може да се отрази върху крайните цени на суровината, тъй като цената на виртуален пренос се планира да е с 50 процента по-ниска от таксата за пренос през българската газова мрежа.

"Булгартрансгаз" вече е внесла в Комисията за енергийно и водно регулиране заявление за цени за виртуалния пренос, очакванията са до края на юни те да бъдат одобрени, обясни пред Mediapool изпълнителният директор на българския газов оператор Георги Гегов. Предложената от дружеството цена за виртуален пренос е за всички входно-изходни точки на българската газова мрежа, но какво ще е решението зависи от енергийния регулатор.

Такива тарифи ще има и от страна на гръцкия оператор, който също е внесъл своето предложение в тамошния регулатор, а на следващ етап и от румънския.

Виртуалната газова търговия ще се извършва на специална платформа, която вече е внедрена от "Булгартрансгаз". Вече 30 газови фирми са обучени за работа с нея. Сред доставчиците има и чужди дружества, които реално проявяват интерес да се възползват от взаимната виртуална свързаност на българската и гръцката мрежи при Кулата- Сидирокастро.

На платформата за виртуална газова търговия всеки ден ще се обявяват свободните капацитети на българската и гръцката мрежи и според тях доставчиците ще могат да договарят внос през Гърция от терминала за втечнен газ в Ревитуса или от други източници до Турция и после отново през Гърция.

"Днешното споразумение е стъпка към изграждането на Вертикалния виртуален газопровод между Гърция, България и Румъния", коментира Гегов.

До 1 октомври 2016 г. формално споразумението се води тестово, тъй като в това време ще се анализира ефектът от подписаното споразумение върху газовия пазар у нас.

На подписването на документа са присъствали и представители на българския и гръцкия енергийни регулатори, на "Българския енергиен холдинг", който притежава "Булгартрансгаз", както и от Европейската комисия и Министерския съвет на България.

По-късно те са посетили въведената преди седмица в експлоатация модернизирана компресорна станция "Петрич", която вече е реверсивна и позволява при нужда да се внасят по-големи количества газ от Гърция.

Документът за взаимна свързаност с газовата мрежа на Гърция изпълнява евродиректива от 2015 г., изискваща съседните газопреносни оператори да сключват споразумения за междусистемна свързаност, които съдържат унифицирани правила и процедури за заявки, коригиращи заявки, разпределения на количества и обмен на данни.

Осигуряването на обратен виртуален пренос на газ страната ни изпълнява и една от задължителните предпоставки за реализация на концепцията за изграждане на газоразпределителен център "Балкан" край Варна, допълниха от дружеството.

Едно от основните искания на Брюксел е проектът на газов хъб на правителството да е обезпечен с пазарни механизми за газова търговия преди да се пристъпи към строеж на физическа инфраструктура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    Добре че беше Ра.ан,като опозиция сред управляващите,иначе правителството на Борисов нямаше да го направи.:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.