Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денят на храбростта и на Българската армия беше отбелязан с военни демонстрации (видео)

Румен Радев: Всички наши победи са рожба на единението

14 коментара
Президентът Румен Радев полага цветя на Паметника на незнайния воин

България отбелязва 6 май - Деня на храбростта и празник на Българската армия.

И тази година честванията преминават под знака на пандемията. По тази причина масови военни паради, танкове и ракетни установки няма да има.

Водосветът на бойните знамена и знамената светини започна в 9:30 часа пред паметника на Незнайния воин в София. В тържествения ритуал участваха и Гвардейският представителен духов оркестър, както и 7 представителни блока на Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Спецчастите.

На церемонията бяха президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, вицпрезидентът Илияна Йотова, министърът на отбраната в оставка Красимир Каракачанов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и столичният кмет Йорданка Фандъкова.

"Днес свеждаме глави пред хилядите доблестни предци, загинали за нашата свобода и независимост по бранните полета на войните. Те опазиха Родината в кръвопролитните изпитания на новата ни история", каза Румен Радев. Той честити празника на всички воини от резерваи на военнослужещите.

"В българските летописи има безчет победи на нашата войска, има и трагични поражения, но няма малодушни капитулации. Всички национални крушения започват с разкол помежду ни. Всички наши победи са рожба на единението", каза още държавният глава.

Военни демонстрации имаше и край морето. Във Варна се провежда ритуал по тържествено издигане на военноморските флаговете.

В Пловдив, в авиационна база в "Граф Игнатиево", имаше демонстрации с изтребители МиГ-29 и бойни вертолети, а на полигона в Црънча край Пазарджик силите за специални операции показаха акция за обезвреждане на терористи.

Знамена светини

Традиционно на официалната церемония бяха осветени бойните знамена и знамената светини. Всяко едно от тези знамена има своя история. Под неговите дипли са изковани не една и две победи, именно заради това те се наричат знамена светини, обяснява Мариета Станева, директор на дирекция "Експозиционни и образователни дейности" в Националния военноисторически музей пред БГНЕС.

Знамената светини, които участват в ритуала по освещаване на 6 май се съхраняват в Националния военно исторически музей.

Самарското знаме е едно от тях. То е връчено на българското опълчение на тържествена церемония в Плоещ на 18 май 1877 година.

"Бойното си кръщене получава в боя при Стара Загора, където под него се сменят петима знаменосци. Сам командирът на дружината подполковник Калитин пада убит, но знамето е спасено от плен. За драматизма на този бой свидетелствува едно писмо на офицерите от Трета опълченска дружина до Пьотър Алабин - съветник в Самарската градска дума: "Почитаеми господине, ние се оказахме достойни да се сражаваме под великата закрила на Иверската Света Богородица. На 19 юли при Стара Загора ние встъпихме в бой с противник шесторно по-силен от нас. От 497 войнишки чинове, сега наброяваме едва 206, от 14-те офицера на дружината невредими от боя излязоха само петима", цитира писмото Мариета Станева.

Тя разказва, че по повод третата годишнина от боя при Стара Загора, Самарското знаме е наградено с Първа степен на Ордена за храброст. Знакът на отличието е вграден в сребърната пика с изящни орнаменти във византийски стил, изработена по проект на граф Рошфор.

Сред другите знамена, които ще се видят на тазгодишния 6 май, е знамето на Двадесет и трети пехотен Шипченски полк, формиран през 1889 г. в Казанлък. С това знаме полкът участва в обсадата на Одринската крепост по време на Първата балканска война (1912-1913 г.). Той е дислоцииран на източния сектор, където всъщност е решен да бъде пробивът, на него е възложена отговорната задача да атакува форта Айваз-Баба. Той е смятан за ключов за превземането на крепостта.

"Когато започва щурмът, убийствен пушечен и картечен огън посреща шипченци и те са принудени да залегнат пред телените мрежи. Огънят става все по-ожесточен, редиците оредяват, преминава зловеща тръпка на колебание. В този критичен момент командирът на полка полковник Иван Пашинов заповядва да се развее знамето и начело на знаменната рота сам се хвърля напред. Шипченци като виждат развята над главите им бойната светиня с мощно: "Ура" започват с брадви, ножове, лопатки да секат бодливата тел, а окървавени ръце да изтръгват коловете. Така е превзета, смятаната за непревземаема Одринска крепост", разказа Мариета Станева.

Тя припомня и думите на легендарния военноначалник полк. Борис Дрангов. "Знамето трябва да се пази, докато има буйна глава на раменете ни, докато кипи българска кръв в жилите ни, докато тупкат юнашки сърца в гърдите ни и има поне една ръка, която да държи сабя".

Св. Великомъченик Георги Победоносец

Денят на Св. Великомъченик Георги Победоносец не случайно е избран за Ден на храбростта и на Българската армия. Това е един от най-почитаните светци у нас още от покръстването на българите през ІХ век, който се чества и днес.

Християнският Великомъченик Св. Георги Победоносец е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклециан (284-305 г.).

Бъдещият светец постъпва съвсем млад във войската и проявява завидни военни способности. На 20-годишна възраст получава чин на военен трибун. Страстен привърженик и защитник на Христовата вяра, Георги е хвърлен в тъмница, подложен е на жестоки изтезания и е обезглавен.

Погребан е в палестинския град Лида, който днес е град Лод в Израел. Скоро след това християните започват да го почитат като мъченик за многото чудеса, които извършил след смъртта си като небесен воин и закрилник.

Едно от чудесата, извършени от Св. Георги и заради което често е изобразяван на иконите като конник, убиващ змей, е чудото, станало близо до град Вирит, в днешен Бейрут, недалеч от град Лида, където лежало тялото на светеца.

Близо до Вирит имало голямо езеро, в което живеел страшен змей. Той често излизал и много хора ставали негова жертва. Светецът успял да порази с копието си чудовището. Оттогава се ползва със славата на змееборец в християнството, поради което е обявен за светец - воин, покровител на войската.

В християнската иконография Св. Великомъченик Георги се изобразява възседнал бял кон, а дългото му копие е забито в устата на страшен змей.

В памет на Св. Георги (от гръцки "земеделец") Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството. Светията е покровител на овчарите и стадата. В народните песни и легенди той е надарен с мощ и юначество, представен е като пръв змееборец, побеждаващ ламята.

Народът почита паметта на Св. Георги с различни ритуали, сред които най-известни са освещаването на гергьовското агне и на обредните хлябове.

За българите Гергьовден е един от най-големите народни празници, който поставя началото на лятото и на новата стопанска година. На този ден се прави курбан в чест на Св. Георги, пече се агне и цялото семейство се събира на празничната трапеза.

Имен ден празнуват Георги, Гергана, Гинка, Галя, Ганка, Ганчо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  2. Филип Тотю
    #13

    Ей как точно това видео на БГНЕС не тръгва при мене, нито през сайта нито през ютуб?!??! Аман ей, страната с компютърните специалисти, как бе едно видео 28 секунди успяхте да го оплескате, че да не върви дори през ютуб. Изгубих 15 минути и нерви заради два хеликоптера, аман! Всичко ни е така, всичко! Язък за загиналите ако можеха да видят в какво сме се превърнали, срам и позор.

  3. Рученчо Радев омърсява всеки празник с гнусните си речи и присъствие. Руменчо е гнусен и подъл и е пример, че вече няма българска армия. Вече не се раждат храбри мъже, като онези българи, които не са позволили българско знаме да бъде пленено.

  4. ivancho ivanov
    #11

    Огромно, неописуемо духовно и физическо крушение е съветската окупапция на страната и не се дължи на "разкол между ни" - не е вярно казаното от президента Радев,който наруши конституцията с политически "юмруци"! От сега се вижда отчетливо намерението му за втори тур като президент с помощта на "ИТН" и в малко по-далечно бъдеще президентска република - по-лесно се влияе/управлява един човек отколкото парламент! Бай Ганьо да прогледне през решет(ни)ката!

  5. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #10
  6. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #9
  7. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #8
  8. Dante Alighieri
    #7
    Отговор на коментар #5

    То оставаше и Мунчо да рече нещо против спонсорите от истинската си родина!

  9. ivancho ivanov
    #6

    Българската армия няма загубена битка, съществува от Опълченците на Шипка до 9.9.44 год. когато независима България е окупирана от съветската армия, след това тя е с българи служащи, но в НРБ, верен сателит на СССР - сателити със сатрапи най-отгоре сообствена армия нямат! Можем ад говорим отново за наша армия след като сами опредеяме настоящето и бъдешето си, остава прост въпрос, висшият състав на армията ни, който е заклет във вярност към СССР навремето с днес официален применик Русия? Напр. ген. Румен Радев заклет като офицер по времето на НРБ и после като такъв и президент на България - всяка клетва обезсилва предната "по ннеобходимост" или как?

  10. Отбелязвам
    #5

    И пак нито дума за героизма на III Българска армия под командването на Ген. Стефан Тошев /в чийто състав е и Кавалерията на Ген. Иван Колен/, която насмита и издавя в делтата на Дунав напандалия ни по-многоброен руски враг в Добруджа през 1916.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.