Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отдаването на имот под наем стигна 7% годишна доходност

19 коментара
Отдаването на имот под наем стигна 7% годишна доходност

Спадът в цените на жилищата стимулира все повече клиенти да купуват имоти с цел отдаване под наем, тъй като поевтиняването при продажните цени изпреварва това при наемните, пише в свой анализ за движението на пазара през януари и февруари 2010 г. агенцията за недвижими имоти "Адрес".

Имотите, купени с цел инвестиция, са сее превърнали в сравнително трайна тенденция, казват от "Адрес". Пример за това е имот, закупен за сумата от 28 000 евро, който впоследствие се отдава за 150 евро на месец – около 6.5% годишен доход. За същия период на миналата година доходността е била 4.5 на сто.

Сделки продължават да се сключват единствено на атрактивни цени, особено в привлекателните райони с добра инфраструктура, което става стимул и за още една тенденция.

Много хора са продали наследствените си имоти или пък жилища в недобро състояние, за да инвестират средствата в по-качествени, новопостроени апартаменти с добра локация. Тези купувачи са били стимулирани и от алтернативните начини на финансиране и продължаващия процес на либерализирано отпускане на кредити от страна на банките.

На пазара се появиха и пари от натрупани лихвоточки, което се превърна в допълнителен начин на финансиране, посочват от агенцията. Такъв е случаят на 23-годишна жена, която купува двустаен апартамент в столичния квартал “Люлин“ за малко над 40 000 евро, тъй като очаква пари едновременно от лихвоточки и от реализирана продажба.

Продавачите вече по-неотстъпчиви

Тези алтернативни начини за финансиране на имоти, заедно със засиленото през периода рекламиране на ипотечно кредитиране, са дали на купувачите по-големи очаквания за финансовите им възможности. Те карат продавачите да не бъдат толкова склонни на преговори по отношение на оферираната цена, ставайки по-непреклонни относно свалянето на цените си.

"Неотстъпчивостта на продавачите се дължи до голяма степен и на засилените огледи и интерес от страна на потенциални купувачи, които активно гледат, но не са реални клиенти, тъй като нямат представа дали ще им бъде отпуснато финансиране”, коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър в "Адрес".

Раздвижването на пазара през първите два месеца от годината се изразява и в тенденцията към увеличаване на броя на сделките за имоти без Акт 16, както и в известния ръст на средните ценови нива, на които се реализират сделки в столицата. Въпреки това, през периода е сключена сделка за жилище с площ от 80 кв.м. в района на Докторската градина на атрактивната цена от 100 000 евро.

Собствениците също са потърсили алтернативни варианти, за да се впишат в новите условия на пазара, сочат данните на "Адрес”. Голяма част от строителите са търсили директно купувачи, предлагайки собствен лизингов план, както и различни, гъвкави схеми на плащане. В групата на продавачите се е появил и сегмент на хора, които, засегнати от безработицата, продават имотите си и заминават главно зад океана.

Договорите за наем – вече за три до шест месеца

Все по-изгодни условия бележат и пазара на наеми през изминалия период. Наемодателите вече са склонни да сключват договори за по-кратък от едногодишния период. Особено характерна е тази тенденция за имотите в по-високия ценови сегмент. Като резултат, около 11% от сключените сделки за отдаване са за тримесечен период. Много по-голям е и общият брой сключени сделки за наем на фона на броя им през предходните месеци.

Пазарът на наеми също се характеризира с по-високи ценови нива. "Адрес" имат данни за наемни нива от 500 до 700 евро – суми, рядко срещани през 2009-а година. Въпреки това обаче, голяма част от офертите са били изключително атрактивни. Тристаен тухлен апартамент в Южните райони на София се е отдавал за 200 евро, а друг имот, първоначално офериран за 600 евро месечно, паднал на едва 370 евро.

Активни наематели за периода са завръщащи се от чужбина българи, които търсят изгодни жилища, за да се установят в страната. Тези наематели са и причината да се сключват сделки за наеми от по-висок ценови сегмент. Пример за това е мениджър на международна компания, който наема тристайно тухлено жилище за 1100 евро на месец.

Голяма част от жилищата през периода са наети от фирми от сферата на производството и услугите. Заради ниските наемни нива и понижените цени на труда тези фирми наемат жилища за служителите си. Пример за това е жена, която наема панелен апартамент в “Люлин“ за малко над 150 евро, тъй като идва да живее в столицата заради работата си.

Според "Адрес" масово наематели решават да не живеят повече под наем, а да се възползват от кризата и да се сдобият със собствен имот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бос
    #20

    тристаен за 200 евро в южен район ако намерите ми се обадете.

  2. BBC
    #19

    kolko ostava? A propusnatoto vreme za tarsene ili komisionnite na broker?!

  3. ecosapiens
    #18

    доказателство за българското "саниране" - пари хвърлени на вятъра ! Крайно време е да поискаме от Бат ви Бойко това да се направи професионално - цялостно, комплексно и мащабно ! Ще го направим ли ?!

  4. наемател
    #17

    Много противоречива и объркана статия.Прави се опит да ни се внуши, че цените на имотите спират спада си и започват да растат, което е мечта на строителите и агенциите.тази мечта обаче, трябва да се забрави за доста дълго време.Цените падат! Желаещите кредити почти ги няма!Колко жилища са продани за януари и февруари т.г. в страната?Колко кредита за покупка на жилище са поискани и отказани от банките?

  5. 1
    #16

    за наемите - не е вярно. аз давам двустайна панелка в ОК1 за 250Е без проблеми.

  6. Друга жена
    #15

    Щом нещата опряха до там, анализите да се базират на преброени на пръстите на едната ръка отделни, съвсем конкретни сделки, то брокерите явно съвсем са го закъсали...Една сделка тук, един наем там, хоп - тенденции и заключения!Пазар няма. Това е единственото ясно нещо от година насам. Когато се появи пазарът, тогава ще му видим и насоките.

  7. Zeus
    #14

    DRUN-DRUN ta zvuni ... Gluposti na tyrkaleta. Opitaite se da dadete apartament pod naem - hilqdi sa v Sofia, i ako ste kusmetlii, shte mu vzemete 3-4%. Kakvi luji samo se pishat iz tezi vestnitzi.

  8. Непримиримият
    #13

    ...не знам кой луд ще си купува жилище?! Да приемат по-бързо еврото!!!

  9. ЕКОСАПИЕНС
    #12

    държави зависи и от наглед "странични" фактори, но те обуславят истинската му стойност - един от тези фактори вече е енергийната характеристика на сградата, респективно - жилището. Мога да си позволя, например, да закупя скъпо енергоефективно жилище, защото то ще ми пести от сметките за енергии за дълъг период от време ! Това започва да "навлиза" и в БГ, със закъснение, естествено...

  10. Boomadafaka
    #11

    Estestweno, ne zad Cherno More!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.