Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отхвърлено е задължителното месечно отчитане на топломерите

10 коментара

Народните представители отхвърлиха в петък три предложения за промени в Закона за енергетиката, внесени от независими депутати.

Не бе прието предложението на Димитър Абаджиев, Елеонора Николова и Мария Капон, предвиждащо топломерите върху радиаторите задължително да се отчитат  всеки месец, а не както сега е заложено в закона – два пъти в годината,преди и след отоплителния сезон. Фирмите за дялово разпределение предлагат и ежемесечно отчитане на уредите, но това вдига таксата, която потребителите на услугите на топлофикационните дружества плащат за записване на показанията за консумирана топлоенергия, и е по желание на клиента.

Не мина и поправката на Минчо Христов и Стела Банкова, които искаха да отпадне от закона възможността енергийните предприятия да събират своите вземания от клиентите си принудително, без дълговете им да бъдат доказани в съда. Този текст от закона удържа и атаката на националния омбудсман Гиньо Ганев, който сезира Конституционния съд за дискриминиращата разпоредба, даваща прекалено правомощия на естествените енергийни монополисти.  

Отхвърлено бе и още едно предложение на тандема Христов/Банкова –за повишаване на санкциите за енергийните предприятия в случай, че не изпълняват задълженията си по издадените им от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) лицензии.

Двамата независими депутати предлагаха  да се налага имуществена санкция от 2 до 10 млн. лв. Друга корекция предвиждаше глобата за компания от отрасъла, която не предоставя поискана информация по предвидените в закона случаи, да е от 1 до 5 млн. лв.

Глобите за енергийните фирми бяха променени това лято, след като преди това ДКЕВР глоби и тримата мажоритарни собственици на електроразпределителните дружества за неизпълнения на ангажиментите по лицензиите им, а тогавашният министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров внесе предложения за увеличаването на санкциите, чийто максимален размер бе 20 хил. лв. Така минималната глоба за неспазване на разрешителното за работа стана 20 хил.лв., а максималната - 1 милион лева. За непредоставяне на информация в момента санкцията за енергийните фирми е от 10 хил. до 100 хил.лв.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #11

    Принудително събиране на дългове без да ги доказваш. Не е противоконституционно и не противоречи на договора за ЕС - комунизма не си е отишъл. Въпрос - аз нямам парно. Топлофикация обаче ми начислява фактура и си събира парите принудително, а мен ме пускат да се съдя десетина години в милите независими съдилища. Междувременно за всяка следваща ми начисляват фактура и си събират парите. Е дали е конституционно или просто е законно, след като има идиоти които да го пишат в закон. Ебати държавата ебати парламента. Които е глупак да си седи тук.

  2. BG
    #10

    В Парламента се гласуват само закони, които внася триглавата ламя. Политическият инат и корпоративните интереси са причина да се отхвърлят и полезни за обществото законопроекти, поради единствената причина, че са внесени от опозицията.

  3. Оптимист
    #9

    да се отчитат ежедневно и за това да се плаща такса по 5 лева на радиатор. Ето това искат демократите Капон, неосъществената кметица и циганина от Тервел.

  4. видял
    #8

    щом в Русе ги отчитаха ежемесечно и се плащаше за цялата година колкото в София за двете отчитания значи предложението е било съвсем нормалноненормална е таксата за отчитането което отнема около 15 на апартамент при некадърни и бавни служителиима вариант и за дистанционно отчитане и за ежемесечно самоотчитане

  5. Кремъл
    #7

    Ако сте навити ще отчитаме топломерите дистанционно.

  6. Гражданин
    #6

    Е, така ще се оправим с ТЕЦ.

  7. A.V.
    #5

    радиаторите така, че да бъдат спрени кражбите на топлоенергия по блоковете?

  8. Bridjiorl
    #4

    По просто е! Не ни трябват такива "законотворци" избрани от нас хората, а не от " груп", " холдинг" и подобни структури за повече кражба и по-малко бизнес.Да вземем пример от "националистите и шовинистите- гърци".Грижат се за интересите си заедно и докрай.

  9. абонат
    #2

    нестига,че ни крадат с надписване на сметките,а и още такси.

  10. Топлото
    #1

    без да напират да влизат в къщите ни,което е незаконно и полицейско!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.