Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отиде си майсторът на сатирата Дарио Фо

1 коментар
Отиде си майсторът на сатирата Дарио Фо

Една от най-забележителните личности на италианската култура – нобеловият лауреат за литература от 1997 г., драматург, чиито блестящи сатири бъркаха в очите на църквата и държавата, политическият активист Дарио Фо, си отиде на 90-годишна възраст, предадоха световните агенции в четвъртък.

Вестта за смъртта му дойде в деня, в който музикантът Боб Дилън стана тазгодишния лауреат на Нобелова награда за литература - също като Фо не за конкретно произведение, а за принос.

Фо получи престижното отличие през 1997 г. "заради това, че подражавайки на средновековните шутове осмива властта и авторитетите и защитава достойнството на угнетените".

Драматургът бе приет в болница в Милано преди 12 дни заради белодробни проблеми, но това не му попречи да остане правозащитник до последния си дъх.

"С Дарио Фо Италия изгуби един от най-великите протагонисти на театъра, културата и обществения си живот. Неговите сатирични произведения, изследвания, сценична работа и многостранна артистична дейност са наследството на големия италианец към света", заяви италианският премиер Матео Ренци, който неведнъж е бил осмиван от Фо.

"Винаги ще бъдеш с нас, Дарио", написа комикът и лидер на движение "Пет звезди" Бепе Грило, който преди месец бе подкрепен от Фо и за когото драматургът казваше, че е като излязъл от неговите пиеси.

Фо и неговата съпруга, муза и актриса Франка Раме завзеха сърцата на италианците, пишейки и поставяйки сценични, радио и тв пиеси, в които навързваха политическа сатира в пъргави диалози. Театърът му е силно свързан с т.нар. комедия дел арте, в която доминира фарсът. В спектаклите си Фо комбинира гегове, песни, философия, дори циркови номера.

Именно особеният черен хумор му извоюва култов статус, но и често заради него е подлаган на цензура през годините.

Преди по-малко от месец творчеството на драматурга бе забранено в Турция. Тогава в интервю за "Манифесто“ Дарио Фо заяви, че подобни забрани и атаки срещу културата са знак за слабостта на режима на Ердоган.

"Голяма чест е да бъда цензуриран и най-вече забраняван заедно с такива велики личности. Това е признание. Някой през смях каза, че това е като втора Нобелова награда и трябва да бъда щастлив", допълни Фо.

Той е роден на 24 март 1926 г. в Санджано. Написал е над 70 пиеси, които и до днес се поставят в десетки държави.

Световна слава му носи "Случайната смърт на един анархист", която е базирана на истински случай за смъртта на железничар. За пръв път тя е представена в Милано през 1970 г. и оттогава е играна в над 40 държави.

Като най-силни се смятат пиесите му "Няма да платим, няма да платим", "Грешката е вярна", както и моноспектакълът "Мистеро Буфо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #1

    Големият артист живее и след смъртта-чрез своето творчество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.