Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отказ на азерски газ за тръбата ITGI застрашава българската диверсификация

19 коментара
Платформа на находището "Шах Дениз"

За газопровода през Турция, Гърция и Италия - ITGI (Interconnect-Turkey, Greece, Italy), азерски газ няма да има, реши консорциумът "Шах Дениз", който разработва едноименното находище в Азербайджан.

Това на практика застрашава диверсификацията на българските газови доставки, тъй като на количествата от този газопровод страната ни разчиташе основно да захрани след 2014 г. изгражданата в момента междусистемна връзка с Гърция.

Консорциумът "Шах Дениз", ръководен от британската "БиПи", избираше между четири проекта за износа на суровината, която ще се добива от находището. От тях ITGI и Tрансадриатическият газопровод (Тrans Adriatic Pipeline - TAР) достигаха до Италия, а подкрепяният от Евросъюза "Набуко" и проектът Югоизточно-европейски газопровод (South East Europe Pipeline -SEEP), лансиран от самата "БиПи" – в Централна Европа.

Предпочетеният ТАР трябва да свърже гръцкия град Солун с южноиталианския Бриндизи, минавайки през Албания. В проекта участват норвежката "Статойл", която също е сред разработващите "Шах Дениз" общо седем компании, и швейцарската EGL с дял от по 42.5 процента и германската "Е.ОН Рургаз" с 15 на сто.

С реализацията на ITGI бяха ангажирани гръцката ДЕПА и италианската “Едисон“ с консорциума си IGI/Poseidon. Същите фирми участват и в смесеното дружество, което заедно с "Булгартрансгаз" изгражда газовата връзка между България и Гърция, която трябваше да се захранва основно от ITGI.

С отпадането на този вариант за транспорт на природен газ от "Шах Дениз" до Европа, в надпреварата остават ТАР, с който ще продължат преговорите, и един от проектите "Набуко" или SEEP. Кой от тях двата ще бъде предпочетен ще стане ясно в средата на 2012 г., предава агенция АПА. Краен срок за решение на газопровода победител за преноса на азерската суровина до Европа не се посочва, но се прогнозира това да стане след издаването на разрешение за добив на газ от втората фаза на разработване на находището, което се очаква да стане в средата на 2013 г.

Конкурентът на "Набуко" – SEEP, бе лансиран от "БиПи" само преди няколко месеца и на практика дублира трасето му. Намеренията са тази тръба да е дълга 1300 км с капацитет от 10 млрд. куб. м годишно и да свързва директно “Шах Дениз“ със Западна Турция, а след това през България, Румъния и Унгария съоръжението да доставя азерския газ в Австрия.

Дългият 3900 км "Набуко" обаче разчита на газ не само от Азербайджан, но и от целия Каспийски регион, Туркменистан, Ирак и Близкия Изток, посочва "Файненшъл Таймс". Ден по-рано "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че компанията, ангажирана с проекта, обмисля съкращаване на трасето и намаляване двойно на сега планирания му капацитет от 31 млрд. куб. м заради недостиг на суровина за запълването му.

Избирането на ТАП е болезнен обрат за ITGI, но въпреки това Рим и Атина потвърдиха в общо комюнике, публикувано в понеделник вечерта, подкрепата си за ИТГИ, който според тях е "най-напредналият проект".

Газокондензатното находище "Шах Дениз" в шелфа на Каспийско море е със запаси от 1.2 трилиона кубични метра и очакванията са, че до 2017 г. износът на суровина от там ще достигне 10 млрд. куб. м годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    Хайде на азерския газ 1000 м3 = 5 лева мили членове на Юрупската уния...! Медведев 2010 г.: Не знаете ли, че няма кой да даде по-висока цена от Газпром за азерския газ? Медведев: 2011 г. Азерският газ вече е продаден на Газпром.

  2. Анонимен
    #18

    Не отказа на азерски газ за тръбата ITGI застрашава българската диверсификация, а отказа да проучваме находища на шистов газ у нас.От този отказ,астрашена е не българската диверсификация, застрашена е българската независимост и национална сигурност.

  3. Анонимен
    #17

    Брей какво стана с обещанията на Георги Първанов и Трайчо Трайков за азерската газ. Както виждаме така "тръгва" към нас, че чак ще ни заобиколи. Ама то на лъжата краката винаги са къси. Само дето потрошиха толкова народна пара за воаяжи до Баку, хеля пък Гоце!

  4. Анонимен
    #16

    Ех че хубаво й стана на русия и всичките (уж) български рубладжии. Като няма диверсикация и български (фа)шистов газ, щем не щем ще се побратимяваме с това азиатско племе, а пък те, азиаците, по стара братушка традиция ще ни лашкат където и както намерят за добре. Но най-хубавото разбира се е за рубладжиите - дребните ще си драскат по форумите за това колко обичат русия и какви патриоти са (щото нали то е ясно - обичат русия), а едрите ще избираме на избори и ще псуваме след 2-3 години. Ех... живот ли е да го опишеш... такава красота с цвят на рубли...

  5. Анонимен
    #15

    до 13 Освен на морето идват и по ски-курортите ни.

  6. Анонимен
    #14

    Ами нали се реши вместо Набуко да се строи Набучко или Набученце. То ще бъде с тръба 2 цола и ще захранва няколко села с изчезващо население. Газът ще се осигурява от близки краварници.

  7. Анонимен
    #13

    До 10 от 9: Е да, ама тогава СССР ни помпаше с ресурс, за да сме им буфер срещу запада. Сега запада ни ползва за буфер, без да ни помпа с ресурс. Далновидно ;) Чудно ми е само откъде се появи омразата към Русия. Реално не виждам какво ни правят в момента, освен да идват по черноморието ни :)

  8. Анонимен
    #12

    От статията на 24.01.2011 е видно че Русия е осигурила целия азерски газ за себе си. Така че цели 4 западни проекта са пред провал или се раздухват за масова употреба, без реално да може да се реализират. И какво разработва БП след като износа на газ оттам вече е договорен. Русия ще може вече да реекспортира азерския газ през Южен Поток (ако може да го построи, естествено). Ако не, по старите тръби към ЕУ. И какво друго да очаква ЕК от страна член на ОНД!? Сметка бе кръчмар!

  9. Анонимен
    #11

    До 9 - винаги е имало само интереси, но комунягите ни залъгваха с глупости като братска дружба от векове за векове и пр. - не че много им вярвахме.

  10. Анонимен
    #10

    Някой да не си помисли,че има връзка с Бургас-Александропулис.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.