Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отказ от активна позиция по Македония дистанцира София от ЕС и НАТО

0 коментара

"Как ще коментирате нюансите в позициите на македонския президент Трайковски и премиера Георгиевски към кризата в тази страна?" Въпросът бе отправен към българския министър-председател Симеон Сакскобургготски след срещата му с президента Петър Стоянов по проблемите около Македония. Отговорът бе - "Това си е тяхна работа".

"Няма промяна в българската позиция към Македония. Ако има промяна - тя е поведенческа. Отношението ни ще бъде по - спокойно" - каза министърът на външните работи Соломон Паси, който също взе участие в разговора при президента Стоянов.

През последните дни ситуацията в Македония се усложни дотолкова, че вече всеки детайл от подхода към кризата може да се окаже от решаващо значение. От една страна - налице са не просто "нюанси" в позициите на президента и премиера в Македония и в подхода към водените в Охрид преговори. След вчерашното изявление на Георгиевски, че споразумение може да бъде подписано едва след прогонването на АНО от територията на Македония, вече още по-основателно може да се твърди, че "нюансите" между Трайковски и Георгиевски са всъщност два изключително опасни по своята непримиримост полюса. Единият - на президента Трайковски, е опит да се потърси решение чрез диалог, към което впоследствие - мълчаливо, да бъде привлечена и АНО. Вторият -на Георгиевски - е изборът на военната развръзка. Опит за победа над АНО с въоръжена сила, а после диктуване на условията за постигането на мир в рамките на ролите между "победители" и "победени".

От друга страна - на терена на събитията в Македония - така, както ги наблюдаваме в момента, има няколко типа и няколко равнища на участниците. Има четирима лидери на основните политически партии, които водят диалог в Охрид. Има международни посредници - Леотар и Пардю, зад които стоят ЕС и САЩ. Има и конкретен предложен от тях план, който се обсъжда в Охрид и трябва да послужи като основа за решаването на проблемите. Има НАТО, чиито дипломатически усилия осигуриха примирие и в относителни граници го поддържат, докато продължават преговорите. Има АНО, която от разстояние - без да е пряко ангажирана в преговори - контролира поведението на албанските политически лидери, като одобрява или не одобрява постигнатото при преговорите.

Има междуинституционално напрежение по вертикала президент - парламент - правителство. Под егидата на президента се водят преговори. Парламентът дава знаци, че може и да не приеме съответно споразумение от Охрид.

Правителството на Георгиевски е за въоръжено прогонване на АНО, а после за споразумение.

В подобна ситуация изборът на страни като България се превръща не просто в избор на определено поведение към конкретна криза. В известен смисъл той става наистина стратегически избор. Истинска приемственост в българската политика по проблемите в Македония би трябвало да намери израз най-малкото в категорична подкрепа от страна на София за принципите в плана на международните посредници Леотар и Пардю. Всякакви прояви на страхове, че този план се приемал негативно от македонците и подкрепа за него можела да доведе до антизападни настроения и в България, са повече от неоснователни. По тази логика България трябваше да не подкрепи НАТО в идеята за въздушни удари срещу СРЮ , тъй като и тогава имаше сериозни антинатовски настроения сред обществото. Правителството на ОДС, обаче, направи ценностен, а не конюнктурен избор.

Новото правителство, ако наистина осъществява приемственост. В политиката би следвало да се ръководи от същите ценности. Подкрепа за плана Леотар - Пардю и влияние върху македонските партии и институции за неговото приемане - това е истинското доказателство за евроатлантическата ориентация на България и ролята ѝ на активен фактор в региона. Премълчаване или дистанцираност зад прикритието "това си е македонска работа" ( или казаното през месец април: "Питайте македонските отговорници" ) е и бягство от евроатлантическите отговорности на България.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.