Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отказ от правосъдие. Историята на едно дело срещу Петьо Еврото

11 коментара
Петьо Петров

През февруари 2015 година Върховният касационен съд обяви, че следователят Петьо Петров (известен като Петьо Еврото) е извършил емблематична провокация към подкуп срещу съдията Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов. По това наказателно дело прокуратурата твърдеше, че е даден подкуп от 20 000 евро на Петьо Петров - Еврото, който бе основен свидетел в знаковия процес. Провокацията към подкуп е престъпление по българския Наказателен кодекс, за което следва някой да понесе отговорност.

Въпросната провокация доведе до многогодишно наказателно дело срещу съдия Сантиров, който претърпя значителни лични вреди от случилото се. След като наказателното дело приключи, българското правосъдие буквално блокира, а опитът на пострадалите да намерят справедливост е възпрепятстван.

Първо прокуратурата отказа да повдигне обвинение на Петьо Еврото по чл. 307 от Наказателния кодекс, който предвижда до 3 години затвор. Тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров се съобрази напълно с желанието на Петьо Петров и лобира пред Висшия съдебен съвет за моменталното му освобождаване от съдебната система, без да се образува дисциплинарно производство. Така Петров получи цялото си обезщетение, полагащо се за безупречна служба в полза на българското правосъдие.

За капак се оказва, че съдия Петър Сантиров не може да активира и последната останала опция – гражданско дело за непозволено увреждане срещу Петьо Еврото. Проверка на Mediapool показва, че съдия Сантиров се е сблъскал с пълен отказ от правосъдие заради позицията си на магистрат в Софийския градски съд. И причината не е точно в градския съд, а в българския парламент, който е оставил въпросът нерешен в продължение на десетилетия.

Искът за непозволено уврежданее заведен от съдия Сантиров срещу следователя Петров на 16 март 2015 година. Съдията иска 100 хиляди лева обезщетение заради ролята на бившия следовател по наказателното дело.

Проблемът е, че съдиите в Софийския градски съд не се наемат да гледат делото с аргумента, че познават ищеца, който е техен колега. Българското законодателство не дава отговор на въпроса какво се случва, ако всички съдии откажат да гледат едно конкретно гражданско дело.

От март 2015 г. до 2017 г. общо 12 граждански съдии в Софийския градски съд си правят отвод по делото на съдия Сантиров.

Едва 13-ят съдия- Катерина Енчева- се наема да гледа случая. Тя бързо напредвапо него, но през есента на 2018 година е избрана за експерт в Европейската комисия и не успява да довърши. Тогава отново започват отводите.

До края на 2020 година се навъртат общо 30 отвода на граждански съдии от Софийския градски съд. Делото на съдия Сантиров е прекратено и пратено в Софийския апелативен съд. Той отменя прекратяваето през ноември нималата година и го връща в СГС. Вече четири месеца делото виси на трупчета. Съдбата на случая остава неизвестна.

Кражбата на фирмата на Мавродийски

Случаят с Петьо Еврото не е единствената емблема на отказа от правосъдие заради неяснотите в закона.

През 2019 година Върховният касационен съд окончателно осъди Софийския градски съд (СГС) да плати обезщетение от поне 101 хил. лв. заради това, че чрез негово незаконно решение е спомогнал за кражба на фирмени дялове. Делото бе заведено от германския гражданин от български произход Константин Мавродийски.

През 2003 г. чрез измама синът на Мавродийски е изключенкато съдружник във фирмата "Роял Център". След това теренът на бул. "България", който дружеството е притежавало, е бил продаден, а после и препродаден няколко пъти. ВКС приема, че германският гражданин е бил ощетен от продажбата, тъй като е изключен незаконно като съдружник с решение на съдията от фирменото отделение на Софийски градски съд Димана Йосифова.

Според ВКС решението на съдия Йосифова не причинява директно "вредоносния резултат, но създава предпоставки той да настъпи, като го улеснява или подпомага".

Въпреки спорните ѝ действия по това и други дела тя се издига в кариерата. През 2012 г. беше номинирана от ГЕРБ и назначена за съдебен инспектор, а след това - командирована дълго време във Върховния административен съд.

След постановянето на присъдата пред ВКС за обезщетението от 101 хиляди лева, Мавродийски решава да предяви пълния иск от 2 милиона лева директно пред Софийския градски съд. Резултатът е, че 79 съдии от Софийския градски съд си правят отвод и отказват да гледат делото срещу собствения им съд. Това се случва само за последните две години.

Делото все още не е започнало по същество.Отвежда се дори съдията Петър Сантиров, който също е потърпевш от масовите отводи по своя случай.

В коментар за Mediapool председателят на Софийския градски съд Алексей Трифонов обясни, че единствено законодателни промени биха довели до решаването на случаите на масови отводи, когато страна в производството е съдия от същия съд или е съдът като цяло.

"По мое мнение разпоредбата на чл. 7 от ЗОДОВ следва да се пренесе и в Гражданския процесуален кодек като принцип на гражданския процес. По този начин логично е да се избегне хипотезата на масовите отводи", коментира той.  

Тази норма позволява на Мавродийски да внесе иска си пред най-близкия компетентен съд – в случая Софийския окръжен съд. В случая, неясно защо, той не прави това, а Софийският градски съд цикли в продължение на две години, докато се отърве от това дело.

Съдия Алексей Трифонов дава за пример и Наказателно-процесуалния кодекс, който позволява делото да се гледа в най-близкия равен по степен съд, а решението да се взема от Върховния касационен съд.Докато този проблем бъде решен от парламента, в България съдилищата ще продължават да отказват правосъдие тогава, когато исковете са насочени срещу тях. 

Съдия Трифонов казва, че още на 13 януари 2020 година, съвместно с председателя на Софийския районен съд, са внесли предложения пред Съдийската колегия на ВСС. Двамата предлагат при оценяването на работата на всеки съдиядасе прави преценка на обосноваността и убедителността на направените от тях отводи и самоотводи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 12:23 на 3 юли 2022 от автора.
    #11
  2. полк. Дрангов
    #10

    Докато съдиите не станат ИЗБОРНИ както е в САЩ, ще царува корупцията! Имаше шанс с ВНС и нова конституция, но поради жажда за власт "веднага" го проиграхме.

  3. Мюнхен
    #9

    Само чужди съдии и прокурори могат да оправят батаците в българското правосъдие. Тук всички са навързани като свински черва и взаимно се пазят. 8000 лева са им джобни пари, 20 заплати при пенсиониране, държавата им плаща здравните и осигурителните вноски, консумативи и пак не им стига. Даже взаимно си правят врътки. Имаше случай, когато прокурор бе поискал пари от друг негов колега за повишение. Трябва да се назначат магистрати от страни от ЕС, тогава и значително по-високи заплати биха били оправдани, защото ще се прекъсна всякаква корупция, връзки, уговорки, ще се скъса синдромът "свински"- или "котешки", както казваше покойният бай Тодор Кавалджиев- черва.

  4. ефрейтора
    #8
    Отговор на коментар #7

    Не се навеждай , че изгорехме и двамата , червенко...

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  6. bgp
    #6

    Забележително е как всяко следващо изречение , надгражда предходното !

    За слугите на ПРОСТАКА -БАНДИТ бойко борисов това е поезия !
    ...........................................................

    „Сутринта имах същия случай и Влади Горанов, беха Сотир, Гешев, по телефона, и се смеят там тихо, а аз с такова удоволствие му обяснявам на колегата немец, баварец, че следствие мойта простотия всичко се е случило. И после, след малко и на колегата унгарец и на колегата поляк. И накрая Гешев вика: „Абе аз

  7. Boris Kamov
    #5

    Единия дал подкуп, другия го взел. Ако парите действително са минали от едни ръце в други, историята е ясна, но не ми е ясно кой е невинния в случая. Всите "магистрати" са от едно котило - лъжат, крадат и въшки имат... :)

  8. ефрейтора
    #4
    Отговор на коментар #1

    Лаура Кьовеши нема да цепи басма никому . Като за начало ще цепне дънките на един съветник на пРезидента...

  9. Георги Съдиев
    #3

    Малки са им заплатите на тези ВАГАБОНТИ. 9000 ЛЕВА заплата ли е. Малко са им бонусите - 3 заплати бонус ли е? Много ги ръчкате- не са минали още 15 години (справка - Чората). След 20 години може и да се намери някой ДА РЕШИ КАЗУСА. Българиьо мила ЗЕМЯ НА "ГЕРОИ" ...

  10. Борис
    #2

    След като очевидно са изчерпани правните възможности за правосъдие в България има Европейски съд по човешките права в Страсбург. Само, че възможните финансови последствия за България трябва да се плащат от джобовете или на грешно отсъдилите съдии или от джобовете на народните представители, приели негодни закони - за да мислят повече когато съдят или законодателстват в бъдеще.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.