Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отказът на ОДС да влязат в кабинета - много плюсове и слаби аргументи

0 коментара

Отказът на Обединението демократични сили да влязат в коалиционното правителство беше до голяма степен предизвестен през последните няколко дни. Чуха се и аргументите "за" и "против" участието на ОДС в управляващата коалиция.

Привържениците на идеята за участие на ОДС в широко коалиционно правителство твърдяха, че това би гарантирало широко про-реформаторско мнозинство, континуитет във външнополитическия курс на страната, запазване и дори ускоряване на започнатите от предишното правителство реформи и не на последно място - създаване на много добър имидж на България пред западните политически и делови среди. От тази гледна точка сформирането на подобна широка коалиция със сигурност би представлявало успех в краткосрочен план.

Противниците на идеята за влизането на ОДС в правителството на Националното движение "Симеон Втори" и ДПС черпеха аргументи, свързани с дългосрочните перспективи за развитието на ОДС, а в не малка степен и на страната. Те твърдяха, че включването на сините в подобен конгломерат ще доведе до тяхното обезличаване, принуждавайки ги да изпълняват една чужда програма с неясна ориентация. Че подобен подход би означавал подмяна на вота на избрателите, които на 17 юни ясно дадоха да се разбере, че искат промяна; че ОДС и СДС в частност имат необходимост от съществени вътрешнопартийни реформи и обновление, които трудно биха се реализирали при положение, че участват във властта. Много съществен аргумент в тази поредица беше и този за доброволното преотстъпване на опозиционното пространство в ръцете на левицата - нещо изключително важно, предвид по-нататъшното развитие на страната. Според правилата на демократичния цикъл провеждането на десни и радикални реформи след време води до спад в популярността на управляващите и до връщане на махалото в другата посока - в посока на опозицията. При евентуално влизане на ОДС в управлението, махалото след време можеше да се върне в полето на една нереформирана левица, с недоказани пазарни виждания и недокрай избистрени про-европейска и про-атлантическа ориентация - нещо съвсем реално, при отсъствието на друга опозиционна формация и доста опасно за страната като цяло.

Поради всичко това решението на ОДС да останат извън прякото управление, в дългосрочен план носи повече плюсове, отколкото минуси. ОДС заяви, че ще подкрепя управляващите в най-важните ходове, определящи бъдещето на страната, но от друга страна даде достатъчно ясно да се разбере, че ще бъдат тъкмо тази сериозна опозиция, от която България в момента има нужда - дясна, про-пазарно насочена и про-западно ориентирана.

На фона на всичко това обаче, ОДС са на път да допуснат една много сериозна грешка. Вчера, обяснявайки отказа си да влязат в бъдещия кабинет, те аргументираха това с присъствието на ДПС в него. Те казаха "няма да влезем в правителството заради ДПС" и сложиха точка на изречението. Това изречение би могло да продължи по няколко начина, част от които вече са били изричани от сините. През последните месеци и седмици те нееднократно са заявявали, че ДПС е недемократична партия; че доказаната принадлежност на нейните лидери към бившата Държавна сигурност създава опасности за управлението на страната; че липсата на оценка за ролята на ДПС при падането на правителството на Филип Димитров спъва евентуалното взаимодействие на двете формации и т.н. Списъкът аргументи би могъл да бъде продължен. И всички те, в по-голяма или по-малка степен биха били обосновани. Вчера, а и в дните преди това обаче, ОДС не изтъкнаха този аргумент, обосновавайки отказа си да влязат в правителството. Те казаха само, че са против участието на ДПС в кабинета и толкова. И с това създадоха един доста обезпокоителен фон, в който да се породи обществено настроение, че влизането на ДПС в управлението е лошо заради самото ДПС, т.е. , че е лошо партия на етническото малцинство да участва във властта. Не защото Доган и хората около него са били сътрудници на ДС, не защото имат съществено участие за падането на Димитров и са съучаствали в управлението на Беров, а просто защото са ДПС. Движението на Доган веднага се възползва от лисата на обяснения и заяви, че атаката срещу него е по същество атака срещу партията на малцинството - т.е. срещу етническия модел.

В резултат на всичко това възниква сериозна опасност ОДС да бъдат натикани, при това с тяхното голямо участие, в националистическа ниша. Ако това стане, ОДС може да дискредитира ролята си на необходимата опозиция, а последиците от това биха били много сериозни.

* коментарът е излъчен по Радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.