Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Открит е уникален мавзолей-ротонда на Перперикон

Проф. Николай Овчаров обяви, че предстоят още разкопки

2 коментара
Открит е уникален мавзолей-ротонда на Перперикон

Екипът на проф. Николай Овчаров е разкрил останките на уникален мавзолей-ротонда на епископите от 6-и век, съобщи археологът, цитиран от БНР. Това се случва след почти два месеца усилена работа на скалния град Перперикон.

"Както очаквахме, в началото на тазгодишните проучвания, през този сезон се надявахме да попаднем на богатата резиденция на епископите на целите Родопи, чиито център през 6-в е бил именно на Перперикон", обяснява ученият.

Според предвижданията резиденцията трябвало да се намира на около 50 м западно от най-голямата църква през ранното християнство в Родопите, разкрита от същия екип през 2015-2016 г. Овчаров припомня, че тя е дълга почти 40 м и е украсена с монументални колонади и каменна пластика.

"И действително ние попаднахме на няколко просторни сгради със зали, изсечени частично в скалния масив", допълва той. Както подобава на подобни църковни резиденции от раннохристиянския период, комплексът на Перперикон се състои от множество взаимосвързани постройки, които предстои да бъдат напълно разкрити през тази и следващите години.

"Но вече може да представим една уникална сграда, имаща само няколко аналогии в късната Римска империя", заявява проф. Овчаров.

Става дума за монументална постройка, чиито план представлява идеална окръжност с диаметър 7,50 м. Това са така наречените кръгли сгради или ротонди.

Те са проектирани още в античността, но може би най-известната е прочутият Пантеон в Рим - храм на всички езически божества.

С приемането на християнството в началото на 6-и век, с форма на ротонди се строят главно мавзолеи на известни личности.

Такива са гробният мавзолей на майката на император Константин Велики - Елена, мавзолея на император Галерий в Солун и ротондата "Св. Георги" в София.

Новооткритата ротонда на Перперикон вероятно е имала точно такива функции, смята ученият. През 6-и век християнството в Родопите окончателно е победило и именно тогава се строят такива монументални ансамбли.

Сред тях блести ротондата-мавзолей, предназначена за тържествено погребение на епископите на важния град и средище на Великата планина.

Може би най-близката ѝ аналогия е мавзолеят на готския крал Теодорих Велики в Равена, издигната през 520 г.

Разкопките на Перперикон продължават и след месец. При тяхното приключване се очакват нови и интересни резултати, допълва Овчаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2
    Отговор на коментар #1

    По две причини :1. По това време вече няма траки. Били са унищожени от римляните около 400 г. по-рано .2. Този комплекс е християнски , а траките са били езичници .

  2. BLM
    #1

    Защо Перперикон, а не Перперек, както е на тракийски от дълбока древност?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.