Минимални количества уран са открити в два от 13-те кладенеца в град Първомай, както и в един водоизточник в село Караджалово. Пробите са взети на 13 април при рутинна проверка на местното ВиК. Водата от кладенците е спряна, а хората са предупредени да не я ползва за питейни нужди.
Предстои повторно взимане на проби от крайните потребители. В града и околните села няма въведен режим на водата, тъй като в останалите кладенци има достатъчно количество вода.
Властите успокояват че няма опасност за населението, тъй като това са еднократно установени концентрации.
"Уранът не превишава границите на дозите, определени в Наредба за основни норми радиационна защита и за надфоново облъчване. Това е естествен уран, няма човешка намеса и този уран не е източник на радиоактивност, затова няма място за притеснения към момента", каза д-р Цвета Иванова пред "Фокус". Тя е началникът на отдел "Радиационен контрол" към Регионалната здравна инспекция – Пловдив.
Черните ромбовое отбелязват урановите находища. Снимка: Списание на българското геологическо дружество
Преди малко повече от седмица бе съобщено за открит уран във водата на Хасково, а здравното министерство препоръча тя да не се използва за пиене и готвене. Здравният риск за населението бе окачествен като "незначителен". Междувременно се оказа, че властите са установили уран във водата на Хасково още през миналата година, но не са съобщили на населението.
Прокуратурата започна разследване има ли виновно забавяне на информацията за наднормено съдържание на уран – при това с половин година, както и защо мерки се вземат чак сега. Проверката трябва да приключи в началото на май.
В момента върви изследване за наличието на уран и алфа активност и на деветте помпени станции, които захранват Хасково с вода. То ще бъде извършено в акредитирана лаборатория на РИОСВ – Хасково, а нивата на радиация ще се проверяват в София. До края на деня се очаква да стане ясно кои водоизточници са замърсени с уран и дали ще бъдат изключени. Питейната вода в Хасково се осигурява от 12 водоноски.
Хасково и Първомай се намират в близост до находища на уран, експлоатирани по време на тоталитарния режим. Добивът на уран в България продължава от 1945 до 1992 година по инициатива на Съветския съюз. Първата мина е в Бухово. Уранът от нея е използван за гориво в първия съветски ядрен реактор.
През 1988 г. в България работят 47 уранови мини, а добивът от тях представлява 1.5% от световния добив. През 1992 г. добивът на уран в България е обявен за икономически неизгоден и е преустановен.
Към 2014 г. доказаните запаси уран на територията на България се равняват на 35 374 тона. От тях вече са използвани 16 255 тона.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Мооето скромно мнение е, че истерията с урана в питейната вода е активно мероприятие на собствениците на бутилиращи фирми за минерална вода. Замислете се - минералната вода е истинският отровител на хората. Сега, само в Хасково, държавата ще изкупи милиони пвц-бутилки, за да покаже "грижа" на гражданите. А би трябвало да си поговори по-твърдо с подкупните чиновници от РЗИ-тата.
Някои туристи, които обикалят по Родопите например, а не стоят само на компютъра за да слагат минуси срещу закона за земното притегляне, ще видят огромните дупки по склоновете, в които изчезва добитъка на местното население - това са последиците от варварската руска колонизация - изнесоха и урана и цинка и оловото и златото и среброто и редките и земни елементи без да рекултивират старите рудници, откъдето сега тече отровната радиоактивна вода...
Да изкажем сърдечна и безкрайна благодарност на нашите тройни "освободители"-олонизатори, които като ни освободиха и от урановите ни руди, като ги изнесоха без да заплатят и една обезценена копейка за тях, а на взичкото отгоре изодтавипа ограбените рудници без да ги рек,лтивират и дета нарозът ни сетрови от урановите остатъци от рубладийската колонизаторска дейност...