Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Открита е Епископската базилика на Филипопол

Древният храм ще бъде отворен за посетители в понеделник

7 коментара
Посланикът на САЩ Херо Мустафа по време на откриването. Снимки: БГНЕС

Новата атракция на Пловдив - реставрираната Епископска базилика на Филипопол, бе официално открита в неделя. Тя е уникална по своя мащаб, архитектурно решение и декорация и се нарежда сред най-представителните раннохристиянски обекти.

Обектът е открит в Пловдив по време на спасителни археологически разкопки в периода 1982-1986 г. До 2002 г. е проучена почти половината от сградата, а през 2016-2017 г. е доразкрита изцяло. Общата дължина на базиликата е 82.80 метра, а ширината ѝ е 36 метра, което я прави най-голямата раннохристиянска базиликална сграда от IV-VI век на територията на България и една от най-големите на Балканите. На 20 януари 2018 г. тя беше включена в Индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Базиликата има впечатляваща архитектура - централен и два странични кораба, апсида, нартекс (преддверие) и атриум (открит двор) с колонади. В централния кораб се издигал украсен с мрамор презвитериум - платформа за епископа и духовенството. Базиликата е имала пет входа - три на централния кораб и по един вход на страничните кораби - северен и южен кораб. Вътрешността ѝ била украсена с колони с капители с християнски символи, стенописи и пищни мозаечни подове.

Заради пандемията от коронавирус откриването на древния храм, от който най-впечатляващи са уникалните мозайки, стана с ограничено присъствие на гости. Присъстваха кметът на Пловдив Здравко Димитров, американският посланик Херо Мустафа и президентът на фондация "Америка за България" Нанси Шилър. Дойдоха и всички археолози и архитекти, взели участие в работата по възстановяването на археологическия обект.

Епископската базилика ще бъде отворена за посетители от понеделник, 19 април.

На откриването кметът подчерта специално ролята на екипа от Регионалния археологически музей, воден от Елена Кесякова и Жени Танкова, и на реставраторите под ръководството на доц. Елена Кантарева. Поздравления получи и епиграфът Николай Шаранков, благодарение на когото днес знаем, че базиликата е била дом на епископа на Филипопол още през 4 век.

За финансирането на реставрацията огромна помощ оказа фондация "Америка за България", която съвместно с Община Пловдив започна работа по възстановяването на базиликата през 2015 г.

"Не бива да забравяме заслугата на стотиците доброволци, които помогнаха за разкриването и съхранението на тези чудни мозайки. Признателни сме на бизнеса и гражданите, които се обединиха във фондация "Приятели на Базиликата – Пловдив", напомни Здравко Димитров.

Американският посланик Херо Мустафа направи встъпително приветствие на български, като подчерта колко значим културен и археологически обект е Епископската базилика. Посланик Мустафа цитира на български език строфата "Обичам българските думи, що слушам по поля и друми, обичам хубавите песни и приказките ни чудесни".

"Знаем какво важно постижение е откриването на базиликата и колко икономически ползи ще донесе на Пловдив", заяви още Херо Мустафа.

"Над 50 фирми участваха в този невероятен проект. 49 от тях са български", каза от своя страна президентът на фондация "Америка за България" Нанси Шилър. В словото си тя заяви, че е видяла базиликата за първи път през 2015 година.

"В началото не бях впечатлена, но в един момент археологът Елена Кантарева взе една метла и ми показа образа на най-красивата птица, която съм виждала. Така идеята стана моя кауза", каза Шилър пред гостите. Тя припомни, че всичко, което е постигнато досега, е благодарение на работата "ръка за ръка, камъче по камъче" с Община Пловдив. Двете институции инвестираха в продължение на 6 години над 16 милиона лева в разкриване, реставрация и експониране на над 2 декара мозайки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #7
    Отговор на коментар #4

    Христианството на Балканите идва с ученициге на Хростос, които след смъртта му се разпръкват по цялата Римска империя или още в 1 в. сл. ХР. Константин Велини не го въвежда, а го признава за официална релгия, но без да забранява останалите езически култове. Едва в кр. 4 в. имп. Теодосий го прави единствената официална религия, като забранява езческите култове, но те не отмират веднага. Първите базилика наистина са от нач. на 4 в.

  2. boriana
    #6

    Прекрасен паметник от раннохристиянската епоха в нашите земи. Не ми се иска да политиканствам- но без "Амерка за България" това нямаше да стане. Затова - благодаря!

  3. Dante Alighieri
    #5
    Отговор на коментар #4

    Нека уточним малко детайли, за да не изпадаме в чак такива крайности ;)1, покръстването на българите е завършено от Св. Борис Михаил, а не започнато от него. Народът масово се християнизира много преди царят-светец да започне своята дейност в тази насока, и да завърши един процес, започнал много преди това.2. Св. Константин Велики има сходна мисия със Св. Борис през IV в., когато побеждава войските на Максценций и Лициний, и през 313 г. издава едикта от Медиоланум (Милано), с който легализира християнството

  4. ivancho ivanov
    #4

    Смайващо! Епископска базилика в Пловдив между 300 и 600 год., когато даже не сме стигнали до Балканите! Покръстени сме по времето на цар Борис Първи от 864 год. нататък! Римският император Константин Велики въвежда христииянската религия през първата половина на IV-ти век, около 320-та година! Само около стотина години по-късно грамадна Епископска базиилика в Пловдив, тогава Филипопулис - кой е плащал за нея ако не населението там! Браво на "Америка за България"! Благодарим!

  5. Dante Alighieri
    #3
    Отговор на коментар #1

    Изписано е коректно "апсида", оригиналът е гръцки - αψίδα, втората буква е "пси". Не разбирам къде е проблемът?

  6. Диана Илиева
    #2

    Ами хайде, пак плюйте по “Америка за България”! Такива били, онакива били, а толкова много значими и чисто български каузи са подкрепили, без да имат някаква пряка полза от това.

  7. Асен Тотин
    #1

    Браво, "Медиапул". "Апсида". Точно така се пише. И за да не се оправдавате, буквите "б" и "п" са достатъчно далече една от друга на клавиатурата ви, за да покажат нивото ви на неграмотност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.