Три непознати до този момент стихотворения на Пейо Яворов излизат в книгата "Непознатият Яворов" на издателство "Персей", ръководено от Пламен Тотев.
Те са открити от колекционера Христо Павлов в кофи за боклук по негови думи. Той ги дава за анализ в Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" през миналата година.
Доц. Милкана Бошнакова - историк и архивист и литературният експерт Пламен Тотев правят експертната оценка. Двамата излизат с общо мнение, че това са автентични документи на големия български поет и революционер.
Сред ръкописите са три стихотворения непознати до този момент, четири писма до Тодор Александров в София, до Таньо Николов в Мехомия (Разлог), до Тодор Тодоров в София и до Христо Чернопеев в Мехомия. Има още девет требвания (документ, с който се освобождават четници), четири разписки, един къс от знаме в рамка и едно отделно стихотворение.
Всичките 21 открити документи са от октомври 1912 г. По това време Пейо Яворов е временен кмет на Неркопо (Гоце Делчев) и воевода на чета №15 в Македоно-одринското опълчение.
Освен че са датирани, писмата са и допълнително подпечатани, както и разписките, с печата на Цензурната комисия на Царство България, която действа по време на Балканската война през 1912 г.
"Да се открият в днешно време оригинали на Пейо Яворов е събитие, а когато сред тези оригинали има и стихотворения, това вече е чудо, сензация", казва доц. Бошнакова в коментари пред БНР и БГНЕС. Тя ръководи Българския исторически архив в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и е автор на изследването "Яворов и Македония 1895-1914 г."
Причината е, че редица литературни историци смятат, че Яворов спира с поезията след смъртта на първата си любов Мина Тодорова през 1910 г. в Париж. Новите открития променят изцяло тази представа, коментира Пламен Тотев.
Откритите три непознати стихотворение са посветени на войната.
"И паднах сякаш поразен от гръм –
зарових плачещо лице в земята
и чух със сетни сили чуден звън –
звънът на бойната тръба и на войната…"
Това е част от едно от стихотворенията. Бошнакова разказва, че едното от тях е "много силно антивоенно". Друго е посветено на битката и героите при Ножот. Това е едно голямо сражение през 1907 г. в Македония, когато обединените чети на ВМРО се бият с превъзхождащите ги сили на турската армия, въоръжени с картечници. По думите на доц. Бошнакова това е първото стихотворение посветено на тази битка. Яворов го е написал по молба на воеводата Тане Николов.
Последното стихотворение е озаглавено "На незнайний герой". То е апотеоз на любовта на Яворов към родината му, казва доц.Бошнакова.
"И тук ще стана бучка пръст,
но пак ще съм във теб, родино.
Дори и да не турят кръст,
ти, майко, пак ще помниш мойто име."
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Велик българин !!!!!!