Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Откриването на нови университети може да бъде забранено

Достигнали сме предела на разрастване на мрежата, смята образователният министър

2 коментара
Министърът на образованието Красимир Вълчев и ректорът на УНСС Стати Статев (на заден план). Сн. БГНЕС

Въвеждането на мораториум върху откриването на нови университети и филиали на висши училища ще бъде включен в предстоящите предложения за промени в Закона за висшето образование. забраната за разрастване на университетската мрежа е предложена от Съвета на ректорите и одобрена от Министерството на образованието и науката.

Това стана ясно от изказване на образователния министър Красимир Вълчев в понеделник на национален форум в УНСС за предизвикателствата пред държавните висши училища.

По думите му предложението за мораториума е израз "на общата ни загриженост за репутацията на висшето образование, тъй като по-нататъшното фрагментиране на мрежата е нежелано".

"Заедно със Съвета на ректорите смятаме, че университетската мрежа е достигнала пределното си териториално и профилно разрастване", коментира Вълчев. Според него няма вече толкова потенциал, желание и намерения в толкова много градове за откриването на филиали на висши училища. "Достигнали сме предела на разрастване на мрежата", заяви министърът.

В момента в България има 51 висши училища, от тях държавните университети са 37, а частните са 14. Голяма част от държавните висши училища имат и по няколко филиала. Така например в последните години беше открит филиал на Русенския университет във Видин, а от тази година в Бургас има такъв на Националната художествена академия. Те се откриват с решение на правителството и след получаване на акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Преди година анализ, направен по поръчка на правителството, препоръча свиване на мрежата от университети чрез обединяването им в десетина организации. Целта на окрупняването е по-ефективно използване на средствата за наука, които в момента се разпиляват между всички научни организации. Към момента такова нещо не се предвижда, но по неофициална информация на Mediapool подобно окрупняване ще бъде насърчено с промени в правилата за разпределяне на евросредствата за следващия програмен период, който започва след 2020 г.

Приоритетни специалности

Министърът на образованието коментира в понеделник и широкия профил на повечето университети. Всички те обучават студенти в 200 професионални направления. В последните години правителствата се опитват да направят обучението в отделните висши училища по-фокусирано чрез промяна на начина на финансиране на обучението на студентите, както и с ограничаване на приема в държавните университети по определени специалности.

"Ще продължим с намаляването на приема в професионалните направления "Икономика" и "Администрация и управление", тъй като искаме повече студенти да се обучават в направленията, в които се очаква най-голям недостиг на пазара на труда. Това са инженерните, педагогическите и аграрните специалности. В професионалното направление "Икономика" намаляваме финансирането за висшите училища, които са с ниска оценка, но ще увеличаваме средствата за тези университети, които са с висока оценка. Такива са УНСС и Софийският университет", обясни министърът. Той обобщи, че занапред "икономическите висши училища ще обучават по-малко студенти срещу по-високо финансиране на един студент".

Безплатно обучение

"Предвиждаме с измененията в ЗВО да предложим законова промяна, която да ни разреши да финансираме изцяло обучението в определени професионални направления, между които има голям разрив между бъдещето търсене на пазара на труда и днешното търсене на образование", обясни Вълчев. Той добави, че така ще се забрани на университетите да събират такси в тези професионални направления.

Неотдавна министърът анонсира, че промените в закона ще включват и повече правомощия за ректорите на университети, които ще носят и по-голяма отговорност за развитието на висшето училище, както и за изразходването на бюджета му. Предвижда се също свиване на приема в частните университети, тъй като в момента реално се запълват около 40% от одобрените предварително бройки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #2

    Ако министерство на образованието изготви смислени критерии за акредитация на висшите учебни заведения и се грижи за спазването им - 2/3 от университетите ще отпаднат по естествен път. Но няма да го направи. Не и в това правителство. Твърде непопулярно е, а те много добре знаят, че интелигенцията не е на тяхна страна, за разлика от чокундурите, на които осигуряват прехрана.

  2. Знайко
    #1

    Всъщност, трябва да бъдат закрити поне три-четвърти от т.н. университети. Най-добра дефиниция за тях беше дал незабравимият Жорж Ганчев: "... Никополски филиал на Университета в Турну-Магурели…"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.