Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Откриха площад "Вацлав Хавел" в София с музика и поезия

3 коментара
Снимка: Фейсбук на район "Средец"

Тази вечер официално беше открит площад "Вацлав Хавел" под надслов "Четем и пеем на обновения площад. Това е пространството, образувано от пресичането на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", ул. "Шипка" и ул. "проф. Асен Златаров" в София.

Организатор на мероприятието беше столичният район "Средец" в партньорство със Софийския дискусионен форум, по чиято идея беше именувам площада.

"Преди три години това беше просто безименно място, на което се събираха три улици, имаше автобусна спирка с разкъртени плочки около нея и един разкошен ясен", каза  кметът на район "Средец" Трайчо Трайков по време на церемонията по официалното откриване.

Той припомни дългия път, извървян от районната администрация, за да се превърне мястото в площад.

"Процедирахме градоустройствени промени, така че пространството да получи статут на площад. Внесохме в Столичния общински съвет доклад с предложение за именуване на площада и получихме единодушна подкрепа от всички органи и комисии. Възложихме изготвянето на проект, обсъдихме с хора от кръга на Вацлав Хавел. Съгласувахме с Института за паметници на културата и Министерството на културата. Получихме от Столична община средства за изпълнението на проекта", изреди Трайчо Трайков.

Освен това, по думите му, има още много детайли свързани с настилки, достъпност, електричество, осветление, пейки, табели, портове, препратки към Прага, оформяне на короната на дървото.

Талантливите актьори Стефан Стоянов и Красен Ханджиев прочетоха откъси от пиесата на чешкия писател и драматург Вацлав Хавел "Аудиенция". Тя е написана през 1975 г. в памет на Алфред Радок - изтъкнат чешки драматург и филмов режисьор на ХХ век.

За доброто настроени на присъстващите се погрижиха вокалистката Михаела Мартин и музиканта Пламен Мандаджиев. Те изпълниха песни на Стиви Уондър и Салваторе Филип.

Идеята да се кръсти пространството в центъра на София, където се събират три улици, на името на първия демократично избран президент на Чехословакия, а след това и на Чехия - Вацлав Хавел, е на Петър Стойнов от "Софийски дискусионен форум". Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков я приветства и внася предложение, което е гласувано от Столичния общински съвет през октомври 2020 г.

"Време е София да има места с имена, които символизират цивилизационния избор на България след края на тоталитарната ера", каза тогава Трайчо Трайков.

По думите му личността на Вацлав Хавел е неотлъчно свързана с понятията свобода и демокрация и той е едно от лицата от Източния блок, допринесли най-много за падането на режима във всички тоталитарни страни.

Вацлав Хавел е един от най-ярките символи на съвременния Европейски съюз, на обединението на Източна и Западна Европа.

Роден е на 5 октомври 1936 г. Започва да пише В началото на 60-те години на ХХ век започва активната си гражданска позиция и става особено активен след избухването на Пражката пролет през 1968 г., когато съветските такове прегазват Чехословакия.

През 1977 г. ангажиментът му към Манифеста за човешки права Харта 77 донася на Вацлав Хавел световна слава, като лидер на опозицията в Чехословакия. Следва арест.

"Нежната революция" от 1989 г., когато Чехословакия се отърсва от комунистическата диктатура, изстрелва Хавел на гребена на вълната. Той става последния президент на Чехословакия (1989 - 1992) и първия президент на Чехия (1993 - 2003) и повежда страната към многопартийна демокрация.

По време на неговото 13-годишно управление страната преживява бурни промени, включително отделянето на Словакия, което той не одобрява, приемането в НАТО и започването на преговорите за членство в Европейския съюз, които приключват успешно през 2004 г.

Преди да се захване с политиката Вацлав Хавел е спечелил слава с пиесите и творбите си, които са преведени и в чужбина. Това, което никога не губи е свободата си.

"Десният догматизъм с неговата нетолерантност и догматична вяра в общи поучения ми пречи по същия начин, както и левите предразсъдъци, заблуди и утопии. Отказвам и винаги съм отказвал да се причислявам към десницата или левицата. Стоя извън тези политико-идеологически фронтове и съм независим от тях. Пазя своята свобода дотолкова, че без притеснения да имам за всичко собствено мнение и да не се чувствам ограничен от свои предходни самоограничения. Приемам дадено мое мнение да изглежда "левичарско", друго - "десничарско". И да си призная - все ми е едно", казва приживе Хавел.

Той умира на 18 декември 2011 г. на 75 години. На следващата година в негова памет летището в чешката столица е преименувано и от 2012 г. носи името "Вацлав Хавел".

През 2016 г. в Киев променят името на един от булевардите в украинската столица в чест на Хавел, а също така има и спирка на скоростен трамвай с името на чешкия дисидент.

В началото на октомври 2016 г. във вътрешния двор на Националния театър в Прага се появява площад "Вацлав Хавел".

Най-новата сграда на Европейския парламент също носи името на първия чешки президент.

Сега "Софийски дискусионен форум" са подхванали нова инициатива. Събират средства за поставяне на синтеза "Сърце" - същият като в Прага, дело на чешкия скулптор проф. Гебауер, под ясена на площада.о.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мисисипски
    #3

    Чудесна новина! Спомням си началото на деветдесетте години. Когато ставаше дума за Вацлав Хавел журналистите отТруд,24 часа,дума и прочие гнусни издания винаги пишеха "Драматурга Вацлав Хавел". Човека беше президент на Чехословакия,после на Чехия но "Драматурга та Драматурга. Да се чудиш дали в КГБ "драматург" не се използва като псувня.

  2. ефрейтора
    #2

    Към Вацлав Хавел , разбира се , с респект . Но обикновено това са реципрочни действия , а такива нема . Ако съм пропуснал нещо , поправете ме .

  3. асен
    #1

    чудесно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.