Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирми на Домусчиев в авангарда на протеста срещу по-скъпия ток

Енергийният регулатор отсрочи отлагането на новите цени, Борисов вече не вижда основания бизнесът да стачкува

3 коментара
Фирми на Домусчиев в авангарда на протеста срещу по-скъпия ток
  • Русе
  • Казанлък
  • Русе
  • Русе
  • Русе
  • Казанлък
  • Казанлък
  • Казанлък
  • Казанлък

В едночасовия петъчен протест на бизнеса срещу новите по-високи цени на тока се включиха над хиляда предприятия, по данни на Българската стопанска камара, като в авангарда на демонстрациите и шествията бяха фирми, контролирани от председателя на Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ) Кирил Домусчиев, който се появи преди протеста по Нова телевизия със стикер на сакото "Ден на траур за българската икономика".

По-късно стана ясно, че окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране за отлагането на поскъпването на тока с месец ще бъде взето във вторник – 30 юни, когато е последният възможен срок за подобна мярка. Причината за отсрочката е, че приетата на 25 юни законова поправка за удължаване на стария регулаторен период до 1 август не е била публикувана в Държавен вестник, съобщи председателят на регулатора Иван Иванов

"Този протест е прецедент в българската история, досега такова нещо не се е случвало. Досега протестираха синдикати, а сега - работодатели заедно със своите служители. Това ще е ясен знак, който искаме да дадем, че в системата на енергетиката трябва да има сериозни реформи", заяви Кирил Домусчиев и допълни, че "протестът е срещу статуквото и неправенето на реформи".

Макар от БСК да обявиха, че при протеста на бизнеса ще бъдат изключени 160 мегавата мощности като знак на недоволство срещу двойното увеличение на таксата "задължение към обществото", шефът на "Електроенергийния системен оператор" Иван Йотов обяви пред БНР, че между 11 и 12 часа, когато беше стачката, товарът на енергийните мощности е намалял с 46 МВ.

Отново по данни на четирите работодателски организации, застанали зад протеста, в него участват над 160 000 души в 34 града.

В Бургас в протеста се включиха близо 70 работника от "Български морски флот“, контролиран от Домусчиев, и от завода за вентилационна и горивна техника "Спартак“.

С плакати "Няма да плащаме кражбите в енергетиката“, "Ден на траур за българската икономика“ и "Спираме работа днес, за да не затворим изцяло утре“ работници от БМФ протестираха пред входа на бургаското пристанище “Запад“.

До 30% от работещите 85 души в "Спартак“ ще бъдат съкратени, ако се повиши цената на тока, каза председателят на Съвета на директорите в предприятието Кирил Яков, цитиран от БНР.

В три предприятия в Разград, чийто футболен отбор "Лудогорец" е собственост на Домусчиев, се включиха символично в протеста, тъй като режимът им на работа не може да бъде прекъсван. Пред заводите излязоха част от работниците, закичени със стикери "Ден на траур за българската икономика", други останаха да наблюдават работата на машините.

Сред протестиращите бяха служителите на фирмата за производство на ветеринарни субстанции "Биовет - клон Разград", чито шеф на надзора е Кирил Домусчиев. Изпълнителният директор Теменуга Газдова обясни, че увеличението на цената на тока ще се отрази на себестойността на продукцията и конкурентноспособността на фирмата на международните пазари. Ще се спрат и планирани инвестиции и увеличения на заплати, а може да се наложат и съкращения, допълни тя.

В съседното предприятие "Антибиотик-Разград" цената на тока формира 25% от себестойността на продукцията, по думите на неговия директор Димитър Папазов. Това ще доведе до липса на рентабилност на продукцията, ние сме последните оцеляващи в отрасъл фармация, каза той. Според него има резерви в енергетиката, които трябва да се използват, за да не се увеличава цената на електроенергията.

Символично в протеста се включиха и работниците от завода за пилешки продукти „Пилко", част от компанията „Амета Холдинг" съобщи техеният шеф Любо Лозанов.

Около 2500 човека излязоха на протестно шествие в Стара Загора. Против готвените промени в тарифите в електроенергийния сектор се обявиха над 100 фиpми. С плакати "Да на реформите, не на кражбите в енергетиката" и същите като на останалите места лозунги протестиращите тръгнаха от Индустриалната зона на Стара Загора. Много повече бяха желаещите да се включат в протестта, но решихме да не създаваме излишен хаос и да не блокираме движението, коментираха организаторите, цитирани от Дарик радио. Старозагорският бизнес смята, че ако сектор енергетика не се реформира, то всички предприети мерки са спекулация.

Представители на всички смолянски предприятия също протестираха срещу вдигането цената на тока за индустрията. Около 600 човека се се събраха пред сградата на Община Смолян с искане да не се повишава цената на тока.

Провелите се протести предизвикаха остра реакция от страна на премиера Бойко Борисов, който пръв подкрепи недоволството на работодателите и натисна правителството и парламента за пожарни мерки, които да ограничат скока на цените.

Борисов, който преди седмица обяви, че и той ще стачкува с предприятията, в петък посочи, че работодателите нямат основание да недоволстват, след като вече са предприети мерки за намиране на резерви за съкращаване на разходите в държавната енергетика, на които управляващите се надяват за задържане на цената на тока преди местните избори през октомври.

"Те самите работодателски организации бяха при мен и видяха моите аргументи, че правим всичко необходимо да изчистим и енергийната система и от повече харчове, течове, да направим така, че да не се вдига накрая цената не само за потребителите, а и за самата индустрия, да не намалим нейната конкурентоспособност", заяви Борисов пред журналисти в Брюксел, където участва в срещата на лидерите от Европейския съюз.

"Само вчера сме изпратили с Томислав Дончев над 330 договора за ВЕИ-та, които са направени по програмите за селските райони. Те с държавни пари или с европейски пари, които са заявили, обаче, че са техни, са правили такива паркове и би могло регулаторът със стара дата да им събере парите, които са получили и съответно може да наложи най-тежките санкции", обясни министър-председателят.

Шефът на енергийния регулатор Иван Иванов каза, че комисията е имала готовност още сега да обяви отлагането на решението си за цените на тока, ако поправката, позволяваща това, е била публикувана в Държавен вестник. "Но в момента няма правно основание да се произнесем, тъй като правният акт не е действащ към момента и отсъства в правния свят. Във вторник, ако бъде публикувана поправката в Държавен вестник, ще се произнесем”, каза Иванов.

Заявените от управляващите намерения са до края на юли да се предприемат действия за намаляване на разходите в държавната енергетика, да се орежат количествата ток от вятърни и слънчеви централи, въведени в експлоатация в нарушение, както и да се свалят цените на онези ВЕИ, които са надписали инвестиционните си разходи или не са посочили, че са ползвали евросубсидии. Това трябва да промени основата за изчисляването на цените от КЕВР и да не се стигне до планираното поскъпване с 2 процента за бита и между 13 и 20 на сто за бизнеса заради вдигната такса "задължение към обществото".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Oanis
    #3

    Токът от ВЕИ да се изкупува само при нужда. стига сме хрантутили около 140 депутати, Прокопиев,Златев,Бориславова, Вълканов с милиони. Видяхме и заплатите в сектора. Стига с този грабеж на "богопомазаните".

  2. Борето от София
    #2

    Чета отразяването на същата новина в други електронни издания, както и в ефирните телевизии. Заглавия гръмки: "НАД 1000 ГОЛЕМИ ПРЕДПРИЯТИЯ били затворили..."

    Абе, чакайте малко, бе. По дефиниция голямото предприятие трябва да има повече от четвърт К персонал, както и от определен оборот нагоре... Ако са на минималните изисквания не могат пак да ударят дори 500 бройки :)

    Иначе, ако трябва да "теоретизирам" по същество, проблемите в енергетиката на Република България от много отдавна и с една дума

  3. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    Цените не са най-високите в Европа и е крайно време да се понамали тази скрита субсидия. Да бяха инвестирали в по-икономични технологии вместо във футболни отбори, примерно. Иначе излиза, че работещите хора чрез данъците си финансират фабриките на Киро О л и г о ф р е н а (например). А той сега протестира, щото щели да го финансират по-малко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.