Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отлагането на реформите е разочароващо, свиването на разходи е правилно

39 коментара
Отлагането на реформите е разочароващо, свиването на разходи е правилно
Според икономиста Стив Ханке, познат у нас като "бащата" на валутния ни борд, българското правителство води правилна политика, като планира орязване на бюджетните разходи. Той обаче е разочарован от отлагането на реформите в здравния и социалния сектор.

В интервю за БНР той заявява, че данните за състоянието на страната "изглеждат сравнително добре". "Най-важното е, че новото правителство взе решение за намаляване на държавните разходи по начин, който да направи обществения сектор по-ефективен. Полагат се усилия да се изпреварят проблемите, нямате натрупани големи дългове, нито сериозни дефицити", посочва той.

По повод предстоящата актуализация на бюджета и неофициалната засега информация, че кабинетът смята да извади пари от фискалния резерв, тъй като очакваните приходи ще са с 2 милиарда лева по-малко от планираното, проф. Ханке казва: "Фискалният резерв се пази, за да се ползва в случай на спешни нужди. И семействата заделят пари за черни дни. Ако дойдат лоши времена, имат спестявания, които да ползват. Докато пари от фискалния резерв се ползват временно, а след това средствата се връщат там, не виждам проблем."

Като цяло вижданията на финансовия министър Симеон Дянков за това какво трябва да се направи в България, съвпадат с моите, отбелязва Стив Ханке, който ще има среща с Дянков във Вашингтон.

"Онова, което ме разочарова, е, че правителството не бе способно досега да форсира реформите в здравната система. Нещата там трябва да се променят. Колкото по-скоро, толкова по-добре. Същото се отнася и за социалната сфера. Не виждам достатъчна решимост за предприемане на спешни промени в тези области. Другото, което повтарям още откакто бях съветник на президента Стоянов, е, че най-сериозният ви проблем е корупцията. Всяка мярка, която води до по-малко намеса на държавата в реалната икономика, а и до прозрачност, автоматично би свила и корупцията. Това определено ще ви донесе и огромни ползи."

По повод обсъжданото вдигане на ДДС, Стив Ханке казва, че това е "много лоша идея. "Ако ви трябват пари, режете държавни разходи. Това трябва да е посоката. Поуката от случващото в Гърция е съвсем ясна - харчовете на държавата и социалните разходи излязоха извън всякакъв контрол. Гърция е сравнително бедна страна сред тези от Евросъюза, а като влязоха и в еврозоната решиха, че могат да харчат за социални нужди толкова, колкото и богатите държави. Направиха го и сега са в банкрут. Не може да обещаваш на хората социални придобивки, които нямаш с какво да платиш", заявява икономистът.

По думите му в подобна ситуация "правителството просто да признае - не можем да си позволим това или онова, нямаме пари. По-добрият вариант е този, който се предприема в България. Вместо вдигане на ДДС, режете разходи".

"Просто предупреждавам - трябва да продължавате да контролирате държавните разходи, да ги съкращавате, за да не се подхлъзнете по пътя на Гърция."

"Аз съм по-скоро песимист, че Европейският съюз ще постигне стабилен икономически растеж за известно време напред. Основната причина е, че държавният и общественият сектор е твърде голям и неефективен във всички европейски икономики. От друга страна, структурата на частния сектор не е много добра, не са достатъчно гъвкави", казва проф. Ханке.

Според него мащабният пакет в размер на 750 млрд евро, одобрен преди дни от ЕС, "ще осигури временна стабилност като бинт, който да превърже раната, но няма да я излекува".

"В случая с Гърция помощта, която ѝ се отпуска, не е обвързана с необходимите реформи там. Няма начин те да успеят да си платят дълговете, които са натрупали. Основното обаче е, че трябва да се направят мащабни реформи. Икономиката им е от съветски тип, който не работи. Нужна е икономическа революция. Ако не предприемат решителни стъпки, няма да постигнат нищо", е мнението на проф. Ханке.

Той прогнозира, че еврото ще издържи на натиска и "ще го има поне в обозримото бъдеще".

"Това, което наблюдаваме, не са проблеми на единната валута. Проблемът е в липсата на стабилно фискално управление - нещо, което бе допуснато в някои от държавите от еврозоната", казва Стив Ханке и допълва, че "България е в много по-добра форма", тъй като "валутният борд и стегнатата фискална политика, която се води през последните години, са своеобразни котви на стабилност".

Стив Ханке смята, че твърде големите държавни разходи, както и многото и високи данъци "ще задържат икономическия потенциал на Европа за дълго време, от две до пет години".

"Нещата ще се подобрят, само ако се направят реформите. Иначе може ЕС никога да не се върне на стабилното ниво на развитие отпреди кризата", смята икономистът.

За България той казва, че най-доброто, което може да направи, е да се заеме сериозно с реформите, да следва стегната финансова политика. "Така ще задържите интереса на чуждите инвеститори. Това е добрата страна. Лошата е, че повечето от чуждите ви инвеститори са от Европа. Преките инвестиции у вас се сринаха до нива отпреди няколко години. Търговията и износът ви също са пряко обвързани с ЕС", напомня Стив Ханке.

Според него не е невъзможно българската икономика да излезе от рецесията през тази година. "Управляващите в България планират известен икономически растеж, но не и бум. Аз смятам, че ще има известно възстановяване на икономиката ви през тази година, но не и рязък скок. Когато се намираш в криза като тази, не е много логично да правиш дългосрочни прогнози. Никога не може да предвидиш какво ще се случи, ако изникне неочакван проблем заради Гърция например, което може да се случи. Ако там нещата станат много зле, това със сигурност ще промени очакванията на Европа, а и на Балканите", заявява Стив Ханке.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стив Ханке
    #40

    .

  2. алга
    #39

    Социалната сфера е толкова зле в България , че не виждам какво ще орежат още, ограбиха пенсионерите, а новите няма да се появят скоро както изглежда у така,че да не се безпокои много Г-н Ханке, по-скоро п.трябва да отпуснат пари за нови гробеща, че не стигат

  3. проф.mangomahlata
    #38

    което е гаранция за провал !

  4. tt
    #37

    и не много оптимистичен анализ на ситуацията в България.ЕС също не е пожален от бащата на валутния борд.Дянков , ако можеше да се научи на подобен сдържан изказ, цена нямаше да има.Ама то стилът, това е човека.

  5. Роси
    #36

    Радвам се, че и аз така си представям нещата. Другата ми радост е, че правителството чу трезвите гласове отдясно и не направи глупост с ДДС-то. А иначе, много ми е мъчно за ЕС. Големи реформи ги чакат, ако могат. Да четат тук какво се направи през 1997 - 2001 и да се учат. Богатството не е нещо безкрайно, трябва да се работи непрекъснато, и то да се остави частната инициатива да движи нещата, а не да и се слагат безкрайни бюрократични рамки - директиви, правила, ограничения... Иначе - соц - ние сме го виждали...

  6. boby1945
    #35

    и ще дърпам ушетата на този дето не е научил урока ........

  7. BRAVO!
    #34

    някой чете в Медияпуууул ?!

  8. Стефан
    #33

    собствената си Америка и собствените си копелета.За Европа да не бере грижи.Макар и доминион на САЩ,тя сама ще се управи

  9. ГЕОРГИ
    #32

    Доходи от интернет. РЕГИСТРИРАНЕ: 1.Отивате на посечения от мен линк : http://www.cashfiesta.com/php/join.php?ref=GVelkov 2.Отивате на графа Member и от там кликвате на логинг. 3.Намирате графа Download. От там изтегляте една малка програмка,

  10. Прозрял
    #31

    ,,,,,,,,,,,,,,,,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.