Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отношенията със Северна Македония влизат в още по-остра криза (Обновена)

Захариева: Връзката на Скопие с Русия и Сърбия не е скъсана; Каракачанов заплаши, че ще станем като Гърция

71 коментара
Кадър от протест на ВМРО - ДПМНЕ в защита на Гоце Делчев, сн. БГНЕС, архив

Отношенията между България и Северна Македония навлизат в още по-остра криза, след като Скопие реши да върне сръбския език в училищните програми и да открие културен център на Сърбия.

"Това опровергава някои от мненията, че тази връзка (на Скопие-бел.ред.) с Русия и Сърбия е била скъсана някога. Идеологията на македонизма е създаден от тези две държави. Тя си е абсолютно актуална, те си я обичат и е прегърната и днес", коментира вицепремиерката и външна министърка Екатерина Захариева.

Тя посочи преди бТВ, че не е изненадана от решението на македонските власти. 

Не знам дали е провокация към България, каза в отговор на въпрос Захариева. 

"Всички партии там всъщност по тази тема са абсолютно единодушни, както и по темата за България, колкото и да има различни нюанси понякога. Едните са малко по-остри, другите не чак толкова. Тук нямат различие. Идеята за езика да се сближи със сръбския и да се отдалечи от българския", допълни Захариева. 

Темата за България е основна част от политическия дебат в Северна Македония. Опозиционната проруска партия ВМРО-ДПМНЕ организира улични протести срещу каквито и да е отстъпки за България и поиска оставката на социалдемократа премиер Зоран Заев. 

След българската блокада Заев също втвърди тона към България.

Според американски и европейски дипломати обаче решението на София да блокира началото на преговорите на Северна Македония за присъединяване към ЕС дава възможности на Русия да  засили влиянието си в региона.

Преди ден вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов вече традиционно нападна Скопие заради решението за сръбския език с язвителен език и подигравки. 

Този курс сега бе продължен и от Захариева. 

Каракачанов заплаши македонците, че ще станем като Гърция 

В петък Каракачанов коментира, че "с Македония ще водим или честен диалог, или можем да си водим диалог през следващите 28 години, както го водиха Гърция".

"В Скопие погрешно смятат, че след няколко месеца ще се случат други неща – примерно, че ще се смени председателството на ЕС и начело ще застане Словения, която като балканска държава е по-заинтересована да развие този процес. Другото, на което разчитат, е, че в България ще се промени политическата конфигурация, че в САЩ ще има нова администрация и, едва ли не, някой от Щатите или от Европа ще притисне българското правителство и то ще клекне. Мисля, че за пореден път се лъжат дълбоко", каза Каракачанов

Според него по темата Македония 84 процента от българското население е на едно мнение.

Депутатът от ВМРО доц. Милен Михов коментира от своя страна, че причината за реакцията на Каракачанов е "стара травма".

По думите му изграждането на Сръбски културен център в Скопие и изучаването на сръбския език в македонските училища е продължение на една дълга политика, която се води от всички партии в западната ни съседка.

"Ще припомня, че предходните години големите сръбски празници се отбелязваха във Вардарска Македония. Проектът Скопие 2014 включваше и бяха изградени култови сръбски сгради от времето на Втората световна война. В момента върви строителството на Офицерски дом, символ на сръбската армия", каза депутатът от ВМРО пред бТВ.

Заев вярва в решение без оспорване на идентичността и езика 

На този фон македонският премиер Зоран Заев коментира, че вярва в решение без оспорване на македонската идентичност и език. 

За македонската идентичност и език нито е било разговаряно и преговаряно, нито ще се разговаря и преговаря. Може да получим още 100 ултиматума, още 10 пъти вето и блокада, за тези въпроси няма да разговаряме, каза Заев, цитиран от "Независен весник".

Аз очаквам от България чисто признаване на македонската идентичност и език, добави той. 

Заев призова опозицията "да работят заедно, за да удвоят успеха". 

Миналата година България блокира началото на преговорите на Скопие с ЕС, като не подкрепи преговорната рамка на Северна Македония. Скопие отказа да се съобрази с българските изисквания и да подпише нов документ към неработещия Договор за добросъседство от 2017 година.

София не успя да убеди и всички страни членки в правотата на претенциите си към Скопие и така те не бяха заложени в рамковата позиция.

"Преговорите да се фокусират върху реформите, а не върху историята"

В петък вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров коментира, че  преговорната рамка на Северна Македония за присъединяване към ЕС трябва да се фокусира върху напредъка в реформите, а не историята да заема централно място в нея.

"Преговорната рамка е въпрос, по който заради съседна България няма консенсус между страните членки. Ако историята заеме централно място в нея, тогава се поставя въпросът дали и в каква степен такъв процес ще се европеизира или балканизира", каза Димитров.

"Напредъкът в бъдещата преговорна рамка трябва да зависи от това колко успешно прилагаме и имплементираме европейските директиви, колко успешно се борим с корупцията, доколко са свободни медиите, а не от това, колко и какво казва комисията по исторически и образователни въпроси с България", добави той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #71
    Отговор на коментар #66

    И ние така научихме руски език в България :)

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #70
  3. Мюнхен
    #69
    Отговор на коментар #53

    Абсолютно точна констатация. Аг. Иван- доброволен секретен сътрудник на комунистическата Държавна (не)сигурност е политик от миналото, политика, основана на миналото, т. е. на историята и на броенето на дати, събития, бунтове и пр. Този метод е отречен отдавна в Европа. Но пък, когато приемат РСМ в ЕС, какво ще прави аг. Иван? С каква "работа" ще се захваща, ще стане напълно излишен, няма да има и мющерии за паспорти.

  4. Мюнхен
    #68

    А тук връзката с Русия скъсана ли е? Не е изобщо, от 1878г. е така. И къде по света отношенията се изграждат на базата на историята? Ако беше така, Германия и Франция нямаше да са приятели, а още щяха да се карат за Елзас и Лотарингия, Румъния и Унгария- за Трансилвания, Германия и Полша- за историческите немски земи в Полша и т.н.

  5. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #67
  6. dimitardi100
    #66

    В изучаването на сръбски език в училищата, като чуждестранен, няма нищо страшно, точно обратното. Така както се учат чужди езици като английски, френски и немски, се учи и сръбски и това е още едно доказателство, че този език е чуждестранен за Македония .

  7. Филка Русофилка
    #65
    Отговор на коментар #63

    Димитър Хоматиан (1165-1216-1236), Охридски архиепископ на „Юстиниана Прима и България“ пише за св. Климент Охридски: „Този велик наш отец и светилник на България бил по род от европейските Мизи, които народът обикновено знае и като Българи. Те били изселени в старо време от военната сила на Александър от разположения край Бруса Олимп към Северния океан и Мъртвото море, а след като минало много време, със страшна войска преминали Дунава и завзели всички съседни области: Панония и Далмация, Тракия и Илирик, а и голяма част от Македония и Тесалия. Пpeпoдoбният мъж вoдeл пpoизxoдa cи oттaм“

  8. milan
    #64

    РСМ пусна в ход заплахата, че ако България не се подчини на "античките", те ще се сближава със Сърбия срещу България. Но, така само си осигуриха гръцкия сценарий-вето за 28 години. Целта на Сърбия е, да влезе в ЕС преди РСМ, така глупавото агне,само скача в устата на вълка. РСМ не е държава,а територия и продажните,и инатливи, уж политици, тласкат хората живеещи там в проблеми.Русия,вярна на принципа разделяй и владей", само това и чака.ЕС и САЩ трябва да притиснат РСМ, не България,защото рискуват това поведение на скопските управници, да се повтори.

  9. Will Amorosian
    #63

    Митът за Мизия, Тракия и Македония като български области продължава да мъти главите на много хора. В интерес на историческата истина трябва да се отбележи, че те са римски провинции, по времето, когато волгарите са една татарска орда подвизаваща се из руските степи.

  10. Zlatan
    #62

    Комент. 56

    В интервюто ръководителят на гръцката диполомация изтъкна подкрепата на страната за европейската перспектива на региона. "След Солунския дневен ред Гърция твърдо вярва в европейската перспектива и на Западните Балкани, и конкретно сега за Северна Македония и Албания. И тъй като сме приятели и на България, и на Северна Македония, ние ще се опитаме да улесним решаването на техните различия по всеки начин, по който можем. Ние вярваме, че имаме общо бъдеще заедно, всички страни на Балканите",

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.