Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отново се обмисля директен достъп до лекар специалист срещу заплащане

БЛС предлага клиничните пътеки да не отпадат, а да бъдат преработени

13 коментара
Отново се обмисля директен достъп до лекар специалист срещу заплащане

Директен достъп на пациентите до лекар специалист срещу заплащане, без да минават през джипито, и гарантиран достъп до първичен и втори - контролен преглед с едно направление, предлагат от Българския лекарски съюз.

 

Председателят на съюза д-р Цветан Райчинов коментира в сряда, че лекарите и здравната каса са постигнали съгласие по тези предложения и, ако те бъдат записани в Националния рамков договор, могат да влязат в сила от следващата година.

 

Ако това стане, пациентът ще може директно да се обърне към лекар-специалист, без преди това да иска талон от личния лекар. За целта той ще трябва да си плати цената на прегледа, който сега се поема от Здравната каса, но пък няма да чака. Става въпрос за около 25 лева, от които 20 лева може да бъдат поети от пациента, а пет лева от НЗОК или пълната сума да бъде поета от пациента.

 

Така болният ще може да прескочи част от веригата, но след това да продължи да се лекува с правата си на здравноосигурен – т. е. да влезе за лечение по клинична пътека в болница без да плаща или да му се направят изследвания, поемани от НЗОК.

 

Идеята да се даде директен достъп на пациентите до специалист се върти отдавна, но до момента не намира реализация.

 

Лекарите предлагат от първичен и вторичен преглед да се премине на амбулаторен случай, който да включва един първоначален преглед и втори преглед в рамките на 30 дни от първия, който може да бъде назначен по преценка на лекаря-специалист или по желание на пациента. При сегашната система не всеки пациент може да отиде на вторичен преглед, тъй като НЗОК заплаща ограничен брой вторични прегледи на специалистите. Сега вторичните прегледи не трябва да надхвърлят 50 на сто от общия брой на отчетените през месеца първични прегледи. Така един лекар може да осигури повторни прегледи само за половината си пациенти. Предложената от БЛС промяна цели съотношението първичен-вторичен преглед да стане 1:1 като цената, заплащана от НЗОК за “амбулаторния случай“, да бъде 25-30 лева.

 

Лекарският съюз приема предлагания за догодина бюджет за здравеопазване, който е същият като тазгодишния. Оттам обаче имат забележка, че в приходната част на бюджета на НЗОК не са отразени по-високи приходи заради увеличението на минималната работна заплата. От БЛС смятат, че би трябвало да постъпят около 120 млн. лева повече от здравни вноски.

 

От БЛС не приемат предложението на здравния министър клиничните пътеки да отпаднат като метод на плащане в болниците догодина като подготовка за въвеждането на диагностично свързаните групи. Оттам предлагат клиничните пътеки да се запазят, но да бъдат преработени, като някои от тях бъдат разделени според тежестта на заболяванията.

 

Освен това оттам предлагат на всеки шест месеца от болниците да се събира информация за хоспитализациите и вида заболявания на пациентите извън основната пътека, както и какви разходи за лекарства се правят. Според БЛС именно така системата трябва да се подготви за въвеждането на диагностично свързаните групи, а не чрез отпадането на клиничните пътеки, както предлага здравния министър.

 

От Лекарския съюз сигнализираха, че от началото на следващата година в сила влиза текст от Закона за здравното осигуряване, според който осигурените лица са длъжни да представят валидна електронна здравноосигурителна карта. Изработката на електронна карта обаче беше отложена във времето и поради това от БЛС предлагат тази разпоредба да се отложи. От Здравното министерство обаче искали тя изобщо да отпадне и да не бъде обвързана със срок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Защо Здравното министерство не иска електронните карти за здравно осигурените!?Лесно е да се отговори:Защото не им "изнася".Така всеки пациент ще знае с каква сума разполага и каква здравна услуга може да си позволи.Крайно време е да станем европейци и да си потърсим правата.Стига с тези думички!Солидарност и супсидиарност-те само прикриват измамите и кражбите от джоба на всеки от нас-редовен гражданин на РБългария.

  2. Анонимен
    #12

    11: Не ми оплаквай сестрите и санитарите с малките им заплати. Те ги компенсират по друг, безскрупулен начин. Предлагахме на няколко души от тяхната прослойка по 7лв чисто на ден да идват по два пъти на ден за 0.5 час за обслужване на възрастен човек. Търсехме хора, които работят или живеят в квартала. Мислиш ли, че някой се съгласи?! НЕ. На съседа с подобен проблем направо му поставиха условие да им купува 1. градска карта за транспорт, да им 2. отпуска дневни за храна и да 3. ги осигурява. Човекът изчисли, че ще му трябват около 650лв. чисто за тази услуга и се отказа.

  3. Анонимен
    #11

    Тогава да спреме да внасяме осигуровки, пак си излиза че всичко си е платено. Ако не оставиш некой лев и сега не си мърдат пръста, нещо да помогнат.Значи да си дойдеме на думата плащаме си данък здраве, както плоския данък, нали? Едно по едно всичко ше им стане платено. А парите ше стигнат ли до лекарите с 450лв. и сестрите дето са с по 360-380лв. заплата, за санитарите да не говорим 190лв./ чисто/, защото са на минимална запалата. Няма такъв ужас за всички, само тия от НЗОК и лекарския съюз са доволни, от парите си де!

  4. Анонимен
    #10

    Какви са тези тъпотии?!Сега първичния преглед и в рамките на 45 дни/ вторичен преглед/ всеки прегледал се при специалист не заплаща, само дето трябва да се нареди и преди това при личния лекар, за направление. В болниците изследванията се поемат и сега от здравната каса/само най-елементарните разбира се/,за останалото ни дерат като животни/.Какви са тези още по-сложни измишльотини, дето се предлагат, те са още-по безумни и от сегашните? Пак искат доплащане, защо не се въведат лични сметки и всеки

  5. Анонимен
    #9

    Няма бездънна дупка на касата. Има пациенти, които 10 години не са внесли нито лев за осигуряване, сега, като се разболяха, платиха по 100-200 лева, станаха осигурени и сега теглят от бездънните възможности на здравната каса.Всеки месец в една лекарска практика отпадат по 10-20 души като неосигурени, осигурени стават 2-3 - тези,на които им се открият хронични заболявания, за които се изписват лекарства с намаление- и стават постоянни ползватели, а касата все повече затъва в разходи.Така в един момент

  6. Анонимен
    #8

    На тоя, дето не дава да сравняваме заплатите на лекарите с тези в Европа ще кажа, че скоро ние ще ходим в Европа, и там ще намерим нашите лекари, но по европейски цени.Помислете само- заплата на лекар в Общинска болница- 450 лв., заплата на продавачка в Практикер- 650 лева.Защо ли бягат лекарите.В моя град лекарите и сестрите чакат заплатите си за м.юни

  7. Анонимен
    #7

    Миналата година минаж през джипито заради проблем с ухото и платих 2.40лв. След което всеки път, щом влизах при специалиста по УНГ (4-5 в порядъка на 10ина дни) плащаж по още 2.40лв. Общо = 12 между 14.40лв. Как си я представя БЛС за вбъдеще: Всеки последователен път щом вляза при спеца да плащам по 20-25 лв? Значи миналогодишната "услуга" ще ми коства 100-125лв???????? Я, да се разкарат в Европата и там да обират тези парси (ако могат, разбира се).

  8. Анонимен
    #6

    Ако питаме лекарския съюз, пациентите направо всичко да си плащат. Ами откъде пенсионери и други социално слаби и безработни и хора с ниски заплати ще вземат пари за да платят 25 лева за преглед. Ами че то това си е цената на един платен преглед сега. Тогава защо ни е Здравната каса и защо да се осигуряваме здравно. В голямата част пациентите решават здравния си проблем с посещението при лекаря-специалист и много малка част стигат до болница. Така, че нека да не се оправдава ЛС че пациентит щяли

  9. Анонимен
    #5

    То е ясно, че сегашното ограничение на направленията е заради липса на пари. По-добре е да си платиш директно на специалист и да прескочиш джипито, отколкото достъпът ти до специалист да е блокиран.

  10. Анонимен
    #4

    Не е толкова лошо предложението, защото не плащаш като за частен прегледа , а намаляваш пътя на лечението си с една стъпка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.