Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпада намаляването на данъка с признати разходи

35 коментара

Нормативно-признатите разходи ще отпаднат, ако се въведе единната данъчна ставка за облагане на доходите на физическите лица. Това е било обсъдено в понеделник на изнесеното правителствено разширено заседание в Евксиноград, ден след като бе оповестено прилагането на 10-процентен плосък данък от 2008 г.

Представената в неделя идея не беше конкретизирана, като бе обяснено, че тя ще бъде разработена при подготовката на данъчните закони за догодина.

Ден по-късно източници от правителството коментираха, че вероятно въвеждането на един налог за  всички доходи ще доведе до отпадането на нормативно-признатите разходи, с които се намалява основата за облагане.

В момента преди изчисляването на данъка върху доходите на физическите лица от годишната сума на приходите се приспадат нормативно признатите разходи – най-ниският процент е 10 и той е за договорите за управление. 35% са разходите, които се признават за гражданските договори. За занаятите, които не се облагат с патент за данъци, се признават 50 % от годишния доход. Най-висок е процентът за авторските и лицензионни дейности и селскостопанска дейност, който от 2007 година стана 70 процента.

Въвеждането на плоския данък през 2008 г. не е нова идея, коалицията взаимства опита на държави от Централна и Източна Европа и тази мярка ще генерира по-голям финансов ресурс в бюджета, каза на пресконференция след заседанието в понеделник Станишев. По думите му това ще доведе и до "изсветляване" на доходите на физическите лица.

Ще търсим максимални гаранции за хората с по-ниски и средни доходи, които не бива да бъдат ощетени от въвеждането на плоския данък, каза още премиерът. Той обеща, че точната формула за облагане ще стане ясна след консултации с бизнеса. Нужно да се вдигнат осигурителните прагове, допълни той.

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България заявиха по-рано през деня, че ще излязат със своя схема за промяната в структурата на осигурителната тежест.

Според министър-председателя  трите партии от коалицията имат воля за намаляване на осигурителната тежест и предложенията ще бъдат приети без проблем от парламента.

Срещата в Евксиноград утвърждава отличните отношения в коалицията, коментира лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски. Според него политическата воля за промени е напълно съобразена с икономическите възможности.

Лидерът на ДПС Ахмед Доган коментира, че до месец ще бъде направен пълен анализ как да се компенсират хората с ниски доходи до 500 лева след въвеждането на плоския данък.

По време на заседанието е обсъждано и състоянието на дефицита по текущата сметка,достигнало 5.4 млрд. лв. Един от основните инструменти за преодоляването на проблема с неконкурентноспособността на българските стоки е облекчаването на лицензионните и разрешителни режими, обясни премиерът. Той подкрепи новия министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров в лансираната Банка за развитие, която да кредитира износа. Според Станишев натрупването на бюджетен излишък се прави точно като застраховка срещу евентуални рискове от търговския дефицит и дефицита по текущата сметка.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мурджин
    #36

    Значи при досегашните (100%-70%) х 24% = 7,2% Данък Доход от авторски хонороари стават 10% при плоското облагане! Или 38% УВЕЛИЧЕНИЕ на данъка!!! А честито "намаление"!!!

  2. Доматения кол
    #35

    Еми батка ще сменяш провесията - от сводник или педерак на свободна практика - няма да има много данъчна изгода. Лако ти е като ме мазняриш с 7.2% спрямо 30% дето се зимат от хората на трудови договори, а те са 99% от хората. Е кво заради един миризлив, кирлив и скапан процент трябва другите 99% да плащат повече ли? Това го наричам данъчна справедливост.

  3. Л. Паяков
    #34

    Въвеждането на плосък данък от 10% и отпадането на необлагаемия минимум, както и признатите разходи (според слуховете тук в Медиапул)за мен означава увеличение на ДОД. Аз като пенсионер имам малки странични доходи, които досега не се облагаха с никакъв данък, един начин да мога да остана жив. С въвеждането на този начин на облагане страничните ми доходи ще се намалят с 10% и няма кой да ги увеличи, както обещава един пишман икономист.Не съм против плоския данък, но е необходимо нещата да се прецизират, за да не се отнема от малкото, което сега получавам, за мен това е увеличение, а не намаление на данъка...

  4. И.Иванов, Швеция
    #33

    Първото нещо, което комунистите направиха, когато през 1944 г. бяха поставени на власт от съветския окупатор, бе да избият елита на нацията, за да нямат конкуренция за властта. Второто нещо, което направиха, бе с национализации, конфискации и забрана за частно предприемачество да го изкоренят, включително и особено дребното и средното и частното еднолично земеделие, за да направят вече яхната от тях "държава" единствен работодател, от който "работодател" изцяло в ръцете им да са зависими всички обикновени

  5. И.Иванов, Швеция
    #32

    В развитите западни страни, каквато например е Швеция, с огромен брой еднолични, малки и средни предприемачи, които общо са най-големия работодател, хората не се лъжат по ниски данъци и лоши обществени услуги, здравеопазване, училища, пътища и не се натискат за ниски данъци. Обаче те реагират, ако данъчните правила се променят по начин, който затруднява частната им дейност вън от нормалното облагане на чистата печалба. Но политиците в развитите западни държави не са комуняги, преследващи власт и

  6. мм
    #31

    Швеция е комунистическа държава; не може да бъде за пример.

  7. Kriza
    #30

    ... този път - напълно. Точно така ще задушат и частното средно и дребно земеделие, и свободните професии - т.е. интелигентните хора над 50 г., които със знанията си си изкарват хляба. Прочие: както е в Швеция, така почти е и в Норвегия. Признават дори влакови и автобусни билети за разходи, стига да докажеш.

  8. наивник
    #29

    Защо изобщо се отива към плосък данък. Много просто, защото богатите решиха, че е време да легализират богатствата и като за последно да излъжат като платят нисък данък за легализацията! Излизането на икономиката на светло си е обективен процес, обусловен от желанието на "нагушкалите се" да си легализират богатствата! Нека поне да платят 25% данък а не недостига в бюджета да се попълва от бедните, които по този начин да помагат още веднъж на крадците да стават честни бизнесмени! Помнете, че идват избори и политиците ще плащат!Нали съм си наивник, та се питам защо ли плосък данък има само в Източна Европа!

  9. Бай Иван
    #28

    Много ги разбираш тези неща, ама си много старомоден. Сигурно си на сто години.

  10. Волфрам
    #27

    Всъщност за какво точно са нормативно признатите разходи на свободните професии - на един адвокат, на един пишещ или телевизионен журналист, на един актьор, играещ скечове?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам