Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпада външното оценяване за пети и шести клас

8 коментара
Отпада външното оценяване за пети и шести клас

През новата учебна година се очаква да отпадне националното външно оценяване за пети и шести клас, тъй като според учители т. нар. “малки матури“ натоварват системата. Това обяви в петък началникът на регионалния инспекторат по образованието в София Ваня Кастрева, която участва в съвещанието на директорите на столичните училища.

Тя уточни, че промяната ще влезе в сила след заповед на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.

Националното външно оценяване за учениците от четвърти клас беше въведено от бившия министър на образованието Даниел Вълчев. През изминалата учебна година на т. нар. малки матури се явяваха учениците от четвърти, пети и шести клас, като за седми клас матурите бяха обединени с изпита за кандидатстване в гимназиите. Целта бе да се проследи нивото на учениците – кое ги затруднява, как се представят в различните класове и на базата на анализ да се вземат решения за промяна на учебното съдържание, начина на преподаване на материала и др.

До момента обаче не е известно такъв анализ да е правен, макар да бе обещаван от страна на министерството, както и предприемане на последващи действия.

Кастрева обясни, че по време на националното външно оценяване през май се затруднява организацията на учебния процес, а родители протестирали, че учениците са много натоварени.

Националното външно оценяване има наистина много големи плюсове, но няма пречка то да бъде направено на "по-ниски нива" - на регионални и училищни, заяви Ваня Кастрева.

На съвещанието присъства и кметът на София Йорданка Фандъкова, която оцени като положително да отпадне националното външно оценяване за пети и шести клас. "Хубаво е училищата да правят крайното оценяване за годината, но на училищно ниво", заяви Фандъкова. Тя посочи, че премахването на малките матури за пети и шести клас не е заради липсата на средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. родител
    #9

    Каквито и оценки да се въвеждат,на училищно или национално ниво,важно е преди всичко себеоценка.Образованието е процес,в който трябва да участват деца,родители и учители.Не случайно ги подредих в този порядък,защото в последните години родителите прехвърлят отговорностите си на учителите,а от това страдат както децата,така и обществото.

  2. ll
    #8

    sa da ne sagubat milionite ot novobogataschite mutri dezata sche hudat v 4asnite utschili6a ot 5 g.vasras a islisat kato unigofreni kakvi sa tesi evresko u4ili6e amarikansko u4ili6e i t.n. ismislini 4asni utschilischa samo grabat na horata parite a dezata unigofreni sa ni60 ne stavat taka sa gi vaspitali nobogata6ite

  3. един
    #7

    лошо и тъпо

  4. *
    #6

    обещаните пари за целодневното обучение за първи клас,а тръбяха че са осигурени?!Отново хвърлиха прах в очите на обществото-играят си на иди ми,дойди ми.

  5. 07
    #4

    стига с експериментите върху децата ни, бе идиоти

  6. запознат
    #3

    Много добре, едно (без)(из)мислено нещо по-малко. И без да е правен анализ до сега е ясно на всички, които са участвали в провеждането на външното оценяване. Преписва се и се подсказва поголовно, учителите си пишат после високи самооценки, заблуда за деца и родители, че видите ли много са подготвени...Изпитът след 7 клас се принизи толкова много, че това е срам за бълг.образование.Всеки вече учи в "елитно" училище... Изобщо живуркаме си в елитна държава...

  7. Крум
    #2

    Скъпи наши чиновници от Министерството на образованието, кога ще оставите измъчените деца и учители на мира? Докога ще измисляте нови и все по-идиотски изменения? Погледнете по-добре учебниците на какво приличат. Та кой нормален възрастен човек може да заучи всички тези високопарни изрази и изпълнени с чуждици уроци?За децата да не говорим! Принуждават се да зазубрят цели фрази, без да разбират значението им. Затова възниква необходимостта от допълнителни частни уроци. И май това е целта?Училището

  8. Майка
    #1

    МОМН отново прави грешка - външното оценямане беше едно от най-полезните неща, въведени в прогимназиалния курс, а и децата свикнаха лесно с него. Хубаво е, че децата от всички училища решават еднакви тестове и така действително може да се прецени нивото на отделните училища, дори - на отделните преподаватели, още повече, че децата не се натоварват психично - резултатът от това оценяване нямаше особено значение за годишната оценка на ученика. Това оценяване подготвяше децата за стресовите кандидатгимназистки

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.