Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпада забраната за продажба на цигарените заготовки с филтър

И въвеждането, и отмяната на забраната в интерес на една и съща групировка под прикритието на заплаха от евросанкция

27 коментара
Отпада забраната за продажба на цигарените заготовки с филтър

След като преди година парламентът забрани по предложение на депутата от ГЕРБ и цигарен бос Емил Димитров продажбата на заготовки с филтър за свиване на тютюн под предлог, че се ползва незаконен тютюн и се ощетява бюджетът, сега икономическото министерство предлага това ограничение да отпадне, мотивирайки се, че то не било съгласувано с Европейската комисия и може страната ни да бъде санкционирана.

Истинската причина за отпадане на забраната обаче е по-скоро във факта, че най-големият производител на т.нар. цигарени гилзи – пловдивската фабрика "Юрий Гагарин", смени собственика си и вече е сред придобивките на бизнес кръга около банкера Цветан Василев, който заедно в руската "БТ Инвест" притежава "Булгартабак холдинг", депутата от ДПС Делян Пеевски и "Винпром Пещера", който купи бившата фабрика на "Булгартабак" "Пловдив БТ" - сега "Кингс Табако".

Забраната на цигарените гилзи бе предложена от тогавашния депутат от ГЕРБ и крупен дистрибутор на тютюневи издалия Емил Димитров. Официалният мотив беше, че заготовките намалявали продажбите на готови цигари и това удряло приходите от акциз в хазната. Тогава обаче "Юрий Гагарин", която произвежда филтри и цигарени хартии, все още бе собственост на "Баранко" и "Комсо табако", които купиха през 2006 г. дружеството и които по информация на "Капитал Дейли" са свързвани с основните акционери в ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчийски. Тогава наблюдатели на сектора коментираха предложението за забрана на цигарените гилзи като начин собствениците на пловдивската фабрика да бъдат отказани от този бизнес и по-лесно да бъдат склонени да го продадат, посочва вестникът.

В края на февруари тази година, след като в резултат на забраната финансовите показатели на "Юрий Гагарин" естествено силно се влошиха, собствеността в "Баранко" и "Комсо табако" бе променена, като първото дружество става притежание на новоручреденото в Белиз "Дрослиан лимитид", а второто - на създаденото за целта на Сейшелите "Десентиа лимитид". Според "Капитал дейли" и двамата нови собственици се свързват косвено с Цветан Василев, Делян Пеевски и други цигарени фирми у нас.

Така и идват публикувани във вторник за обществено обсъждане предложения на Министерството на икономиката и енергетиката за промяна на Закона за тютюна и тютюневите изделия.

В мотивите за отпадането на забраната на заготовките за свиване на цигари и съответното глобата за производството и продажбата им, ведомството пише, че разпоредбата се явява пречка пред трансграничната търговия и се нарушава принципът за свободно движение на стоки. Това влизало в противоречие с европейските разпоредби, според които принципът на свободното движение на стоки е ключов компонент при всяка стока, подлежаща на остойностяване, след като е влязла в свободно обръщение на вътрешния пазар на Европейския съюз. Това правило важи дори и да става въпрос за стока, чиято употреба е с относително малко икономическо значение, посочват от ведомството. Обстоятелство, на което е трябвало властта да обърне внимание още миналата година.

Държавата се "усеща" още, че "въведената забрана за производство и продажба на заготовки с филтър рефлектира негативно и върху дейността на лицата, произвеждащи и търгуващи с тези изделия", както и че с въвеждането на забраната не са предвидили преходен период за реализиране на вече произведените цигарени гилзи.

Сегашните корекции на тютюневия закон щели да поправят грешката и да предотвратят възможна санкция от страна на Европейската комисия, става ясно още от мотивите на икономическото министерство.

Така в момента поправката в закона де факто развързва ръцете за производство на гилзи именно на една група (около Цветан Василев и Корпоративна търговска банка), след като преди малко повече от година същият бизнес беше забранен за друга. Като страничен ефект остава фактът, че няколко други компании спряха производство заради забраната и няколкостотин души изгубиха работата си, пише "Капитал Дейли".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #27
  2. Анонимен
    #26

    добре е да падне закона 4е се нажудиха едни бизнесмени с нелегален vнос да ти падне 6апката

  3. Анонимен
    #25

    До коментар 24 - колко стотинки ти дадоха приамериканските български олигарси за да пуснеш този пост, ми е много интересно да разбера? Винаги са се продавали гилзи, само че вносни, без значение, че има забрана! Как ще коментираш това?

  4. Анонимен
    #24

    Забраната за използване цигарените заготовки с филтър обслужваха единствено бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Това беше един от начините да повиши оборота на фирмите си за търговия с цигари. Не му стигаше, че има монополно положение при търговията с продукти на Булгартабак. Предлогът, че се ползва незаконен тютюн е направо смехотворен, защото например не се забрани продажбата на хартийки за свиване. А факта, че Цветан Василев работи добре със всички правителства, е известен на всеки. Но е малко

  5. Анонимен
    #23

    ще помагаме на нашите капиталисти и така. Нашите били тук, а чуждите изнасяли

  6. Анонимен
    #22

    Е вие какво искате? Да започнат да ни глобяват от ЕК и да плащаме и там като попове? Не стига, че ни стрижат за цифровизацията, ами сега и затова! И така като гледам, няма угодия дали ще се произвеждат тия гилзи, или не. Ако ги произвеждат ще се облагодетелства някой, ако не се произвеждат, ще се облагодетелства пък някой друг. Ами освен да направим завода държавен и да се приключва тоя панаир, че да може всички да са доволни.

  7. Анонимен
    #21

    Всяка забрана отваря 10-тина канала за контрабанда.Така стана с когато Дянков вдигна цената на цигарите,когато забраниха продажбата на гилзи и още много подобни.Парите които отиват за следене и борба с тази контрабанда са много повече от ефекта на забраната.Само се създадоха още контрабандни канали които със сигурност вече могат да се ползват и за други цели!

  8. Анонимен
    #20

    Прокопиев да връща парите, че руснаците дойдоха!

  9. Анонимен
    #19

    Добър адвокат за фирмите, претърпели загуби и за работниците, загубили работата си. И осъждане на държавата.

  10. Анонимен
    #18

    Този закон за гилзите си беше куц от където и да го погледне човек, така че е добре че го отмениха. Какво не може човек да си купи гилзи от чужбина ли?! Да не говорим за социалния момент тук и как сума хора от този завод щяха да си загубят работата заради прищевките на някакъв цигарен бос.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.