Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпадъците от текстил - ценна суровина за бизнеса

1 коментар
Отпадъците от текстил - ценна суровина за бизнеса

В България има голям интерес към разделното събиране на отпадъци от текстил, които след обработка могат да се превърнат в ценна суровина за бизнеса или в красиви произведения на изкуството. Идеята всички стари дрехи да намерят приложение и да се изхвърля само незначителен процент от тях е част от целите на кръговата икономика, съобщават за БТА от Областния информационен център-Варна.

Съгласно европейска директива от 2025 година всички страни членки на ЕС трябва задължително да въведат разделно събиране на текстилни отпадъци.

ЕК в своята Пътна карта за ефективно използване на ресурсите посочва като приоритетна ос развитието на идеята за кръгова икономика. Това е основен елемент от визията и на Седмата програма за действие за околната среда, чиято главна задача е да превърне европейската икономика в ресурсоефективна, екологосъобразна и конкурентоспособна нисковъглеродна икономика.

Действията в областта на кръговата икономика са тясно свързани с основни приоритети на ЕС, в това число работните места и растежа, програмата за инвестиции, климата и енергетиката, програмата в социалната сфера и промишлените иновации.

Терминът "кръгова икономика" предвижда система за производство и потребление, която генерира колкото е възможно по-малко загуби, коментира управителят на ОИЦ-Варна д-р Виктория Николова.

В идеалния вариант почти всичко е повторно употребено, рециклирано или оползотворено за производството на други изходни стоки и услуги. Преработването на продуктите и производствените процеси могат да сведат до минимум загубите и неизползваната част да бъде превърната в ресурс. Ефектът е икономически, екологичен и социален.

Нарастващото потребление на ресурси и екологичните последици, които то предизвиква, налагат промяна в икономическия модел. Това от своя страна води до промяна в нагласите на българските работодатели за провеждане на корпоративна политика за развитие на кръговата икономика у нас, добави д-р Николова.

Успешен пример за кръгова икономика е варненската фирма "Евротекс" ЕООД, която сортира и подготвя за повторна употреба стари артикули от текстил. Като партньор по демонстрационен проект, финансиран от оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г., предприятието показва как разделно събрани стари дрехи могат да се превърнат в източник на суровина.

Основната цел на проекта е да се стимулира промяна в поведението с цел формиране на общество с нулеви отпадъци. Събраният текстил, който може да бъде почистен и поправен, се подготвя за повторна употреба в помещения на "Евротекс".

Негодните изделия се разделят по цветове и материи и се нарязват на ивици и на парцали. Част от тях се изпращат в София, където в изпълнение на проекта се тъкат на килими в специална работилница.

Готовата продукция ще бъде дарена, което кореспондира със социалната насоченост на кръговата икономика.

За да се набере текстилен материал, по проекта се организират кампании. В специални контейнери - един в София и два във Варна, всеки може да остави непотребни дрехи, които да бъдат преработени.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Контейнерите за дрехи трябва да се разграничат по това за какво ще се използват: втора употреба на неизползвани дрехи и дрехи за химическа и техническа преработка. Второто нещо е да се прибират редовно, да са разположени във всички населени места равномерно, да се отчитат на определена платформа резултатите, защото с това може лесно да се злоупотреби. Контейнерите трябва да гарантират "влизането" на големи обеми от материали. Фирмите, които се занивамат с това, трябва също да плащат данъци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.